spravy.sk spravy.sk

Kmotrík nechcel uraziť trénerov, poukázal na paralelu s hokejovým Slovanom
zdroj: skslovan.com

Kmotrík nechcel uraziť trénerov, poukázal na paralelu s hokejovým Slovanom

Hoci v pondelok generálny riaditeľ ŠK Slovan Bratislava už vydal stanovisko k mediálnym výstupom, poukazujúcim na to, že v zápase jesene na pôde Dunajskej Stredy viedol mužstvo podobne, ako to robievajú hlavní tréneri, a dodal, že tým je pre neho táto téma uzavretá, v utorok sa na klubovom webe „belasých“ objavila ďalšia reakcia.

Ivan Kmotrík ml. bol pri neúčasti tradičného realizačného tímu oficiálne vedený ako vedúci mužstva. Napriek tomu ale aktívne koučoval, resp. povzbudzoval hráčov Slovana zo zóny, ktorá je určená pre hlavného trénera. Tento fakt nezostal nepovšimnutý, práve naopak, už od nedeľňajšieho šlágra sa rieši prakticky vo všetkých médiách a na sociálnych sieťach. Aj to viedlo generálneho riaditeľa úradujúceho slovenského majstra k tomu, aby na skslovan.com uverejnil ďalšie, ešte rozsiahlejšie stanovisko. Prinášame vám ho v plnom znení a bez redakčných úprav.

Reakcia ŠK Slovan na výstupy médií a futbalovej verejnosti:

V čase pandémie je nielen futbal nútený hľadať neortodoxné riešenia. Veď ani manuál Únie ligových klubov nepočítal s prípadom, že pre Covid-19 vypadne kompletný realizačný tím. Kým v iných situáciách či v inom športe sú netradičné a krízové riešenia akceptované, v našom selektívne kritizované.

Prinášame zhrnutie základných faktov v súvislosti so zápasom v Dunajskej Strede.

Fakty
• začiatkom tréningového týždňa pre koronavírus postupne odpadal realizačný tím, od stredy už bol štáb Darka Milaniča v povinnej karanténe
• pravidelné a ligové testovanie hráčov a realizačného tímu zachytilo celkom 14 pozitívnych prípadov na Covid-19
• viacerí hráči sa necítili dobre
• klub z dôvodu obáv o šírenie Covid-19 a ochrany zdravia ako najvyššej priority v sobotu adresoval Dunajskej Strede a ÚLK žiadosť o odloženie zápasu
• ÚLK v zmysle manuálu vyhovieť nemohla, Dunajská Streda s odložením nesúhlasila
• klub na poslednú chvíľu riešil zloženie náhradného realizačného tímu a mužstva, ktoré cestovalo, pričom viacerí hráči nastúpili so sebazaprením
• na lavičke okrem realizačného tímu z juniorky a Akadémie boli prítomní generálny riaditeľ Ivan Kmotrík ml. a športový riaditeľ Richard Trutz
•pondelkové PCR testovanie celého klubu odhalilo 1 pozitívny prípad (člen mužstva, ktoré cestovalo do Dunajskej Stredy)

Reakcia

Nezvykneme priamo reagovať na mediálne výstupy či reakcie súčasných a bývalých futbalových trénerov. V tejto situácii však cítime potrebu zareagovať na viaceré útoky či už na osobu Ivana Kmotríka ml., ale najmä na ŠK Slovan Bratislava.

Podobná situácia sa totiž už stala, avšak v hokeji, keď ju riešil Bratislava Capitals. Pre pozitívny test hlavného trénera Rostislava Čadu viedol tím v zápase v Linzi generálny riaditeľ klubu Dušan Pašek ml., ktorý mal hlavné slovo, na lavičke však mal asistentov Romana Megu a Štefana Megu, ktorí oficiálne disponovali trénerskou licenciou. V čase pandémie je to absolútne pochopiteľné riešenie.

V ešte horšej situácii, keď belasým chýbal celý realizačný tím, si prítomnosť generálneho riaditeľa na lavičke vyslúžila prívlastky ako „alibizmus, škandál či komédia.“ Sami si položte otázku, či bol v tomto prípade uplatnený jednotný meter, prečo v jednom prípade tému prešli médiá bez pozornosti a v druhom z neho urobili senzáciu, a prečo sa úplne zabudlo na zdravotnú a ľudskú stránku.

„Úplne sa zabudlo na vážnosť situácie a zdravotnú stránku. Jediné, čo ste vo výstupoch mohli vidieť, bola moja prítomnosť na lavičke. Svoje rozhodnutie však určite neľutujem, pre mňa vždy bol a vždy bude najdôležitejší klub. A v tomto konkrétnom prípade bolo nesmierne dôležité, že sme tento zápas spoločne zvládli. Práve v ťažkých chvíľach je potrebné ukázať, že Spolu sme Slovan, čo dali svojím prístupom a charakterom jasne najavo aj naši hráči. Som na nich hrdý,“ povedal generálny riaditeľ Ivan Kmotrík ml.

Jeho prítomnosť na lavičke bola súčasťou krízového riešenia. „V čase pandémie sú verejnosťou prijímané netradičné a krízové riešenia. V našom prípade sa na to pozerá cez dogmy a striktný výklad pravidiel. My vieme, aké sú pravidlá v technickej zóne. Boli sme však prví, ktorým sa nakazil celý realizačný tím. S takouto situáciou nepracuje ani ligový manuál. Keď môžeme pre pandémiu striedať piatich hráčov, nemôžeme nájsť na jeden zápas takéto krízové riešenie? My sme mu chceli predísť, preto sme žiadali odloženie zápasu. Nepodarilo sa. Mohli sme nevycestovať, a ak by sme nenastúpili, mohla by nám hroziť aj kontumácia. Namiesto toho sme prijali krízové riešenie a išli sme do rizika. Dovolím si tvrdiť, že ak by sme prehrali, nebola by z mojej prítomnosti na lavičke takáto téma. Chápem, že Dunajská Streda zrejme počítala s víťazstvom a remíza jej nezahrala do karát. A chápem, že médiá potrebujú sledovanosť a čítanosť. V tomto prípade to však voči nám nie je fér, pretože nikto nerieši zdravotnú a ľudskú stránku a zároveň sme neboli prví, kto s takýmto riešením v slovenskom športe prišiel," pokračoval generálny riaditeľ klubu, ktorý narážal na vyššie spomenutý príklad z hokeja. 

Rozhodnutie o obsadení lavičky počas zápasu sa rodilo spoločne s Darkom Milaničom i kabínou. „Počas týždňa sme sledovali tréningový proces a vycítili sme, že mužstvo potrebuje podporu a pri absencii trénera prítomnosť niekoho, kto jednak hráčov dobre pozná a zároveň pre nich predstavuje patričnú autoritu. Rovnako sme toto rozhodnutie konzultovali s Darkom Milaničom. On určil základnú zostavu a taktiku. Bolo to spoločné klubové rozhodnutie, za ktorým si stojíme. Teším sa, že to takto zafungovalo. Hralo sa naozaj o veľa. Zvlášť v dobe pandémie je titul aj kvôli novému kľúču európskych pohárov nesmierne dôležitý a úprimne poviem, že mi na tomto zápase naozaj veľmi záležalo, pretože v hre nie sú len športové úspechy, ale aj naše investície, ktoré do klubu pravidelne vkladáme.“

O odloženie sme žiadali zo zdravotného hľadiska, veď aj pondelkové testy preukázali v mužstve, ktoré bolo v Dunajskej Strede, ďalší pozitívny prípad na Covid-19. „Aj hráči sú v prvom rade ľudia, majú svoje rodiny a blízkych. Neviem, či si kritici vedia predstaviť, v akom boli rozpoložení, keď každý deň videli, ako okolo nich pribúdajú pozitívni na Covid-19. Je ľahké kričať a kritizovať, no skúste sa vžiť do našej pozície. Na jednej strane nás čakal možno zlomový zápas z pohľadu ďalšieho priebehu sezóny, na druhej tu bolo zdravotné riziko a doráňaná kabína. V boji o titul môžu rozhodovať vzájomné zápasy. Preto sme sa museli čo najviac zomknúť a cítil som, že moje vyjadrenie podpory mužstva z lavičky môže byť pre tento zápas dôležité. Príde mi naozaj smutné, že namiesto aspoň minimálnej empatie sa za každú cenu hľadá senzácia. Ešte raz chcem oceniť charakter hráčov, som na nich naozaj hrdý. Na rovinu poviem, že beriem bod a charakter, ktorý tím ukázal, aj za cenu kritiky, ktorú som musel zniesť. V niektorých prípadoch je táto kritika až úsmevná, pretože prichádza stále od tých istých kruhov a osôb, ktoré majú potrebu neustále komentovať dianie v Slovane Bratislava.“

V prípade, ak by sa hral zápas ŠK Slovan – FC Nitra v pôvodnom sobotnom termíne, bol by realizačný tím okolo Darka Milaniča ešte v povinnej karanténe. Preto sa mení termín zápasu, ktorý sa po novom odohrá v nedeľu 1. novembra o 17:00. „Som rád, že Nitra pochopila vážnosť situácie a akceptovala našu žiadosť o posunutie zápasu na nedeľu, aby už na lavičke mohol byť Darko Milanič a jeho tím. O toto nám išlo aj v zápase v Dunajskej Strede. Ja som nechcel byť nasilu na lavičke, naopak, snažil som sa o odklad stretnutia. Kým my sme takto naposledy vyšli v ústrety DAC, aby na štadióne mohli byť diváci, oni teraz našej žiadosti nevyhoveli. Ale k tomu sa už nemá zmysel vracať. V tejto situácii beriem remízu ako naše víťazstvo a ich stratu a rozumiem aj ich negatívnym reakciám. Chcem ešte dodať, že ma mrzí, ak som sa akokoľvek dotkol slovenských trénerov. Nebolo to mojím úmyslom, bolo to krízové riešenie výhradne na tento jeden zápas,“ uzavrel Ivan Kmotrík ml.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: ŠK Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia