spravy.sk spravy.sk

V Česku schválili reštart, odštartujú už v máji!
zdroj: TASR/AP

V Česku schválili reštart, odštartujú už v máji!

České futbalové kluby na utorňajšom Ligovom grémiu odobrili reštart oboch tamojších profesionálnych súťaží. Začne sa hrať v sobotu 23. mája dohrávkou 23. kola prvej ligy Teplice - Liberec. Sezóna bude pokračovať bez divákov do 18. júla s možnosťou predĺženia do 2. augusta.

Kompletné 25. kolo najvyššej súťaže vrátane šlágra medzi Spartou Praha a Viktoriou Plzeň so slovenským trénerom Adrianom Guľom je na programe v utorok 26. a v stredu 27. mája. Spomedzi šestnástich elitných klubov súhlasilo s obnovením zápasového diania trinásť, zdržali sa Karviná, Opava a Zlín. V druhej lige bolo za pätnásť účastníkov, proti hlasoval jedine Sokolov. Potrebná bola nadpolovičná väčšina hlasov.

"Situácia je priaznivá, nahráva futbalu. Pokiaľ všetci hráči i členovia tímov prejdú dvoma plošnými testami, nič nebráni štartu," citoval portál idnes.cz Rastislava Maďara, hlavného garanta pracovnej skupiny ministerstva zdravotníctva ČR pre zmierňovanie opatrení prijatých na zabránenie šírenia nového koronavírusu.

Každý hráč musí pred reštartom absolvovať dva plošné testy na koronavírus. Ďalšiemu sa podrobí po šiestich kolách. Na týchto podmienkach sa ešte v pondelok dohodli predstavitelia Ligovej futbalovej asociácie (LFA) na rokovaní s českým ministerstvom zdravotníctva. Testom sa okrem hráčov podrobia aj tréneri, ich asistenti, maséri a ďalší členovia realizačných tímov Fortuna ligy i druhej ligy. Ak sa v mužstve objaví nákaza, prípad prevezme krajská hygienická stanica ako u ktorejkoľvek inej osoby. Vykoná sa prieskum, ktorý nutne nemusí poslať celý tím do karantény, ale môžu ju nariadiť aj pre predchádzajúceho súpera.

Dve najvyššie české súťaže prerušili pre pandémiu koronavírusu v marci. Na čele tabuľky figuruje majstrovská Slavia Praha s osembodovým náskokom pred Plzňou. Predstavitelia klubov museli schváliť úpravu termínovej listiny a súhlasiť s natiahnutím súťažného ročníka do júla. Hráči, ktorí odmietnu predĺženie zmluvy do polovice júla, nebudú pôsobiť nikde. Kontrakty platné od 1. júla by mali platiť až od začiatku nasledujúcej sezóny, najskôr od 3. augusta. To však zatiaľ nie je oficiálne, čaká sa na rozhodnutie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) o prestupovom okne.

V prvej lige zostáva šesť kôl základnej časti (do 14. júna), päť kôl nadstavby (od 20. júna), baráž o záchranu a súboj o účasť v európskych súťažiach. V druhej lige chýba trinásť kôl. Hrať sa bude dvakrát týždenne, šampión bude známy najneskôr 8. júla, keď vyvrcholí nadstavba. V semifinále Českého pohára si 17. júna zmerajú sily Sparta s Plzňou a Olomouc s Libercom, finále sa bude konať 1. júla. Sezóna sa má skončiť 18. júla dokončením baráže, oficiálne však po rozhodnutí Európskej futbalovej únie (UEFA) môže trvať do 2. augusta, dovtedy sa môžu uskutočniť prípadné odložené stretnutia.

"Veril som, že argumenty za dohratie sú silné. Pokiaľ však máme z niečoho rešpekt, je to budúca sezóna. Musíme sa na ňu lepšie nachystať, na súčasnú situáciu sa nedalo poriadne pripraviť. Málokto si dokázal predstaviť, čo všetko sa môže stať," povedal šéf LFA Dušan Svoboda. Na utorňajšom Ligovom grémiu obhájil podpredseda predstavenstva pražskej Sparty svoj post na ďalšie štyri roky, keď nemal protikandidáta. Súperov nemali ani podpredsedovia pre prvú a druhú ligu, vo funkciách budú aj v nasledujúcich štyroch rokoch pôsobiť Adolf Šádek (Plzeň) a Petr Heidenreich (Ústí nad Labem).

Najbližší program najvyššej českej futbalovej súťaže:
sobota 23. mája:
dohrávka 23. kola: FK Teplice - Slovan Liberec

utorok 26. mája a streda 27. mája:
25. kolo: Sparta Praha - Viktoria Plzeň, FK Jablonec - FC Zlín, FK Mladá Boleslav - Slavia Praha, 1. FC Slovácko - Sigma Olomouc, 1. FK Příbram - Baník Ostrava, SFC Opava - MFK Karviná, Dynamo České Budějovice - Slovan Liberec, Bohemians 1905 Praha - FK Teplice

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia