spravy.sk spravy.sk

Oszkár Világi o obmedzenom počte divákov: Štát sa správa ako diktátor
zdroj: TASR

Oszkár Világi o obmedzenom počte divákov: Štát sa správa ako diktátor

Zatiaľ, čo počas augusta mohli športové kluby na Slovensku vypredať polovicu kapacity svojich štadiónov, od 1. septembra vydala vláda nové nariadenie, ktoré povoľuje maximálne 1000, resp. 500 divákov na podujatí. Toto rozhodnutie spravilo výrazný škrt cez rozpočet aj viacerým futbalovým klubom.

Dopady koronakrízy pocíti každý jeden futbalový klub na Slovensku, no radikálne zníženie počtu divákov najviac zasiahlo tých, ktorí mali pravidelne niekoľkotisícové návštevy. Vo futbale teda jednoznačne Dunajskú Stredu, bratislavský Slovan a Spartak Trnava. 

„Boli sme trošku prekvapení z tohto rozhodnutia, pretože sme počítali s tým, že aj naďalej môžeme hrať pred divákmi - aspoň vo výške 50 percent kapacity štadióna. Naše prekvapenie pramení z presvedčenia, že doterajšie zápasy neukázali, že by sme boli nejakým ohniskom nákazy. Po žiadnom stretnutí orgány neevidovali navýšenie počtu infikovaných v lokalitách, kde sa zápasy odohrali. Zdá sa nám, že opäť trestáme tých, ktorých je najľahšie trestať, lebo my sa nevieme brániť,“ rozhovoril sa pre klubový web majiteľ DAC 1904 Dunajská Streda Oszkár Világi a trefne dodal: „Celé leto sme mali otvorené kúpaliská, ľudia mohli voľne cestovať a teraz, keď zistíme, že to všetko má svoje dopady, zrazu prídeme s myšlienkou trestať športové kluby, lebo oni sú ohniskom.“

Oszkár Világi
Oszkár Világi (foto: dac1904.sk)

Vplyvného podnikateľa mrzí, že diskusia na úrovni klubov a štátu je takmer nulová. „Štát sa začal správať ako nejaký diktátor, ktorý nám povie, že nemôžeme robiť našu prácu a nechce s nami o tom ani diskutovať. Napriek tomu si myslím, že k dispozícii máme milión riešení. Keď sú nejaké obavy, môžeme o tom diskutovať. Teraz nehovorím len o športových kluboch, ale aj o podnikateľskej sfére. Vieme nájsť riešenia, ktoré by boli možno zároveň riešením aj pre štátne orgány, ale oni si nás nechcú vypočuť. Oni si myslia, že čo hovoria, je najlepšie, oni sú najmúdrejší a my, ktorí žijeme tu dole, by sme ich mali počúvať ako bohov. Toto je veľmi zlý prístup k riešeniu problémov,“ upozornil Világi.

Jedným z argumentov, kvôli ktorým sa vláda rozhodla obmedziť počet divákov na zápasoch, bol fakt, že po stretnutiach sa fanúšikovia zhlukujú a stretávajú sa v baroch a pohostinstvách. „Hovoria, že keď ľudia opúšťajú štadión, môžu sa stretnúť vo veľkom počte. My ale dokážeme ľudí púšťať aj postupne, máme osem vstupov a vieme si to zorganizovať. Ľudia chodia po zápase na pivo. A inokedy nechodia? Potom povedzme, že ľudia nemôžu chodiť na pivo. Prečo to povieme tak, že fanúšikovia nemôžu ísť na futbalový zápas, aby potom nešli na pivo? Ľudia tie zápasy, na ktoré nemôžu ísť, pozerajú v puboch a v reštauráciách, kde je ešte väčšia možnosť infikovania. O tomto ale nechcú ani diskutovať,“ krúti hlavou Világi: „Myslím si, že aktuálne dianie je v každom prípade nepochopiteľné pre športové kluby. A to nehovorím iba o futbale, ale aj o hokeji, o hádzanej a o iných športoch. Na druhej strane si nemyslím, že toto je správny prístup štátu k svojim občanom.“

Dunajská Streda fanúšikovia pred zápasom opatrenia
Na Žitnom ostrove sú presvedčení, že na štadióny by mohlo byť pustených oveľa viac fanúšikov (foto: TASR)

Prvý muž dunajskostredského futbalu sa napriek všetkému nevzdáva a chce pokračovať v dialógu. „Naďalej pevne veríme, že 12. septembra, keď je na programe najbližšie kolo futbalovej ligy, môžeme hrať aspoň pred kapacitou 50 percent štadiónov. My sme otvorení dialógu, lenže, bohužiaľ, naše hlasy zapadávajú a nikto si nás nechce vypočuť. Verím tiež, že budeme môcť vyvíjať také aktivity, aby štát pochopil, že ľudia, ktorí chodia na futbal, sú rovnako dôležití. My, športové kluby robíme dobro pre väčšiu časť spoločnosti, veď vychovávame deti, staráme sa o mládež. Myslím si, že sme hodní toho, aby s nami viedli normálny a poctivý dialóg,“ uzavrel Oszkár Világi.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: DAC 1904 Dunajská Streda

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia