spravy.sk spravy.sk

V Trebišove mesto stoplo financie do futbalu, hrozí Slavoju zánik?
zdroj: Rudolf Maškurica

V Trebišove mesto stoplo financie do futbalu, hrozí Slavoju zánik?

Hoci po jesennej časti patrila trebišovskému Slavoju posledná priečka v II. lige, vedenie klubu verilo, že na jar sa tímu podarí vybojovať záchranu v celoslovenskej súťaži. V zime sa mužstvo trénera Ľuboša Benkovského výrazne posilnilo, do jarnej časti vstúpilo víťazstvom 2:1 nad Bardejovom. Boj o záchranu v súťaži na ihrisku teraz strieda boj o záchranu klubu.

Pandémia koronavírusu má na slovenský šport obrovský vplyv, výnimkou nie je ani futbal. Drvivá väčšina klubov bude mať v ďalších mesiacoch, ba dokonca i rokoch problém dostať sa z tejto náročnej situácie. Objavujú sa špekulácie, že niektorým hrozí až zánik.

„Fungujeme ako občianske združenie a hlavným podporovateľom je mesto a moja firma. Všetko bude závisieť od toho, ako sa k tomu postaví mesto, ktoré najviac dotuje futbal, lebo firiem, ktoré by výrazne mohli pomôcť, u nás veľa niet. Mesto nateraz vzhľadom na výpadky v podielových daniach pozastavilo finančné príspevky do odvolania a nevieme, ako dlho to takto bude,“ rozhovoril sa pre futbalnet.sk prezident Slavoja Trebišov Eduard Janoško, ktorý napriek všetkému verí, že ku katastrofickému scenáru nedôjde: „Či by to išlo až do takého extrému, že by to znamenalo zánik klubu? To si nemyslím.“

Zemplínčania na jeseň rekonštruovali hlavnú tribúnu na svojom štadióne, doma tak odohrali iba sedem zápasov, ďalší pridali v úvodnom jarnom kole. V boji o záchranu sa spoliehali predovšetkým na domáce prostredie, ale i na posilnený káder, ktorého jednoznačným cieľom bolo udržanie sa v súťaži. „Celú zimu sme sa pripravovali, dobre sme vstúpili do jarnej fázy, čím sme nadviazali na úspešné duely zo zimnej prípravy a potom prišla stopka,“ poťažkal si Janoško, ktorého stojí nemalé financie i fakt, že nie všetci legionári stihli odcestovať domov: „Musíme sa o nich starať, čo tiež nie je lacná záležitosť.“

Trebišov radosť
Trebišovčania si na jar trúfali zachrániť pre Slavoj II. ligu (foto: Peter Brendza/novinyzemplina.sk)

Slavoj Trebišov funguje na amatérskej báze a všetci hráči v ňom pracujú ako SZČO. Klub sa aktuálne snaží nájsť kompromis, ako ušetriť, no na druhej strane nenechať hráčov úplne bez príjmu. „Veľa bude závisieť aj od toho, ako sa k tomu postaví štát, aby sa preklenuli výpadky. Nejaké riešenie máme pripravené, ale čakáme ešte na prípadné možnosti kompenzácie od štátu. Hľadáme nejaký kompromis, aby boli spokojní hráči a aby sme to i my ekonomicky utiahli. Je to ešte otvorené, ale za týchto okolností musíme pristúpiť k zníženiu platov,“ prezradil prezident Slavoja pre futbalnet.sk.

Keďže III. ligy, s výnimkou tej bratislavskej, sezónu už anulovali, je zrejmé, že z druhej najvyššej súťaže v tomto ročníku nikto nevypadne. Aj preto sa do popredia dostáva otázka, či ešte po dlhom výpadku má zmysel dohrať zostávajúcich dvanásť kôl. „Je to diskutabilné a vec názoru. Tí, čo sú vpredu, by to radšej dohrali, aby naplnili svoje ambície. Pre nás, čo sme poslední, by možno bolo výhodnejšie nepokračovať, hoci, keby sa i hralo, tak by predsa nikto nevypadával. Keby sa pokračovalo, podľa mňa by mnohé tímy nasadili dorastencov a už by súťaž nemala primeranú úroveň. A nehovoriac o tom, keby sa zápasy mali konať bez fanúšikov. Hráčom by chýbala najvyššia motivácia, ťažko by ich bolo tlačiť k stopercentným výkonom. A navyše je otázne, či by sa podarilo ustrážiť regulárnosť zápolení…“ uzavrel Eduard Janoško.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia