spravy.sk spravy.sk

Kmotrík dementoval správy o konflikte s Kozákom, Milanič je pripravený na tlak
zdroj: skslovan.com

Kmotrík dementoval správy o konflikte s Kozákom, Milanič je pripravený na tlak

Hoci s bratislavským Slovanom Ján Kozák ml. postúpil do skupinovej fázy Európskej ligy a s „belasými“ zaknihoval domáce double, nestačilo to na to, aby o svojich kvalitách presvedčil aj vedenie klubu. A tak sa niekdajší reprezentačný stredopoliar po približne roku z najúspešnejšieho slovenského klubu musel porúčať. Jeho miesto zaujal skúsenejší slovinský tréner Darko Milanič.

Milaniča „belasí“ predstavili ako „najúspešnejšieho slovinského trénera súčasnej éry, ktorý si urobil výborné meno počas pôsobenia v Maribore, kde získal šesť titulov a trikrát postúpil do skupinových fáz európskych pohárov“. Okrem toho pôsobil aj v Sturme Graz či v Leeds United. 

„Odvolanie Jána Kozáka ml. nevyplynulo z výsledkov, ktoré môžeme hodnotiť v podstate pozitívne. Rovnako neprišlo na základe jedného alebo dvoch zápasov. K zmene na trénerskom poste sme pristúpili z dôvodu stagnácie a atmosféry, ktorá v klube panovala. Mužstvo stagnovalo a neposúvalo sa dopredu. Skôr si kladiem otázku, či toto rozhodnutie nemalo padnúť skôr,“ rozhovoril sa pre skslovan.com Ivan Kmotrík ml. a jedným dychom vysvetil, prečo sa rozhodol angažovať práve slovinského kouča: „Snažili sme sa angažovať trénera, ktorý má skúsenosti z Európy a už viedol klub s podobnou európskou veľkosťou ako my. Svoje kvality a znalosti potvrdil počas pôsobenia v Maribore, kde bol úspešný na domácej i medzinárodnej scéne. Hľadali sme trénera, ktorý nás svojimi skúsenosťami môže posunúť dopredu. Darko Milanič má odkaučovaných viac než 70 európskych zápasov a verím, že tieto skúsenosti využije v náš prospech.“

Na sociálnych sieťach, ale i v niektorých médiách, sa objavili „zaručené“ informácie o tom, že Kmotrík mal s Kozákom konflikt v šatni po pohárovom zápase v Beluši, čo bolo dôvodom jeho odvolania. „Rozhodnutie nevyplynulo z osobného sporu, žiaden spor s Jánom Kozákom som nemal. Môžem poprieť tieto dezinformácie, ktoré kolovali médiami. Sme ľudia, máme výmeny názorov a na rovnaké veci nemusíme mať rovnaký pohľad, pričom emócie sú súčasťou športu a nemajú nič spoločné s osobnými spormi. Touto cestou sa chcem naopak Jánovi Kozákovi poďakovať za prácu, ktorú v Slovane odviedol. Najmä po nástupe do funkcie nám veľmi pomohol a prebojovali sme sa do skupiny Európskej ligy,“ vyjadril sa čelný predstaviteľ Slovana na margo špekulácií.

Ivan Kmotrík ml.
Ivan Kmotrík ml. (foto: skslovan.com)

Rozhodnutie vyhodiť pomerne úspešného trénera v už rozbehnutej sezóne sa ale nestretlo s pochopením u veľkej časti fanúšikov a futbalovej verejnosti. „Vo svojej pozícii musím byť schopný prijímať aj navonok nepopulárne rozhodnutia. Som presvedčený, že mužstvo potrebuje nový impulz, aby sme sa opäť dokázali zlepšovať a posúvať. Názory ľudí môžu byť rôzne, najmä tých, ktorí komentujú z vonkajšieho prostredia. Náš pohľad v klube, keď sme s tímom dennodenne v kontakte a sledujeme, ako sa posúvame v rámci tréningov či práce s mužstvom, môže byť diametrálne odlišný. Preto sme potrebovali urobiť zmenu a priniesť nový impulz. Sú populárne i menej populárne rozhodnutia, no ja sa vždy snažím urobiť také rozhodnutie, ktoré nám môže pomôcť a posunúť nás dopredu. Verím, že aj tento krok sa nám v budúcnosti ukáže ako správny,“ okomentoval Kmotrík.

Prácu Darka Milaniča údajne v Slovane sledovali vyše dva roky. A hoci je ešte prestupové okno stále otvorené, veľké zmeny v kádri by nastať nemali. „Ako som sa už viackrát vyjadril, neplánujeme žiadne razantné zmeny. Od nového trénera očakávam najmä nový impulz a zlepšenie herného prejavu. Verím, že budeme pokračovať v dobrých výsledkoch, no odstránime chyby, ktoré tam boli, a najmä sa budeme neustále zlepšovať, a nie stagnovať ako v poslednom období. Myslím si, že káder je poskladaný tak, aby sme dokázali obhájiť titul, čo je naším primárnym cieľom. Je možné, že nás v najbližšom období niekto opustí, pričom príchody nepredpokladám,“ dodal generálny riaditeľ „belasých“.

Darko Milanič
Darko Milanič (foto: skslovan.com)

„Slovan je veľký klub, mám rád takéto typy výziev a príležitostí. Uvedomujem si, že v Slovane sa berú len víťazstvá a očakávajú sa tituly a trofeje. Ja som však pripravený na tlak,“ povedal v rozhovore pre skslovan.com 52-ročný Slovinec, ktorý už má istý prehľad o mužstve a vie, čo potrebuje zmeniť: „Máme vysokú kvalitu, no chcem, aby sme hrali dynamickejšie a s väčšou energiou v oboch fázach hry, čiže s loptou i bez lopty. Chcem, aby sme hrali priamočiarejšie. Mojím zámerom je, aby sme sa ako tím zlepšovali v rôznych fázach hry i z pohľadu celkového výkonu. Hráči síce majú kvalitu, no táto kvalita sa musí prejaviť v hernom prejave celého mužstva.“

Milanič už v pondelok viedol tréning Slovana. K porovnaniu slovenského šampióna so slovinským Mariborom dodal: „Na týchto kluboch je podobné, že treba vyhrávať a získavať trofeje. Kľúčom k úspechu je presvedčiť hráčov a ľudí, že futbal je mix tvrdej driny a radosti. Nie je to len o zábave a nadšení, futbal je aj tvrdá a tímová práca, kde sa musí každý vydať na sto percent. Ak sa dokážeme každodenne zlepšiť aj o kúsok v malých veciach, potom môžeme rásť ako tím a dosahovať úspechy. Čo sa týka cieľov, môžem len potvrdiť, že primárnym je obhajoba titulu. Samozrejme, pokúsime sa dosiahnuť čo najlepší výsledok aj v Európe.“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: ŠK Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia