spravy.sk spravy.sk

Päť striedaní zatiaľ iba dočasne, jednotlivé ligy pravidlo nemusia prijať
zdroj: Róbert Fritz

Päť striedaní zatiaľ iba dočasne, jednotlivé ligy pravidlo nemusia prijať

V súvislosti s reštartom jednotlivých futbalových líg po celom svete sa neraz spomína vysoká záťaž na hráčov, keďže za krátky čas sa bude musieť v niektorých súťažiach odohrať aj vyše desať kôl. V dôsledku toho Medzinárodný výbor pre pravidlá futbalu (IFAB) schválil dočasnú zmenu pravidla o počte striedaných hráčov.

V najvyšších profesionálnych súťažiach sú podľa pravidiel futbalu povolené tri striedania, IFAB dočasne zmenil toto pravidlo a tímom umožnil striedať až päťkrát. Nie v každej lige to však bude platiť automaticky. „Podľa IFAB je to dočasná zmena pravidla pre ukončenie tohto súťažného ročníka, resp. pre prerušené súťaže. Zatiaľ to platí do konca tohto súťažného ročníka, potom sa rozhodne, či to bude platiť aj ďalej. Je to na každom zväze samostatne, pretože ide o dočasnú zmenu pravidla. O tom, či bude aplikovaná v jednotlivých súťažiach, rozhodnú tamojšie riadiace orgány,“ prezradil Predseda Komisie rozhodcov Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Marián Ružbarský.

Dočasné pravidlo bolo ôdovodnené lepším komfortom pre hráčov zo zdravotného hľadiska, tréneri navyše majú väčšiu variabilitu v počte striedaných hráčov. „Príležitosť môže dostať viac hráčov, futbalisti tak môžu ísť na doraz. Z môjho pohľadu je to pozitívne,“ hovorí Ružbarský, ktorý odmieta tvrdenia o možnom zdržovaní hry: „Toho sa neobávam, keďže rozhodcovia majú prostriedky na to, aby k tomu nedochádzalo. Navyše, procedúra je taká, že môžu byť maximálne len tri prerušenia hry, čiže všetkých päť striedaní môže v kombinácii prebehnúť len počas troch prerušení. Okrem toho, keď budú obe mužstvá striedať súčasne v jednom čase, obom sa počíta prerušenie.“

Svedkami piatich striedaní sme už cez víkend boli v nemeckej Bundeslige, ale aj v nižších slovenských súťažiach, kde je to už bežná prax. „Základné znenie pravidiel futbalu umožňuje aj vyšší počet striedaných hráčov, okrem najvyššej súťaže. U nás už regionálne zväzy aplikujú túto zmenu a ohlasy sú pozitívne. Uvidíme, či sa to ujme aj v prvých ligách,“ dodal Ružbarský s tým, že na Slovensku musí dočasnú zmenu pravidla najprv schváliť Výkonný výbor SFZ a o tom, či sa po prípadnom reštarte aplikuje aj vo Fortuna lige rozhodne Únia ligových klubov (ÚLK).

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia