spravy.sk spravy.sk

Skrátenie Fortuna ligy vyvolalo vášne, Janočko: Dobrá príprava pred novou sezónou
zdroj: Róbert Fritz

Skrátenie Fortuna ligy vyvolalo vášne, Janočko: Dobrá príprava pred novou sezónou

Rozhodnutie reštartovať najvyššiu súťaž aj na Slovensku potešilo všetkých fanúšikov futbalu. Správa o skrátení nadstavbovej časti z desiatich len na päť kôl však zanechala horkú pachuť. Zvlášť priaznivci na sociálnych sieťach prijali tento model s nepochopením, verejne ho kritizoval i generálny riaditeľ bratislavského Slovana Ivan Kmotrík ml.

Faktom je, že situácia vo svete je výnimočná, všetky športové aktivity sú pozastavené a jedine futbal sa snaží aj v neľahkých časoch prežiť. Skrátenie nadstavbovej časti však vyvolalo vlnu nevôle predovšetkým preto, že na Slovensku je minimálny počet nakazených novým koronavírusom a na prvý pohľad nič nebráni riadnemu dohratiu sezóny. Bývalý reprezentant Vladimír Janočko vníma rozhodnutie o reštarte Fortuna ligy pozitívne.

„Bola to výnimočná situácia. Dobre viem, že hráči sa poctivo individuálne pripravovali a najradšej by už naskočili do zápasového kolotoča. Trénuje sa preto, aby sa hralo. Hoci sa nadstavbová časť skrátila o polovicu, je to aspoň nejaké zadosťučinenie za tú dlhú pauzu. Ja verím, že reštart poslúži ako dobrá príprava pred novou sezónou,“ rozhovoril sa 43-ročný rodák z Košíc, ktorého teší, že do tréningového procesu sa okrem mužov postupne vracajú aj mládežníci a všetko smeruje k tomu, že nový ročník odštartuje podľa plánu.

Dohrať sezónu v normálnom formáte chceli len tri kluby, okrem Slovana aj Trnava a Žilina. „Ťažko sa k tomu vyjadriť, každý klub má právo hlasovať a rozhodnúť sa podľa svojho uváženia. V niektorých ligách sa malo odohrať aj viac ako desať kôl, je to pritom všetko na poslednú chvíľu. V hre boli anglické týždne, no ťažko povedať, či sú všetci hráči tak pripravení, aby mohli ísť do ťažkých ligových zápasov každý tretí či štvrtý deň. Osobne rozhodnutie klubov nevnímam negatívne. Onedlho je tu leto a všetci sa môžu pripravovať na novú sezónu,“ zdupľoval Janočko.

Bývalý reprezentant vidí aj v skrátenej nadstavbovej časti pozitíva (foto: TASR)

Vzhľadom na desaťbodový náskok Slovana je o majstrovi prakticky rozhodnuté. Jediný náboj sľubuje boj o štvrtú priečku či vyvrcholenie Slovenského pohára. Pre viaceré kluby, zvlášť v spodnej šestke, odkiaľ sa po uzavretí ligy nedá vypadnúť, už ale v nadstavbe o nič nepôjde. „Je to šanca pre hráčov, aby v zápasoch presvedčili trénerov o svojich kvalitách. Hráčov v tíme je viac než dvadsať, teraz budú všetci pod menším tlakom. Každý dostane šancu a môže ukázať, či na to má. Ako som už povedal, dohratie sezóny vnímam ako dobrú prípravu,“ vysvetlil bývalý hráč 1. FC Košice, Austrie Viedeň či Red Bull Salzburg.

Diskutovanou témou je tiež uzavretie Fortuna ligy ešte pred oficiálnym ukončením II. ligy, z ktorej chcela postúpiť Banská Bystrica. „Je to problém, no viaceré ligy v Európe sa takisto nebudú dohrávať, resp. už aj boli zrušené. Žiaľ, je to výnimočná situácia. Takisto môžeme hovoriť o kluboch z tretích či štvrtých líg na celom Slovensku, ktoré mali na čele tabuľky veľký náskok a tvrdo pracovali na postupe do vyššej súťaže. Čoskoro však odštartuje nový ročník a každý bude mať opäť novú šancu. Chvalabohu, život ide ďalej, situácia s koronavírusom u nás vyzerá celkom dobre. Ja verím, že sa čo najskôr všetko vráti do starých koľají,“ uzavrel Vladimír Janočko.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia