spravy.sk spravy.sk

Slovan s rozhodnutím nesúhlasí: Vypočítavosť zvíťazila nad zdravým rozumom
zdroj: TASR

Slovan s rozhodnutím nesúhlasí: Vypočítavosť zvíťazila nad zdravým rozumom

Rozhodnutie dohrať aktuálnu sezónu Fortuna ligy v skrátenom formáte nepotešilo všetky kluby. Kritika sa valí predovšetkým zo strany lídra tabuľky bratislavského Slovana, ktorý absolútne nesúhlasí s päťkolovou nadstavbou a považuje to za nepochopiteľné a nesprávne. "Belasí" na prezídiu ÚLK hlasovali za dohratie súťaže v plnej verzii desiatich kôl nadstavbovej časti.

„Vyvinuli sme maximálne úsilie a verejný tlak, aby sa liga dohrala v plnom rozsahu. Mrzí nás rozhodnutie klubov a ÚLK. Skrátený formát nedáva žiadne opodstatnenie. Vzhľadom na vývoj situácie na Slovensku nič nebránilo dohrať ligu v plnej verzii. Prijaté rozhodnutie považujeme za účelové, vypočítavosť niektorých klubov zvíťazila nad zdravým rozumom. V mene ŠK Slovan Bratislava by som sa chcel ospravedlniť všetkým našim fanúšikom a taktiež partnerom za to, čo dnes vymysleli kluby a ÚLK. Všetci vrátane fanúšikov a partnerov totiž týmto nezmyselným rozhodnutím môžeme len stratiť. My sme mali pri hlasovaní jeden hlas, ktorým sme podporili plný formát s desiatimi kolami. Žiaľ, boli sme v menšine,“ vyhlásil pre klubový web generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

Čelného predstaviteľa "belasých" nepresvedčili argumenty iných klubov, ktoré sa údajne chceli vyhnúť nahustenému programu a anglickým týždňom.„Ak má byť vyhnutie sa anglickým týždňom reálny argument, prečo slovenské kluby nechceli ligu dohrať v plnej verzii, tak by sme v tejto chvíli naozaj radšej boli súčasťou českej či poľskej ligy, kde sa k tejto situácii postavili čelom. Všade naokolo sa budú hrať súťaže v plnom tempe, u nás bude možno po prvom-druhom kole rozhodnuté o majstrovi i tímoch na druhom a treťom mieste, a sezóna sa bude len v pokoji dohrávať. A z ligy nikto nevypadne. Povedzme si to na rovinu – skrátený formát nemá žiadne iné opodstatnenie ako osobné záujmy klubov, ktorým vyhovuje udržať si svoje postavenie či nevypadnúť! Nič nám nebránilo odohrať desať kôl a rozohrať sa pred novou edíciou európskych pohárov. Viac zápasov znamená aj viac príjmov od partnerov, viac televíznych prenosov, väčšie povedomie o futbale. Šancu, ktorú sme mali, sme dnes zahodili do koša. Skrátený formát sme považovali za krízový variant v prípade, ak by sa liga mohla z dôvodu vývoja situácie začať až v júli. Pri súčasnom vývoji ho považujeme za alibistický a vôbec sa nemal dostať na rokovací stôl. Ligu totiž oživíme len naoko a bez skutočného športového náboja, čo nepomôže ani sledovanosti televíznych zápasov,“ vraví bez servítky Kmotrík ml.

Vasil Božikov a Ivan Kmotrík ml.
Ivan Kmotrík ml. bez servítky vyjadril svoj názor. Súhlasíte s ním? (foto: TASR)

Slovanisti, ktorí majú ligový titul už prakticky na dosah, sú v hre aj v Slovnaft Cup-e, v ktorom sú okrem nich v semifinále ešte ďalší traja prvoligisti - Dunajská Streda, Ružomberok a Zlaté Moravce. „O čo máme v schválenom formáte hrať? V hre je len 15 bodov namiesto 30, čo predstavuje významný rozdiel. My môžeme byť po prvom kole majstri, rovnako aj na druhom a treťom mieste môže byť rýchlo rozhodnuté. Úprimne je mi ľúto klubov, ktoré sa napríklad dostali do hornej šestky a vinou skráteného formátu im bude zrejme odoprené zabojovať o pohárové miestenky. Ak sa niekto chce takto tešiť z postupu do Európy či záchrany, tak je to smutné. Z ligy by nemal nikto vypadnúť, čo je neférové pre lídra druhej ligy, ktorá ešte nebola predčasne ukončená. V súťaži bude prevaha tímov, ktoré budú hrať o nič. Naša liga týmto rozhodnutím získala status zbytočnej. Športová úroveň a divácky záujem tak len klesnú. A ak sme sa chceli baviť o tom, že po pár kolách otvoríme s odborníkmi otázku divákov na tribúnach, tak pri tomto formáte sa liga skončí skôr, než ju reálne rozbehneme,“ pokračuje rozhorčený Ivan Kmotrík ml., ktorý vníma rozhodnutie aj ako neférové voči tímom z druhej ligy. „Je prinajmenšom zvláštne, že skrátený formát so začiatkom 13. júna prakticky znemožňuje reštart druhej ligy. Niektoré kluby zrejme očakávajú, že sa druhá liga následne predčasne ukončí a nikto z nej nepostúpi. Vnímame to ako nespravodlivé a sme presvedčení, že posledný tím by mal vypadnúť a predposledný hrať baráž.“

„Sme znechutení dnešným rozhodnutím, ktoré považujeme za hrubo nezodpovedné. Neostáva nám však nič iné ako prijať toto rozhodnutie. Možno sa naša liga dostane aj na stránky zahraničných športových médií. Aj v zahraničí sa budú čudovať, prečo sa v krajine, ktorá patrí k lídrom v boji s pandémiou, skracuje aj tak krátka desaťkolová nadstavba. A ešte z akých dôvodov – že kluby nechceli prísť o svoje postavenie, nechceli vypadnúť či nechceli hrať anglické týždne. Je to nepochopiteľné. Každopádne, budeme sa naďalej pripravovať na reštart a taktiež na novú edíciu európskych pohárov,“ uzavrel pre klubový web značne nespokojný Ivan Kmotrík ml.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: ŠK Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia