spravy.sk spravy.sk

Tarkovič hodnotí november ako úspešný: Je na čom budovať
zdroj: TASR

Tarkovič hodnotí november ako úspešný: Je na čom budovať

Víťazné české série zhatili nádeje slovenských futbalistov na záchranu v B-divízii Ligy národov 2020/2021. Zverenci trénera Štefana Tarkoviča v stredu uzavreli účinkovanie v 2. skupine prehrou 0:2 v Plzni po slabučkom ofenzívnom výkone a v treťom ročníku súťaže budú hrať len v "C" úrovni.

SR obsadila posledné miesto so štyrmi bodmi, keď získala body len za remízu v Izraeli (1:1) a domáce víťazstvo so Škótskom (1:0). Česko zdolalo postfederálneho rivala vďaka gólom Tomáša Součeka v prvom, resp. Zdeněka Ondráška v druhom polčase už štvrtýkrát za sebou. V Plzni sa mu darí, domáci tam zvíťazili vo všetkých siedmich doterajších zápasoch. Prispel k tomu však aj súper zo Slovenska, ktorý vo štrnástom vzájomnom zápase zaknihoval už deviatu prehru. 

Tarkovič sa vrátil k systému s dvoma krídlami, čo v pozápasovom hodnotení vysvetlil slovami: "Čo sa týka návratu k dvom krídlam, to je naše typické rozostavenie, ktoré ponúkame dlhodobo. Toto bol zápas, ktorý mal byť návodom ako sa posunúť ďalej. Som rád, že sme mali možnosť sa konfrontovať či už so Škótskom alebo Českom, ktorí sú na ME. Tie zápasy si musíme vyhodnotiť. A ukážu nám, akou cestou sa chceme ďalej uberať a prezentovať." Hráči na postoch krídelníkov Albert Rusnák aj Róbert Mak zaostali za očakávaniami. Po postupe na EURO 2020 po triumfe 2:1 pp v Severnom Írsku a následnej výhre nad Škótmi v LM si optimisti mysleli, že môže prísť aj tretie víťazstvo Tarkoviča po výmene Pavla Hapala. Česi však tieto úvahy pomerne jednoznačne roztrhali na franforce. 

Nastúpili sme v derby s Českom, ktoré vždy býva vyhecované. Musím povedať, že to bol kvalitný zápas. Z troch súperov v novembrovom termíne bolo mužstvo Česka z hľadiska budovania kádra, individuálnej kvality a kolektívneho prejavu najďalej. "Z našej strany tam nebol optimálny vstup do zápasu. Boli sme pasívni a Česko nás dostávalo pod tlak. Mali sériu šancí, nakoniec sa presadili po štandardnej situácii. Potom sme mali aj my svoje fázy, keď sme to dokázali kontrolovať. A presadzovať sa v strednej zóne, no v tej útočnej zóne nie je naša kvalita optimálna. Na tom určite musíme popracovať. Toto je na základe toho, že sme prehrali, pre mňa najväčšia výzva," hodnotil kouč SR.

Slovensko hráči po inkasovanom góle
Slovensko hráči po inkasovanom góle (foto: TASR)

Slováci v záchranárskej kalkulácii nutne potrebovali vyhrať v Plzni a čakať na pomoc Škótov, ktorí nesmeli prehrať v Izraeli. Nenaplnila sa ani jedna podmienka a tak postup do A-divízie mohli oslavovať domáci. "Pravdupovediac dvojzápas, ktorý sme hrali proti Škótsku a Česku nám určitú šancu dával, aby sme sa mohli zachrániť. Hoci, aj keby sme tento zápas zvládli, tak by sme sa nezachránili, keďže Izrael domáci zápas vyhral. Ja som to bral reálne, pre mňa bola výzva, že Česi sú účastník EURO a majú vysokú kvalitu. Pre mňa osobne bolo dôležité, aby sme v takomto zápase dokázali reagovať výkonom a boli sme schopní riešiť situácie tak, ako by sme chceli. A nie úplne všetko nám vyšlo," dodal 47-ročný tréner, ktorému začiatkom decembra prezident SFZ Ján Kováčik pred výkonným výborom zväzu navrhne riadnu zmluvu pre ME aj kvalifikáciu MS 2022 v Katare.

Tarkovič opäť poslal do ohňa stopérsku dvojicu v inom zložení, keď Ľubomíra Šatku so zdravotným problémom vedľa Milana Škriniara nahradil Norbert Gyömbér. "Čo sa týka Nora Gyömbéra, chceli sme reagovať na to, že Česi majú rýchlych a dravých hráčov a hrajú kolmo za obranu. A Noro je iný typ stopéra ako Ľubo Šatka, takže typologicky to mal byť hráč, ktorý by dokázal tieto veci riešiť v prvom rade rýchlostne," vysvetlil bývalý kouč Žiliny, Košíc či Prešova, ktorý celkovo novembrový asociačný termín napriek vypadnutiu do C-divízie hodnotí pozitívne. "Podľa mňa je to úspešný trojzápas. Predsa len sme sa dokázali kvalifikovať na ME, dokázali sme sa posunúť do koša pri kvalifikácii MS. Samozrejme, chceli sme aj tento zápas zvládnuť. Nie všetko vyšlo, ale to neznamená, že sme nemali silné fázy a úseky, na ktorých sa dá budovať. Musíme sa však zlepšiť v útočnej tretine."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - futbal

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia