spravy.sk spravy.sk

Na východe sa už pripravujú na novú sezónu, v hre je viacero možností
zdroj: jäzva

Na východe sa už pripravujú na novú sezónu, v hre je viacero možností

Pred mesiacom sa drvivá väčšina nižších slovenských súťaží predčasne ukončila a výsledky v nich sa anulovali. Kvôli pandémii koronavírusu sa brány štadiónov zavreli a predstavitelia klubov s napätím očakávajú, kedy sa opäť roztočí futbalový kolotoč.

Správa o anulovaní súťažného ročníka v marci mnohých nepríjemne prekvapila, s odstupom času sa to však javí ako najsprávnešie riešenie. „V prvom rade sme mysleli na zdravie hráčov a ľudí, ktorí pracujú okolo futbalu, ako tréneri, funkcionári, rozhodcovia či delegáti. Vychádzali sme nielen z prognóz, ktoré uverejňovali autority nášho štátu, ale aj z diskusie s trénermi a funkcionármi klubov,“ vrátil sa k neľahkému rozhodnutiu 1. viceprezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a predseda Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ) Richard Havrilla.

Odozvy na toto rozhodnutie boli vo futbalových kruhoch zväčša pozitívne. „Samozrejme, je logické, že tí, ktorí mali ambície postúpiť o súťaž vyššie, nie sú nadšení. Hlavne ak mali pohodlný bodový náskok. Na druhej strane sú spokojní tí, ktorí boli v pásme zostupu,“ hovorí Havrilla, ktorý si uvedomuje, že koronakríza výrazne zasiahne amatérsky futbal. Aj preto VsFZ plánuje klubom pomôcť: „Rozhodli sme, že kluby, ktoré sa prihlásia do nového súťažaného ročníka, zaplatia polovičné štartovné. To isté bude platiť aj pre kluby, ktoré budú zaradené do vyššej súťaže. V prvom rade budeme pokračovať v podpore mládeže. Naše kluby, ktoré hrajú žiacke súťaže, neplatia poplatky za rozhodcov už niekoľko rokov. V tomto budeme pokračovať a zároveň pristúpime k tomu, že VsFZ bude uhrádzať poplatky aj za rozhodcov v dorasteneckých súťažiach. To chceme docieliť aj v oblastných futbalových zväzoch, tu je dôležité, aby sme sa zjednotili v systéme odmeňovania. Čo sa týka dospelých, pokračujeme v tradícii, že vždy pred sezónou rozdáme v jednej súťaži lopty. Tento rok dostanú všetci účastníci 5 líg po 6 lôpt. Kluby budú tiež dostávať príspevky zo SFZ podľa počtu mládežníckych družstiev z členských poplatkov a zo štátneho príspevku.“

Richard Havrilla naznačil, kedy by mohla odštartovať nová futbalová sezóna na východe republiky (foto: jäzva)

Keďže jarná časť sa neodohrala, každý je už dnes hladný po futbale. Je však otázne, kedy nová sezóna odštartuje. Alternatív je v hre viacero. „Už sa nevieme dočkať, kedy začne… Kluby budú podávať prihlášky do 16. júna. Ročník budeme pripravovať tak ako obvykle, so začiatkom 26. júla, resp. 2. augusta. V prípade, ak by to nebolo možné, tak budeme reagovať posunutím začiatku súťaží do termínu, ktorý nám oznámia štátne orgány. Samozrejme, hrať v stredu je pre amatérov krajné riešenie. Vďaka podpore štátu, SFZ, vyšších územných celkov a miest máme v našom regióne dostatočný počet umelých trávnikov, na ktorých vieme odohrať niekoľko súťažných kôl počas februára, marca, aby sme dohnali prípadnú termínovú stratu,“ naznačil Havrilla možné riešenie.

VsFZ okrem toho musí myslieť i na tresty, ktoré boli udelené v anulovanom ročníku či na prestupy uzavreté v jarnom transferovom období. „Prestupy s obmedzením nie je možné predĺžiť na jesennú časť. VsFZ vráti poplatky za tieto prestupy v zbernej faktúre za august. Z technického a organizačného hľadiska je to najjednoduchšie,“ ozrejmil prvý muž futbalu na východe republiky a na margo trestov poznamenal: „Naša disciplinárna komisia pripravila návrh, aby boli všetky tresty, ktoré boli udelené do 4 týždňov alebo 4 stretnutí odpustené. Zároveň vyššie tresty, ktoré končili v priebehu jarnej časti, budú považované za ukončené. V praxi to znamená, že o odpustenie týchto trestov nebudú musieť hráči žiadať, bude to automatické. V platnosti necháme vyššie tresty, napríklad za hrubé nešportové správanie, inzultáciu a podobne. Tieto tresty, naopak, budú prerušené na plánovanú jarnú časť a budú pokračovať od 1. kola nového súťažného ročníka. Presná informácia vyjde v úradnej správe disciplinárnej komisie.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia