spravy.sk spravy.sk

Peter Holec: Byť brankárom je poslanie
zdroj: Archív P.H.

Peter Holec: Byť brankárom je poslanie

Trénuje, pracuje a popri tom pozorne sleduje svojho syna, ktorý kráča v jeho šľapajách. Bývalý brankár Českých Budejovíc či pražského Bohemiansu Peter Holec si od futbalu nedal pokoj ani po aktívnej kariére. Dnes trénuje v amatérskej súťaži a hovorí, že aj jeho hráčom spravil koronavírus „škrt cez rozpočet“.

Pracuje vo firme, ktorá sa venuje alternatívnym zdrojom energií, no na futbal úplne nezanevrel. Už niekoľko rokov pôsobí vo futbalovom klube v Bitarovej. Kedysi tam chytal, dnes trénuje. „Hráčsku kariéru som pred dvoma rokmi „zapichol“, ale, samozrejme, udržiavam sa vo forme, a keby náhodou, som pripravený naskočiť do brány. Veď mám stále aj registračku,“ smeje sa bývalý gólman Žiliny či Petržalky. 

Do smiechu mu však už nie je, keď príde reč na aktuálnu situáciu vo svete. Tá ovplyvnila život nielen profesionálnych futbalistov. „Situáciu pozorne sledujeme, veď koronavírus sa dotkol všetkých - od najvyšších súťaží, až po tie naše, amatérske. Nikto neskáče od nadšenia, ale prednejšie je zdravie a to, aby sme to ustáli živí a zdraví,” hovorí 49-ročný tréner a dodáva: „Ľudia sú, logicky, rozčarovaní z toho, že sa polovicu sezóny investuje veľa času aj peňazí a nakoniec, zrejme, zbytočne. Ale, čo iné nám zostáva?“ Aktuálna situácia mrzí o to viac, že jeho tím, Družstevník Bitarová, bol po prvej polovici sezóny na prvej priečke I. triedy, znamenajúcej postup. Ten si však musia hráči z hláv vyhodiť, keďže výsledky regionálnych súťaží boli pre túto sezónu anulované.

Bývalý vynikajúci brankár viedol svojich synov k futbalu (foto: archív P.H.)

Chlapi z rodu Holecovcov majú k futbalu blízko. „Synovia sa pohybovali a vyrastali vo futbalovom prostredí, ja som chystal, takže bol veľký predpoklad, že napokon skončia v bráne,” hovorí otec jedného z najlepších brankárov našej najvyššej súťaže. „Filip pôsobil takisto v mládežníckej akadémii MŠK a bol spolužiakom a aj spoluhráčom Maťa Dúbravku. Jeho kariéra však nabrala iný smer. Vyštudoval vysokú školu, viac ako desať rokov pôsobí v leteckom priemysle a popri tom sa venuje tomu, čo najviac miluje, a to futbalovému manažmentu a skautingu. Dominik dosahuje v bráne slušné výsledky. My si ani nemusíme nejako extra nič hovoriť. Dominik vždy presne vie, kde sa stala chyba a čo ešte treba zlepšiť. Navyše, má pri sebe kvalitných trénerov, ktorí mu vedia dať tie najlepšie rady,“ prezrádza odpoveď na otázku, či občas kritizuje svojho syna. (rozhovor sa nahrával ešte pred predčasným ukončením spolupráce medzi MŠK Žilina a Dominikom Holecom, pozn.).

V odchovancovi „šošonov“ vidí veľkú nádej, a ako správny otec, predpovedá svojmu potomkovi veľkú budúcnosť. „Som presvedčený o tom, že jeho aktuálne výkony a úspechy sú len začiatkom budúcej, veľmi slušnej, kariéry. Verím v to,“ vysvetľuje exgólman, no stále nie je jasné, kedy a v akom klube sa najbližšie jeho syn objaví. Pri momentálnej situácii v MŠK Žilina a výpovediach pre hráčov totiž nie je jasné, kam budú Dominikove ďalšie kroky nasledovať.

O kvalitách odchovanca MŠK podľa jeho otca svedčí aj fakt, že žilinská 30-tka dostala pozvánku do reprezentácie. „Je to najväčšie ocenenie v akomkoľvek športe. Reprezentovať vlasť so štátnym znakom na hrudi je ocenenie jeho kvalitných a stabilných výkonov. Veľmi som sa z toho tešil. Myslím si, že to bola zaslúžená odmena a verím, že jeho meno už teraz rezonuje v hľadáčikoch špičkových európskych klubov,“ hovorí s nádejou v hlase. Ako najbližší radca dobre vie, že gólman si prešiel náročnými obdobiami. Teplička nad Váhom, Zlaté Moravce, Senica či Pohronie. Tam všade jeho syn hosťoval, aby sa po peripetiách vrátil medzi „šošonov“ a stal sa oporou aktuálne druhého klubu Fortuna ligy. „Som rád, že jeho kariéra napreduje aj napriek náročným obdobiam. Myslím si, že hosťovania ho zocelili a aj vďaka nim sa dokázal zlepšiť. Po viacerých hosťovaniach sa dostal do prvého mužstva Žiliny a stále sa zlepšuje. Na Slovensku je na tomto poste silná konkurencia, a to už dlhodobo. Veď vo svete pôsobí veľa šikovných slovenských brankárov.“

Skúsenosti z našej a českej najvyššej súťaže dnes odovzdáva amatérom. Bývalý strážca svätyne vo viacerých tímoch tvrdí, že gólmanský chlebíček nie je len povolaním: „Je to špecifický post, ktorý je podľa mňa takmer životným poslaním. Konkurencia u nás nie je malá, navyše, je náročné udržiavať si konštantné výkony, sezónu po sezóne.“ Za dôležité faktory úspechu považuje, okrem iných, aj mentálnu silu, dobré rodinné zázemie a šťastie na trénerov. Dodáva, že rola brankárov je diametrálne odlišná než v časoch, v ktorých začínal. Nielen preto, že dnes už „malú domov” do rúk chytať nemôžete. „Dnes je gólman prakticky na poste libera a patrí k súčasti herného prejavu celého tímu. Brankári musia mať kvalitnú kopaciu techniku, už odmala sa učia byť komplexnými atlétmi a hráčmi, ktorí musia navyše niečo chytiť. Práve tá komplexnosť je podstatná, nestačí hrať dobre len jednou nohou, len dobre vyhadzovať. To už je málo…“ vysvetľuje Holec, ktorý tvrdí, že komplexný brankár tvorí minimálne 50 percent úspechu každého tímu.

Pri „karanténnom“ spomínaní sa bývalá opora Českých Budejovíc dobre baví. „Na niektoré veci už človek spomína so smiechom. A na niektoré si už ani nepamätám,“ začína rozprávanie o najúspešnejších časoch jeho kariéry. „V sezóne 1992/93 som prišiel do Českých Budejovíc a počas môjho päťročného pôsobenia behali po ihrisku esá ako Pavel Nedvěd, Patrik Berger, Láďa Šmicer, Ivan Hašek, Pepo Chovanec, Vratislav Lokvenc… V tíme som mal navyše Karla Poborského, takže som si to pôsobenie v Česku užil. No a pri takýchto hviezdach sa mi podarilo získať ocenenie najlepšieho brankára ligy, v jednej sezóne som nazbieral 15 čistých kont,“ spomína na svoje veľké začiatky u západných susedov. Neskôr sa cez Žilinu a Petržalku do Česka vrátil. Do Prahy, ku klokanom: „V Bohemke sú fantastickí fanúšikovia, takže som si návrat do Česka opäť užil.” 

A užíva si aj slovenské trávniky. V našej najvyššej súťaži ho však hnevá nízka návštevnosť. „Zaplať Pánboh za návštevy v Trnave, na Slovane či v Dunajskej Strede. Je smutné, ak príde 500 divákov na zápas, to potom ani futbalisti nemajú pocit, že hrajú ligové stretnutie,“ hovorí nespokojný tréner. Na otázky, v čom vidí najväčšie príčiny „tribúnového úpadku“, sa rozhovorí: „Po ligových trávnikoch nebehá toľko osobností, sčasti za to môže aj ekonomická situácia. A povedzme si otvorene, z najvyššej súťaže vypadli bašty slovenského futbalu, Košice, Tatran Prešov, Dukla Banská Bystrica a ďalšie, ktoré dnes v lige chýbajú. Nahrádzajú ich menšie mestá, v ktorých boli podnikatelia schopní dostať klub do najvyššej súťaže. Čím to je? Nech sa zamyslia kompetentní, čo sa za tie roky udialo.“

Peter Holec s legendami slovenského futbalu Marekom Mintálom (vľavo) a Marekom Hamšíkom (foto: archív P.H.)

No a ku kritike diváckych pomerov pridáva ďalšiu. Situácia so športom je na Slovensku zlá, bez ohľadu na koronavírus. „Aktuálne je to zlé nielen vo futbale, ale vlastne naprieč celý športovým spektrom. Je to otázka pre ľudí, ktorí to spôsobili. Aj pre tých, ktorí prichádzajú k športu. Či sa to vôbec dá zmeniť a priblížiť sa v tomto smere k vyspelému svetu. Inak ho nedobehneme, ani keby sme mu išli oproti,“ hovorí a dodáva, že na Slovensku zlyháva šport aj v úplných základoch. Pohybová kultúra, motivácia ľudí k pohybu - to všetko 49-ročnému exgólmanovi na Slovensku chýba. Nádej na zmenu je teda zatiaľ v nedohľadne.

V ostatnej sezóne ho bolo často vidieť aj na basketbalových zápasoch. Po boku syna horlivo povzbudzoval z hlavnej tribúny na domácich zápasoch BK Slávia Žilina. „Basketbal je naša vášeň. Poznám sa s veľkými osobnosťami žilinského basketbalu ako Ondro Šoška alebo Janko Závodný. Dominik je zase kamarát s mnohými hráčmi, takže cestu na basket si vždy radi nájdeme. Je nám blízky, veď sme športovci,“ dodáva na záver.

Peter Holec (49) je bývalý brankár. Pôsobil v Žiline, Českých Budejoviciach, Artmedii Petržalka, Dubnici, Senci či pražskom Bohemianse. V súčasnosti je trénerom mužstva Družstevník Bitarová v I. triede dospelých. Počas aktívnej kariéry získal v českej najvyššej súťaži ocenenie pre najlepšieho brankára.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia