spravy.sk spravy.sk

Druholigové kluby žiadajú vysvetlenie: Sme bez peňazí a bez cieľa. Ako ďalej?
zdroj: jäzva

Druholigové kluby žiadajú vysvetlenie: Sme bez peňazí a bez cieľa. Ako ďalej?

Slovenský futbal čakajú ťažké časy. V dôsledku pandémie koronavírusu boli pozastavené všetky súťaže, okrem Fortuna ligy. Veľkú nespokojnosť s týmto rozhodnutím vyjadrili hlavne kluby z druhej najvyššej súťaže. Tá je totiž takisto profesionálna a predčasné ukončenie jesennej časti môže súťaži narobiť nemalé problémy.

Predstavenstvo Asociácie klubov druhej futbalovej ligy (AK II. FL), ktoré sa konalo na pôde SFZ 15. októbra 2020, týmto oficiálne reaguje na nové nariadenia vydané v posledných dňoch a na opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) č. LP/8326/2020 zo dňa 14. októbra 2020, ktoré pozastavilo druhú futbalovú súťaž a poslalo nechcene stovky ľudí na „nútenú dovolenku“. Oficiálne stanovisko vám prinášame v plnom znení a bez redakčných úprav.

Sme bez peňazí a bez cieľa. Ako ďalej?

Zdravie a život je aj u nás na prvom mieste. Kluby druhej futbalovej ligy rešpektujú a vždy aj rešpektovali všetky opatrenia a nariadenia v súvislosti s rizikom šírenia COVID-19, ktoré prijali štátne orgány a inštitúcie s cieľom ochrany verejného zdravia a aj naďalej sa budú nimi riadiť.

- To, že dnes štát cez svoje inštitúcie umožnil hrať kolektívne profesionálne súťaže iba piatim najvyšším súťažiam považujeme za nelogické a diskriminačné. Aj my sme profesionálna súťaž a doteraz sme hrali podľa toho istého manuálu ako naša najvyššia futbalová súťaž. Aj dnes sme ochotní znášať opatrenia spojené s testovaním a dodržať naďalej pravidlá ako doteraz. Čo je ale podstatné, stále nemáme žiadne vysvetlenie a ani argumenty v čom je naša súťaž iná ako najvyššia a prečo by sme mali byť väčšie riziko z pohľadu šírenia nákazy a mať pozastavenú športovú činnosť.

- Žiadame týmto kompetentných o stanovisko a upresnenie postupu a podmienok za akých bude možné opätovné spustenie súťaže. Súčasné nariadenia nás postavili na hranu existencie a bezmocnosti. Nevidíme dnes žiadny cieľ a preto potrebujeme jasné stanovisko k tejto situácii.

- Keďže pri týchto dnešných opatreniach a ani pri opatreniach z prvej vlny sa naši profesionálni futbalisti nedostali do skupiny, ktorá by sa vedela uchádzať o kompenzácie (prepadli cez sito), žiadame kompetentné orgány o stanovisko ako ďalej postupovať a ako sa uchádzať o kompenzácie týchto, najmä mzdových nákladov znášaných klubmi.

Táto diera v našom systéme nás núti rozmýšľať o tom, či nie je v dnešnej dobe lepšie všetkých, podotýkam zmluvných športovcov, prepustiť zo zmluvného vzťahu a umožniť im získať finančné prostriedky na život cez úrad práce formou podpory v nezamestnanosti.

V známom hesle „v zdravom tele zdravý duch“ je vystihnuté všetko. Dnes na svete zatiaľ, bohužiaľ, nemáme liek ani vakcínu proti COVID-19. Fyzická a duševná odolnosť detí, mládeže a obyvateľstva môže byť podporená iba športom, a ten teraz tiež dostal „červenú kartu". COVID hrá v presile a My sme oslabení v tomto zápase o dôležitého hráča.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia