spravy.sk spravy.sk

Ukrajinskí akcionári reagujú na vyhlásenia z Nitry. Vydali oficiálne stanovisko
zdroj: TASR

Ukrajinskí akcionári reagujú na vyhlásenia z Nitry. Vydali oficiálne stanovisko

V sobotu zarezonovala správa, že FC Nitra bude od pondelka riešiť svoju budúcnosť. Príchod avizovaných akcionárov z Ukrajiny údajne padol, v hre má byť dohoda s novým majiteľom zo Slovenska, ba dokonca i z Nemecka. Ukrajinci totiž vraj nesplnili požiadavky súčasného vedenia „Corgoňov“.

„Ukrajinský investor mal termín, ktorý bol dohodnutý, ale bohužiaľ nesplnil viacero podmienok. Preto teraz ide teraz bokom a začíname rokovať so slovenským akcionárom, ktorý je pre nás priorita. A rozbehli sa aj rokovania so zahraničným akcionárom z Nemecka. Ale chceme jednať predovšetkým so Slovákmi. Dajte nám chvíľku času po hektickom období, potom zverejníme stanovisko," uviedol manažér klubu Jozef Chudý, ktorý tiež dodal, že vedenie pracuje aj na zotrvaní trénera Ivana Galáda vo funkcii.

Reakcia na vyjadrenie klubu na seba nenechala dlho čakať. Ukrajinská strana využila priestor na svojej webstránke fcnitra1909.sk, kde zverejnila oficiálne stanovisko. Podľa toho je jasné, že celá sága ešte bude mať svoje pokračovanie.

Oficiálne stanovisko ukrajinských akcionárov, ktorí majú záujem prevziať FC Nitra, vám prinášame v plnom znení a bez redakčných úprav:

„Súťažný ročník 2019/2020 sa skončil. Pre FC Nitra to nebol ľahký ročník, ale hlavná úloha - zachrániť miesto v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži Fortuna Liga - bola splnená! Gratulujeme k tejto radostnej udalosti všetkým, ktorí boli s klubom a tímom srdcom aj dušou: fanúšikom, hráčom, trénerom, pracovníkom klubu a všetkým, ktorým futbal nie je ľahostajný.

Túto radostnú udalosť však zahmlievajú nespravodlivé, zavádzajúce a nekorektné mediálne vyhlásenia predstaviteľov klubu o ukončení spolupráce s ukrajinskými investormi. Je nám ľúto, že v súvislosti s touto mediálnou kampaňou napätie okolo klubu stále stúpa.

Chceli by sme vám pripomenúť nasledujúce

Nie sú to Ukrajinci, ktorí nahromadili dlhy prevyšujúce základné imanie klubu a priviedli tak najstarší futbalový klub na Slovensku do platobnej neschopnosti a predlženosti, inými slovami, na pokraj bankrotu. Najmenej už od roku 2017 manažéri klubu tvorili iba stratu. Na situáciu, že sa spoločnosť FC Nitra, a.s. nachádza v kríze nijako zákonným spôsobom nereagovali a neprijali nápravné opatrenia, ktoré by viedli k finančnému ozdraveniu klubu. Neboli to Ukrajinci, ktorí podpísali dokumenty o ukončení tréningového procesu renomovaných hráčov klubu, prepustili popredných odborníkov klubu a dovolili najtalentovanejším odchovancom akadémie opustiť klub…

Boli to a sú to práve Ukrajinci, ktorí od januára do týchto chvíľ investujú svoje nemalé finančné prostriedky v celkovom objeme presahujúcom 500 tis EUR do sanácie dlhov, ktoré nespôsobili a do zabezpečenia základnej prevádzky klubu. A to všetko za situácie, kedy neboli a bohužiaľ ani doteraz nie sú akcionármi klubu. Preto len vďaka ukrajinským investorom FC Nitra, a.s. naďalej existuje, klub dokončil aktuálnu sezónu, zachránil sa medzi elitou a dostal futbalovú licenciu na budúcu sezónu.

V súčasnosti čelíme ako iní dôsledkom pandémie koronavirusu, ktoré spôsobujú výpadky vo financovaní klubu. Vyhlasujeme, že napriek týmto komplikáciám máme stále vážny záujem o získanie akcií klubu, sme pripravení i naďalej k jeho financovaniu a urobíme a robíme všetko pre jeho prosperitu. Pre nás cudzincov nie je FC Nitra prázdnou frázou alebo «výmennou mincou». Máme eminentný záujem na zachovaní vynikajúcej značky FC Nitra; preto sa zo všetkých síl snažíme, aby sme sa vyhli zbytočným konfliktom v okolí klubu. Svedčí o tom aj to, že naše vyhlásenie - NAŠE STANOVISKO, ktoré bolo odpoveďou na niektoré nepravdivé či nepresné tvrdenia v mediálnom priestore, sme stiahli ihneď po naliehavých žiadostiach slovenských predstaviteľov klubu.

V tejto súvislosti by sme chceli všetkým, ktorí robia ostré vyjadrenia a provokačné útoky na našu adresu pripomenúť, že sú druhou stranou platnej dohody, ktorú sme s nimi podpísali. A keď hovoria, že sme nesplnili tuto dohodu, tak nehovoria pravdu. Vyhlásenia, že sme sľúbili, že privedieme klub do európskeho pohára v tejto sezóne a im podobné, sú za hranicou chápania reality. Naopak pravdou je, že sú to oni, ktorí majú čo plniť z tejto uzatvorenej dohody.

Popritom, naša finančná prítomnosť v FC Nitra, a.s. už dávno svojou hodnotou vysoko prekračuje dohodnutú cenu za odkúpenie akcií spoločnosti. Je právne i fakticky nepochopiteľné a predovšetkým neprijateľné, že v situácii, kedy je klub nami financovaný a sanovaný od starých dlhov, hľadá manažment iného kupcu na akcie klubu. V právnom štáte nemôže platiť „modus operandi“ – príďte, zaplaťte nám naše dlhy, vytiahnite nás z toho najhoršieho a zvýšte tým finančnú hodnotu našej spoločnosti a my ju potom napriek uzatvorenej dohode s vami predáme niekomu inému.

Vyzývame tých, ktorí robia ostré vyjadrenia k zastaveniu šírenia dezinformácií a útokov na stranu ukrajinských investorov a žiadame ich o konštruktívny dialóg vedúci k plneniu povinností z uzatvorenej dohody. Pretože bohužiaľ nie v našej právomoci určovať oficiálne postupy, je dnes povestná lopta na strane súčasných funkcionárov klubu.

Nepripustíme, aby sme boli oklamaní. Rovnako tak nepripustíme, aby sme boli ponižovaní a ohováraní. Sme odhodlaní presvedčivo brániť naše oprávnené záujmy, a preto prosíme všetkých zúčastnených o to, aby túto situáciu nevyhrotili do súdnych procesov, trestných oznámení a iných verejnoprávnych prostriedkov riešenia sporov a ochrany práv. Vyhrotená situácia môže mať veľmi negatívny vplyv na samotnú existenciu nášho klubu FC Nitra.“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Nitra

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia