spravy.sk spravy.sk

Ako Ferguson vynadal dvojici hráčov. Bol nemilosrdný, spomína van Persie
zdroj: TASR/AP

Ako Ferguson vynadal dvojici hráčov. Bol nemilosrdný, spomína van Persie

Sir Alex Ferguson bol perfekcionista a svojim zverencom nikdy nič nedaroval. Svedčí o tom aj spomienka holandského exkanoniera Robina van Persieho z majstrovskej sezóny 2012/2013, keď škótsky manažér poriadne vynadal dvojici hráčov, ktorí sa po prehre s mestským rivalom Man City do rána zabávali v meste.

Viaceré príhody z kabíny Manchesteru United počas „kraľovania“ Alexa Fergusona sú dnes už legendárne. Jeho metódy síce všetkým nevoňali, no trinásť ligových titulov, päť triumfov v FA Cup-e či dva v Lige majstrov sú dôkazom toho, že dobre vedel, čo robí. 

V sezóne 2012/2013 bol Robin van Persie jedným z kľúčových hráčov tímu. Po svojom príchode z Arsenalu nastrieľal 26 ligových gólov a bol najlepším strelcom súťaže. „Červení diabli“ vtedy ligu vyhrali s jedenásťbodovým náskokom pred Manchestrom City, napriek tomu si od trénera vypočuli kritické slová. Stalo sa tak po aprílovej prehre so City (1:2) v 32. kole.

„Tréner Ferguson presne vedel, kedy má konať. Vycítil, kedy musí vyvíjať tlak na disciplínu v tíme,“ rozhovoril sa van Persie pre SoFoot a ďalej pokračoval: „V mojej prvej sezóne sme v apríli mali už pätnásťbodový náskok na čele tabuľky, doma sme privítali druhé City. Prakticky sme mohli spečatiť zisk titulu, no my sme prehrali. Napriek tomu sme mali stále dvanásťbodový náskok, takže väčšina manažérov by to príliš neriešila.“

Alex Ferguson a Robin van Persie
Hoci bol Ferguson prísny, van Persie s ním mal vždy dobrý vzťah (foto: TASR/AP)

Každý však dobre vie, že Alex Ferguson nie je „väčšina“. „Doslova šalel. Bol poriadne nasrdený. Dvaja chlapci z tímu šli po prehre do mesta. Na ďalší deň, keď sme prišli do šatne, ich fotky z nočného záťahu viseli na stene. Manažér pred celým tímom povedal: ‘Ok chlapci, ak nezískame titul, vedzte, že je to kvôli dvom „somárom“, ktorí sa rozhodli ísť von.’,“ prezradil van Persie, ktorý však spomenutú dvojicu neodtajnil.

„Samozrejme, nemôžem vám povedať, o ktorých hráčov išlo. Tréner ich neskutočne skritizoval, no všetko zostalo v šatni. Bolo to neuveriteľné. Mal viacero fotiek z celého toho večera, ktoré nám ukázal, aby zdôraznil, akú chybu urobili. Navyše nás varoval: ‘Chlapci, ak nezískame titul, bude to kvôli tejto dvojici, ktorá sa rozhodla zabávať. Odo dnes, ak zistíme, že sa ktorýkoľvek hráč zabával vonku ešte pred tým, než sme získali titul, bude vyhodený z tímu. A je mi jedno, o koho pôjde a koľko trofejí doposiaľ získal!’ Bol nemilosrdný,“ spomína 36-ročný rodák z Rotterdamu: „Po tomto jeho príhovore sme išli na tréning. Poviem vám, bola to najväčšia drina v mojom živote. Opakujem, stále sme mali dvanásťbodový náskok v tabuľke a on reagoval takýmto spôsobom.“

foto: “Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia