spravy.sk spravy.sk

Nebolo na čo čakať. Havrilla verí, že následky nebudú veľké
zdroj: jäzva

Nebolo na čo čakať. Havrilla verí, že následky nebudú veľké

Je to definitívne, amatérske súťaže sa, zatiaľ s výnimkou Bratislavského futbalového zväzu (BFZ), v aktuálnom ročníku nedohrajú. Pandémia koronavírusu prv zapríčinila ich pozastavenie a napokon i definitívne zrušenie.

Vedenie BFZ sa rozhodlo s verdiktom o predčasnom ukončení súťažného ročníka ešte počkať. V hre je stále i možnosť, že sa dohrajú seniorské súťaže Fortuna liga a II. liga a mládežnícke súťaže pod hlavičkou Slovenského futbalového zväzu (SFZ), hoci neustále sa rozširujúca pandémia tomu absolútne nenahráva. 

„Domnievam sa, že SFZ čoskoro rozhodne o ukončení mládežníckych súťaží, ktoré riadi, a tiež aj o mužskej II. lige,“ vyjadril sa predseda Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ) a zároveň 1. viceprezident SFZ Richard Havrilla a jedným dychom dodal, že hlasovanie o zrušení aktuálneho ročníka amatérskych súťaží na východe republiky bolo takmer jednohlasné: „Osem hlasov bolo za to, aby sme to uzavreli, jeden hlas za to, aby sme ešte počkali. Podľa môjho názoru ale nebolo na čo čakať. Myslím si, že futbalová verejnosť čakala už dosť dlho na toto rozhodnutie.“

Výkonný výbor každého zo štyroch regionálnych zväzov sa o ukončení sezóny rozhodoval v rámci svojich kompetencií. Okrem „východniarov“ odhlasovali predčasný koniec ročníka aj v Západoslovenskom (ZsFZ) a Stredoslovenskom futbalovom zväze (SsFz). „Dlhodobo sme situáciu analyzovali. Rozhodnutie sme prijali na základe aktuálnej situácie, a tiež predpokladaného vývoja. Zrušili sme jarnú časť súťažného ročníka 2019/2020 a následne sme rozhodli, že anulujeme všetky výsledky. Znamená to, že v budúcej sezóne sa v jednotlivých súťažiach predstavia tie isté kluby, ktoré ju hrali i v tomto ročníku. Okrem seniorských súťaží sa to týka i všetkých regionálnych mládežníckych súťaží,“ objasnil Havrilla.

Už dnes sa ozývajú hlasy, že kvôli pandémii futbal v mnohých obciach a mestách Slovenska zanikne. Samosprávy či sponzori sa dostávajú do finančných ťažkostí, čo sa odzrkadlí i na najsledovanejšom kolektívnom športe na svete. „Bolí nás, že nemôžeme hrať, niečo podobné sa ešte nestalo. Čo sa týka ekonomiky, uvidíme, ako dlho to bude trvať. Ja som presvedčený, že ak sa niekedy koncom mája vrátime k normálnemu životu, tak tie následky nebudú také veľké. No ak sa to bude predlžovať, následky budú väčšie a väčšie,“ upozornil prvý muž futbalu na východnom Slovensku. 

Brankár ilustračné foto
Amatérske súťaže čakajú náročné mesiace. Mnohé kluby budú bojovať doslova o holý život (foto: jäzva)

Na otázku, či SFZ bude hľadať spôsob, ako klubom finančne pomôcť a udržať ich pri živote, jeden z čelných predstaviteľov slovenského futbalu ešte jasne odpovedať nevedel. „Budeme sa tým zaoberať. Nikto dnes nevie, aká bude situácia. Dostaneme sa k tomu možno v júni a potom sa na základe aktuálnych skutočností a faktov rozhodneme,“ uzavrel Richard Havrilla.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: 3. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia