spravy.sk spravy.sk

Nádej pre šport? Premiér mení rétoriku, hrať sa možno bude!
zdroj: TASR

Nádej pre šport? Premiér mení rétoriku, hrať sa možno bude!

Na športových podujatiach v Slovenskej republike bude od 1. októbra do odvolania maximálny limit päťdesiat účastníkov bez rozdielu vonkajšieho alebo vnútorného podujatia. Pôvodne mali byť od štvrtka zakázané všetky hromadné podujatia, s výnimkou tých, pri ktorých by organizátor dokázal zabezpečiť negatívne testy na koronavírus všetkých účastníkov nie staršie ako 12 hodín. Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) v tejto súvislosti prijal dohodu o štyroch bodoch, ktoré by chcel prerokovať s vládnymi predstaviteľmi.

Úrad verejného zdravotníctva SR v stredu pripustil aspoň minimálnu účasť, do limitu sa však započítavajú aj športovci či organizátori. Informoval o tom predseda vlády SR Igor Matovič, nový návrh ešte podlieha definitívnemu schváleniu. Pôvodný návrh pobúril športovú verejnosť, takmer všetky zväzy už v utorok zverejnili stanoviská, v ktorých nesúhlasili s navrhovanými opatreniami a upozornili na likvidačné dôsledky pre športové organizácie. V stredu sa v tejto záležitosti konali aj rokovania zástupcov zväzov s predstaviteľmi SOŠV i vlády. Pred Úradom vlády SR sa dopoludnia zišlo aj početné zhromaždenie hokejistov, na nepriaznivú situáciu prišli upozorniť zástupcovia všetkých klubov najvyššej súťaže a niektorých z nižších súťaží.

Podľa pôvodného návrhu by neodštartoval nový ročník hokejovej Tipos extraligy a musela by sa prerušiť sezóna vo futbalovej Fortuna lige. Ťažko by sa zabezpečilo konanie Medzinárodný maratónu mieru v Košiciach (4. októbra), či zápasu futbalistov Slovenska s Írskom v baráži ME (8. októbra v Bratislave). Aj nové znenie opatrení však v stredu počas dňa vyvolávalo otázniky, keďže s 50 účastníkmi sa viaceré športové podujatia organizujú ťažko. Predseda vlády priblížil, že ak na športovom podujatí bude športovcov a celý realizačný tím tvoriť skupinu 50 ľudí, tak budú musieť hrať bez divákov. Na všetkých má podľa neho platiť rovnaký meter: "Zdá sa mi to v súlade so zdravým rozumom, aby sa nerobili žiadne výnimky a aby sa všetci cítili rovnako pred týmito opatreniami. Je to férový postoj ku každému."

zdroj: Facebook/Igor Matovic

Členovia SOŠV ma svojom rokovaní odsúhlasili štyri požiadavky na vládu. Požadujú zriadiť na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR permanentný krízový štáb pre šport a zabezpečiť, aby sa aj reprezentant stal súčasťou Ústredného krízového štábu. Ďalej požadujú zabezpečiť kvalitnú športovú prípravu a umožniť zriadiť karanténne stredisko v olympijskom športovom centre X-bionic v Šamoríne. Tretí bod je poskytnúť okamžitú finančnú pomoc športovým subjektom, ktoré sú už viac ako pol roka postihnuté pandémiou koronavírusu a ktorých by najnovšie opatrenia mohli zlikvidovať a žiadajú aj bezodkladne prijať kompenzačné schémy na pomoc športovým subjektom za uniknuté zisky od marca. 

Podľa prezidenta SOŠV Antona Siekela stredajšie stretnutie malo mať inú agendu, ale situácia v krajine prinútila výbor riešiť úplne iné veci: "Situácia sa rýchlo mení a ja som za SOŠV prezentoval názor, že podávame ruku každému na dialóg a participáciu. Máme skúsenosti a zástupcov, aby sa pokúšali presviedčať vládne autority, že situácia v slovenskom športe je už dlhodobo neudržateľná." 

Na rokovanie prizvali aj štátneho tajomníka MŠVVŠ SR Ivana Husára, ktorý uviedol, že požiadavky športovcov by sa mali riešiť v najbližšom období: "V pondelok máme stretnutie s ústredným krízovým štábom aj s pánom Siekelom. Verím, že bude priestor, aby sme požiadavky vyriešili. Toto dnešné sedenie bolo konštruktívne a pevne verím, že v najbližších dňoch prerokujeme materiály, ktoré športovci žiadajú."

zdroj: Facebook/Igor Matovic

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia