spravy.sk spravy.sk

Pred dvadsiatimi rokmi nás opustila legenda. Futbalista s darom od Boha
zdroj: TASR

Pred dvadsiatimi rokmi nás opustila legenda. Futbalista s darom od Boha

"Fenoméno" - jav. Čosi nezvyčajné, ťažko vysvetliteľné. Fenoménom nazývali Petra Dubovského už po pár dňoch od príchodu do Realu Madrid. My sme doma už vedeli, čoho je schopný, no nevedeli to fanúšikovia najväčšieho klubu na svete. "Čo iným trvalo roky, Petrovi mesiace. O čom iní snívali, on si splnil," povedal raz Petrov otec Viliam Dubovský. Jeho syn nás, žiaľ, pred dvadsiatimi rokmi navždy opustil.

Peter Dubovský sa narodil 7. mája 1972 v Bratislave. Od malička sa s bratom Ivanom venovali športu a spoločne začali hrávať futbal za Vinohrady. Peter skúšal aj tenis, no rozhodol sa pre kopačky a loptu. V žiackom veku Dubovský prestúpil do Slovana. Keď mal sedemnásť rokov, debutoval v drese belasých vo federálnej lige. O dva roky neskôr, teda v sezóne 1991/92 výrazne pomohol Slovanu k titulu v spoločnej československej lige a sám sa už v devätnástich rokoch stal najlepším strelcom federálnej ligy. V 30 zápasoch strelil 27 gólov. O rok neskôr svoje strelecké úspechy zopakoval, titul získala Sparta a Peter sa už chystal do Madridu...

Slovan uprednostnil lukratívnejšiu ponuku španielskeho giganta pred tou z Ajaxu Amsterdam. Keď Holanďania nezískali Dubovského, zalovili vo fínskych vodách a angažovali Jariho Litmanena. Ajax potom žiaril v európskych pohároch.

"Keď prišiel k mužom Slovana, tréner Galis ho poslal na ihrisko v Topoľčanoch v 70. minúte. Hrali sme upachtený, boľavý futbal, na ktorý sa nedalo pozerať. On prišiel a s neuveriteľnou ľahkosťou a dal dva góly. My sme na ihrisku dreli, no on sa futbalom bavil," spomínal v televíznom dokumente Radosť zo života na Dubovského talent jeho bývalý spoluhráč Ondrej Krištofík.

zdroj: youtube.com/ŠK Nevidzany TV

Petrov rýchly rast neušiel ani reprezentačným trénerom, 13. novembra 1991 debutoval v najcennejšom drese na pôde Španielska. Prehrali sme 1:2. Azda najpamätnejší Dubovského zápas v československej reprezentácii odohral Peter v Košiciach, v kvalifikácii MS 1994 proti Rumunsku. Pri víťazstve 5:2 strelil hetrik, jeden gól krajší ako druhý. Kvalifikácia napokon nevyšla a tréner Václav Ježek po nej ľutoval, že nedal Dubovskému priestor oveľa skôr. Po bruselskej remíze 0:0 s Belgickom (na postup sme potrebovali zvíťaziť) Dubovský dlhé minúty ticho sedel a plakal. Chýbalo totiž tak málo...

V Madride uchvacoval svojou technikou, no po príchode argentínskeho trénera Valdana prestal hrávať. Pre Slovenskú televíziu sa v jednom rozhovore vyjadril: "Keď mi dal šancu len na pár minút, dal som dva góly. Neviem, ako mu mám dokázať, že na to mám. Nepadli sme si do oka. Každopádne, ak mi ešte dá šancu, budem doslova žrať trávu, aby som mu dokázal, že na ihrisko patrím." Po dvoch rokoch v Reale odišiel do iného kráľovského klubu – Real Oviedo. V malom španielskom meste našťastie vedeli oceniť jeho schopnosti a stal sa kľúčovým hráčom svojho mužstva.

V slovenskej reprezentácii sa ihneď zaradil k prirodzeným lídrom. V začínajúcej kvalifikácii o postup na MS 1998 nás zachránil presnou strelou z priameho kopu na Faerských ostrovoch. Vďaka tomuto zásahu sme dlho „žili“, pretože naši futbalisti zdolali doma českých vicemajstrov Európy a remizovali s Juhosláviou.

zdroj: youtube.com/ykazz

"Keď som ho naposledy videl, bol oblečený celý v čiernom. Rozprávali sme sa, že keď sa vráti z dovolenky v Thajsku, zájdeme na večeru. To sa žiaľ už nikdy nestalo," smutne spomínal v dokumente Radosť zo života tréner Dušan Galis. "Peter bol introvert. Dlhšie trvalo, než si vo vás vybudoval dôveru," prezradil Galis o jeho osobnosti. "Keď prišiel do Ovieda, mnohí ho pozorne sledovali, pretože prišiel z Realu. Veľmi rýchlo však každý pochopil, že má dar od Boha. Vďaka svojmu talentu vedel sám rozhodnúť zápas. Takých futbalistov, akým bol Dubovský, sa veľa nerodí," spomína športový žurnalista z Ovieda.

V roku 2000 odišiel na dovolenku do Thajska. Živý sa už nevrátil. Pri fotografovaní vodopádov v národnom parku na ostrove Koh Sumai sa pošmykol a spadol z útesu. Zomrel 23. júna o 10.30 h. Mal iba 28 rokov. Česť jeho pamiatke.

V Reale Madrid má Dubovský svoje čestné miesto. Uctievajú si tam každého hráča, ktorý za "biely balet" hral. Pri kolónke Eslovaquia svieti jediné meno – Peter Dubovský. Uctievame si ho aj na Slovensku. Od roku 2000 sa udeľuje cena Petra Dubovského pre najlepšieho mladého hráča do 21 rokov. V ankete futbalista storočia skončil štvrtý za Popluhárom, Adamcom a Dobiášom.

Spomienka na Petra Dubovského v zápase Slovana Bratislava s MFK Košice 13. mája 2006 (foto: TASR)

PETER DUBOVSKÝ

7. máj 1972, Bratislava - 23. jún 2000, Koh Samui (Thajsko)
KLUBY:
Vinohrady Bratislava, Slovan Bratislava (1989 –1993/59 gólov), Real Madrid (1993 – 1995/2), Real Oviedo (1995 – 2000/18)
REPREZENTÁCIA:
1991 – 2000 (ČSFR – 14 zápasov/6 gólov, Slovensko – 33/12)
ÚSPECHY:
Majster federálnej ligy (1992), kráľ strelcov federálnej ligy (1992, 1993), Futbalista roka na Slovensku (1993), víťaz španielskeho pohára a superpohára s Realom Madrid (1994), španielsky majster (1995), 4. v ankete Futbalista storočia na Slovensku.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia