spravy.sk spravy.sk

Bude hrať Liptovský Mikuláš druhú ligu? Realita je neúprosná, vraví prezident klubu
zdroj: Michal Paška

Bude hrať Liptovský Mikuláš druhú ligu? Realita je neúprosná, vraví prezident klubu

Po rozhodnutí Výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ) o dohratí II. ligy v skrátenom formáte sa predčasne skončila sezóna aj pre Liptovský Mikuláš. Ten strácal zo siedmeho miesta na šiestu Podbrezovú len dva body. Vedenie klubu si napriek tomu vydýchlo, keďže MFK Tatran v súčasnosti nie je v ideálnej finančnej kondícii a ďalšie náklady by mu rozhodne nepridali na pohode.

Od marcového prerušenia sezóny trénovali hráči Liptovského Mikuláša iba individuálne, pričom spoločný tréning neodštartoval ani v čase, keď sa špekulovalo o dohratí aktuálneho ročníka. „Situácia v klube je navonok pokojná. Mužstvo netrénovalo, hráči boli a ešte sú stále doma, nakoľko len 3. júna boli otvorené športové a telovýchovné zariadenia. My sme spadali pod tento režim a z toho dôvodu sme netrénovali. Následne, keď VV SFZ rozhodol o dohraní 2. ligy s obmedzeným počtom mužstiev, pričom my sme k nim nepatrili, tak sme ani nezačali s tréningom,“ ozrejmil v rozhovore pre mfktatran.sk prezident klubu Milan Mikušiak.

V posledný májový deň sa skončili zmluvy všetkým hráčom s amatérskym štatútom a k 15. júnu aj deviatim hráčom s profesionálnymi zmluvami. Klub tak prakticky zostal bez futbalistov. „Teraz urputne rozmýšľame ako ďalej. Všetko závisí od finančných prostriedkov, ktoré sme schopní zohnať. Na dnešný deň je situácia taká, že takmer väčšinu sponzorských peňazí sme minuli za prvých päť mesiacov, keď sme boli nútení platiť hráčov, nakoľko podľa Zákona o športe ich máme ako zamestnancov, a tiež na prevádzku štadióna na energie, teplo, kosenie, sekretariát a ďalšie potrebné činnosti. Niečo z výplat hráčov sme vykryli príspevkom zo štátu, ale to bola len menšia časť našich mzdových nákladov,“ vyratúva Mikušiak.

Obolon Kyjev - Liptovský Mikuláš
Budúcnosť MFK Tatran je nateraz otázna (foto: Facebook/MFK Tatran Liptovský Mikuláš)

Finančná situácia na Liptove nebola ideálna už ani pred koronakrízou a tá ju ešte zhoršila. „Finančná situácia je veľmi zlá, nakoľko náš stály partner Mesto Liptovský Mikuláš je tiež v zlej finančnej situácii a z toho dôvodu nám zo schválených 100-tisíc eur pre A-mužstvo nemohol doteraz poskytnúť žiadne prostriedky, pretože má prednostné povinnosti v rámci športových organizácií v meste voči iným hlavným športom. SFZ nám tiež oznámil, že nemá prostriedky na pomoc klubom. A tak čakáme na nejaký “zázrak”,“ poťažkal si prvý muž futbalu v Liptovskom Mikuláši, ktorý verí, že nejaký zázrak predsa len príde: „Musíme veriť, lebo ak by sme neverili, tak už by sme to museli zabaliť. Ja osobne verím, že čelní predstavitelia mesta, na čele s primátorom Jánom Blcháčom a futbalovým nadšencom viceprimátorom Rudom Urbanovičom prehodnotia súčasný stav, a že ako ľudia, ktorí tiež významne ovplyvnili dianie vo futbale v meste v posledných rokoch mu podajú pomocnú ruku a nenechajú ho zahynúť. Ja tiež nečakám so založenými rukami, ale vyvíjam maximálne úsilie na zabezpečenie ďalších financií tak, aby som mohol podpísať prihlášku do 2. ligy s kladným svedomím, že ligu dohráme, a že ju nebudeme musieť z dôvodu nedostatku financií opustiť. Je to ťažké a zložité obdobie, ktoré nás zastihlo, ale túžba využívať náš krásny štadión v 2. lige nás ženie k tomu, aby sme sa nevzdávali.“

Prezident MFK Tatran dnes ešte napriek tomu nevie, či sa Liptovský Mikuláš prihlási do celoštátnej súťaže. „Šanca stále žije. Problém je len čas, ktorý nás neúprosne tlačí. Prihlášky do ligy treba postupne podávať a najhoršie je, že do 3. ligy je to ešte o týždeň skôr ako do 2. ligy. V praxi to znamená, že keď sa neprihlásime do 3. ligy a budeme čakať na termín druhej ligy, a potom sa do nej neprihlásime, tak dnes nevieme, do akej ligy sa vôbec budeme môcť prihlásiť. Toto teraz ešte overujeme, aby sa nestalo, že nám ostane len okresná súťaž, čo by už bola hotová tragédia. Ťažko sa mi vyjadrujú takéto myšlienky, ale realita je neúprosná. Ja v tejto súvislosti dobre chápem počínanie pána Antošíka v Žiline, čo urobil, aby zachránil klub. Jeho rozhodnutie bolo taktiež ťažké, ale asi premyslené. Uvidíme, kde sa my dostaneme s našimi úvahami,“ doplnil Milan Mikušiak.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Liptovský Mikuláš

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia