spravy.sk spravy.sk

Postavou pripomína basketbalistu. Trenčín si upísal amerického dlháňa
zdroj: astrencin.sk

Postavou pripomína basketbalistu. Trenčín si upísal amerického dlháňa

Po fínskom obrancovi Pirinenovi pribudol do kádra AS Trenčín ďalší legionár, tentoraz ale do ofenzívy. Novou posilou klubu spod Čákovho hradu sa stal Američan Eduvie Ikoba, ktorý podpísal trojročný kontrakt. Dobre stavaný zakončovateľ zaujme už na prvý pohľad svojou robustnou postavou.

Dvadsaťdvaročný Ikoba meria 192 centimetrov a váži takmer 100 kíl. „Je pravda, že ľudia ma považujú za basketbalistu či hráča amerického futbalu, ale ja som odmalička túžil hrať futbal. Moja rodina pochádza z Nigérie, takže som vždy sledoval nigérijskú reprezentáciu viac ako americkú. S mojimi súrodencami som od detstva hrával futbal na ulici. Samozrejme, často sa stretávam s otázkou, ako som sa ako Američan dostal k futbalu, ale na tom nezáleží. Pokiaľ si človek ide za svojím snom, svojou vášňou, môže sa stať čokoľvek. A moja kariéra je toho dôkazom,“ rozhovorila sa pre klubovú televíziu čerstvá posila AS.

Vzhľadom na svoju výšku je Ikoba vynikajúci hlavičkár, chýbajú mu však ešte skúsenosti z ťažkých zápasov. Štyri roky pôsobil v americkej vysokoškolskej súťaži NCAA, kde hrával za Darmouth College. V 62 zápasoch strelil 17 gólov a pridal 8 asistencií. V drafe MLS si ho zo 63. miesta vybral FC Dallas, kde sa však nepresadil. Následne zamieril do najvyššej maďarskej súťaže. V drese Zalaegerszegi TE strelil v 25 stretnutiach štyri góly. 

Eduvie Ikoba naposledy pôsobil v Maďarsku (foto: astrencin.sk)

„Americký systém futbalových akadémií je veľmi rozdielny od európskych. V Európe dostanete šancu trénovať s A-tímom už v šestnástich či sedemnástich rokoch, ak máte šťastie, nastúpite aj do zápasov. Aj v USA už funguje niekoľko akadémií, ale sú to skôr ojedinelé prípady. Musel som prejsť univerzitným systémom, takže do Európy som prišiel až ako 21-ročný. V tomto veku od vás očakávajú, že ste kompletný hráč. Je to náročné, ale pokiaľ ste správne nastavený, dokážete sa posúvať. Prechod z univerzity nie je jednoduchý, ale ja som jej za svoju príležitosť vďačný,“ priblížil svoju cestu k „veľkému“ futbalu ambiciózny Američan.

Trenčín je už dlhé roky známy tým, že dáva možnosť hráčom z rôznych kútov sveta. „Som veľmi šťastný, že tu môžem byť. Videl som už prírodu a centrum mesta, musím uznať, že je tu krásne. Všetci ma tu prijali, vážim si, že som dostal šancu hrať v takom klube. Trenčín má skvelú históriu, počul som o ňom ešte pred tým, ako som prišiel do Európy. Hralo tu mnoho vynikajúcich hráčov, klub zaznamenal skvelé výsledky v európskych pohároch. Rozličnosť nám pomáha osobnostne rásť. Mať možnosť spoznávať a učiť sa od rozličných kultúr, prináša do tímu mnoho pozitívneho. Naučiť sa fungovať s rozličnými ľuďmi je skvelé, bez debaty,“ neskrýva nadšenie Ikoba, ktorý o veľkých osobných cieľoch zatiaľ nehovorí: „Nebudem klamať, prvý tréning bol naozaj náročný, ale som za to rád. Videl som úroveň tímu, sú tu kvalitní hráči, atmosféra je skvelá. Myslím si, že v Trenčíne sa môžem zlepšiť, a tiež pomôcť tímu. Som šťastný, že som tu.“

zdroj: youtube.com/AS Trenčín

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Trenčín

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia