spravy.sk spravy.sk

Spoznali sme semifinálové dvojice Slovnaft Cup-u!
zdroj: futbalsfz.sk

Spoznali sme semifinálové dvojice Slovnaft Cup-u!

V sídle Siene slávy Slovenského futbalového zväzu v utorok 26. mája žrebovali semifinálové dvojice 51. ročníka Slovenského pohára - Slovnaft Cup-u. Žreb semifinále bol kvôli zamedzeniu šírenia pandémie koronavírusu v marci odložený na neurčito. Dvojice mali zainteresovaní pôvodne spoznať už 18. marca. Obhajca z Trnavy vypadol už v osemfinále s DAC. Slovan vo štvrťfinále eliminoval AS Trenčín po rozstrele z 11 m, DAC vyradil druholigový Poprad, ViOn v regionálnom derby Nitru až v rozstrele z 11 m a Ružomberok zdolal Sereď.

Semifinále sa malo pôvodne odohrať ešte v apríli, no kvôli pandémii koronavírusu boli všetky súťaže pozastavené. V piatok 22. mája sa definitívne rozhodlo o dohratí aktuálneho ročníka národného pohára. Najúspešnejším účastníkom v národnom pohári je Slovan Bratislava, ktorého hráči celkovo zdvihli trofej nad hlavu 15-krát, z toho osemkrát v ére samostatnosti. DAC uspel v pohári len raz, v roku 1987. Aj Ružomberok zvíťazil v SP jedenkrát, v roku 2006. Zlaté Moravce sa rovnako tešili z jedného triumfu v SP, v roku 2007.

Medzi najlepšiu štvoricu v tohtosezónnej edícii Slovnaft Cup-u sa prebojovali výhradne kluby z najvyššej súťaže - MFK Ružomberok, ŠK Slovan Bratislava, FC ViOn Zlaté Moravce a FC DAC 1904 Dunajská Streda. Zápasy semifinále SP sa už hrajú dvojkolovo, prvé zápasy sa budú hrať 17. júna, odvety sú na programe 24. júna. Slovan a DAC budú začínať v domácom prostredí. O postupujúcom družstve v tejto fáze rozhodujú postupne vyšší počet bodov získaných z oboch stretnutí, lepší gólový rozdiel z oboch stretnutí, vyšší počet dosiahnutých gólov na ihrisku súpera, kopy na bránu zo značky 11 m (nepredlžuje sa). Finále je na programe 8. júla na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.

Víťaz Slovenského pohára automaticky získa miestenku do Európskej ligy. V prípade, že vo Fortuna lige skončí na prvých troch priečkach v tabuľke, o poslednú miestenku do pohárovej Európy budú bojovať v dodatočnom play-off kluby umiestnené na štvrtom až siedmom mieste. "Čakajú nás výborné zápasy, bude to zaujímavé. Verím, že sa potešia aj fanúšikovia," nechal sa počuť zástupca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár, ktorý vyžreboval semifinálové dvojice. 

Slovan bude chcieť v semifinále SP proti ViOn-u nadviazať na vzájomné merania síl z Fortuna Ligy, súpera v tejto sezóne dvakrát zdolal - na Tehelnom poli 4:0 a v Zlatých Moravciach 1:0. "Úprimne poviem, že som pred žrebom nemal žiadnu preferenciu," povedal pre web "belasých" tréner Ján Kozák mladší. "Vieme, aký je náš cieľ, a ak chceme získať pohár, musíme prejsť cez akéhokoľvek súpera. Nečaká nás nič jednoduché, Zlaté Moravce sa nie náhodou dostali do semifinále a určite sa na nás budú chcieť vytiahnuť. Opäť začíname doma, pričom odkedy som pri mužstve, vždy sme v pohárových dvojzápasoch hrali prvý duel na Tehelnom poli a vždy sme postúpili, tak verím, že budeme v tomto trende pokračovať. Musíme sa však zodpovedne pripraviť a v oboch zápasoch podať maximálne koncentrovaný výkon." Podľa kapitána Slovana Vasila Božikova vie byť semifinále pohára zradné. "Hráme na odvety a všetky tímy, ktoré sa v pohári dostanú takto ďaleko, majú svoju nespornú silu. So Zlatými Moravcami sme v tejto sezóne vyhrali oba zápasy, no zvlášť ten vonkajší duel bol náročný, až v záverečnej fáze sme strhli víťazstvo na svoju stranu. V semifinále potrebujeme ukázať našu hernú kvalitu, urobiť ďalší krok a postúpiť do finále. Chceme byť totiž úspešní v každej súťaži, v ktorej reprezentujeme meno klubu," vyhlásil Božikov, na ktorého slová nadviazal brankár Michal Šulla: "Určite chceme cez Zlaté Moravce prejsť a postúpiť do finále. V pohári sme už zvládli veľmi náročné súboje so Žilinou či štvrťfinálovú penaltovú drámu s Trenčínom a verím, že v tomto trende budeme pokračovať. Štartujeme doma, čiže k zápasu sa postavíme tak, aby sme si urobili čo najlepšiu pozíciu pred odvetou."

"Dostali sme najťažšieho súpera," povedal po žrebe tréner ViOn-u Karol Praženica. "Musíme hrať však s každým. V tejto fáze si ťažko niekoho vyberiete. Ideme sa pokúsiť postúpiť do finále. Nemôžeme vstúpiť do zápasu, že je vopred stratený. Budeme sa snažiť podať čo najlepší výkon. Na čo bude stačiť, uvidíme až v samotnom súboji. O výhode prvé duelu vonku sa hovoriť nedá. So Slovanom je jedno, či hráte doma alebo vonku. Skôr je to viac-menej o tom, že nebudete mať prehnaný rešpekt pred súperom. Kvalita je na ich strane. V tomto dvojzápase môžeme iba prekvapiť." Podľa kapitána ViOn-u Tomáša Ďubeka čaká jeho tím veľmi zaujímavý dvojzápas: "Slovan je bez pochýb veľký favorit nielen semifinále, ale na celkové pohárové prvenstvo. Budeme bojovať. Uvidíme, kto nakoniec postúpi."

Pre Dominika Kružliaka z DAC bude mať súboj s Ružomberkom pikantnú príchuť. Do Dunajskej Stredy totiž prišiel vlani z MFK. "Je to môj bývalý tím, takže sa na zápas teším. Mám tam veľa kamarátom, vyrastal som tam, ale spravím všetko, aby sme postúpili. Dá sa povedať, že pohár je naša priorita, takže sme motivovaní," povedal Kružliak pre web Dunajskej Stredy.

žreb semifinále SP - Slovnaft Cupu 2019/2020 (prvé zápasy 17. júna, odvety 24. júna):
DAC Dunajská Streda - MFK Ružomberok
ŠK Slovan Bratislava - ViOn Zlaté Moravce-Vráble

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Zlaté Moravce

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia