spravy.sk spravy.sk

SZMF Superliga má za sebou úspešný premiérový rok, pracuje sa na novom formáte
zdroj: SZMF

SZMF Superliga má za sebou úspešný premiérový rok, pracuje sa na novom formáte

V roku 2019 Slovenský zväz malého futbalu rozbehol program celonárodnej ligy s názvom SZMF Superliga. Víťazmi prvého ročníka sa stali Košice, ktoré vo finále zdolali Prešov. O národnej lige sme sa zhovárali s prezidentom Slovenského zväzu malého futbalu Petrom Králikom.

Kedy a ako vznikla myšlienka, že by ste rozbehli celonárodnú ligu?
Peter Králik:
 "V prvom rade treba povedať, že som SZMF Superligu nerozbehol sám, ale pracovalo na tom viacero ľudí z výkonného výboru SZMF, aj mimo neho. Myšlienka prišla zo susednej Českej republiky v roku 2015, keď tam rozbehli národnú súťaž a dostali ju do Českej televízie. Odvtedy som ju mal v hlave a pri prvej možnej príležitosti som tento projekt položil na stôl výkonnému výboru SZMF."

Ako by ste zhodnotili jej začiatky?
"Celý projekt Superligy sme plánovali v takom režime, aby sme ho zvládli. A to nielen finančne zo strany zväzu, ale aj z pohľadu možností tímov, ktoré sa do neho zapoja. Vzhľadom na to, že malý futbal je amatérsky šport, je to dosť dôležitý faktor úspechu. Totiž hráči i manažéri tímov majú okrem týchto povinností množstvo ďalších aktivít a povinností, tak v osobnom ako aj pracovnom živote. Som rád, že sa to v takejto forme podarilo úspešne rozbehnúť a my máme za sebou prvý rok fungovania. Kiežby bola v tejto dobe na oslavu lepšia príležitosť."

SZMF Superliga má za sebou úspešný prvý rok (foto: SZMF)

Ako sa Vám zatiaľ tento projekt pozdáva? Splnil očakávania?
"Môžem povedať, že áno. Malý futbal sa aj vďaka priamym prenosom zo Superligy dostal viac do povedomia verejnosti, reprezentanti odohrali v Superlige množstvo ťažkých zápasov, z ktorých skúsenosti následne zužitkovali v najcennejšom drese na majstrovstvách sveta v Austrálii, kde sme obsadili výborné 7. miesto. Superliga je to najkvalitnejšie, čo malý futbal na Slovensku ponúka a každý hráč malého futbalu, ktorý má motiváciu zviditeľniť sa a dostať sa do výberu reprezentácie, má vďaka Superlige skvelú príležitosť. Vďaka Superlige sa ešte viac zjednotil malý futbal a všetky mestské súťaže na Slovensku. Na prvý rok fungovania to nie sú zle výsledky."

Plánujete nejaké zmeny v SZMF Superlige?
"Aj táto vynútená pauza kvôli pandémii koronavírusu nám dáva príležitosť na prípravu rozvoja nielen Superligy, ale aj ďalších projektov v malom futbale. Čo sa týka samotnej SZMF Superligy, pracujeme na novom formáte, ktorý by mal ešte viac zatraktívniť samotnú súťaž a zároveň zlepšiť podmienky pre samotných účastníkov. Teraz je však predčasné hovoriť o zmenách, nakoľko dnes ešte nikto nevie ako sa športový život v tomto roku vyvinie. Pracujeme však na tom, aby sme po skončení tejto celosvetovej krízy, boli plne pripravení pokračovať."

SZMF Superligu môžu fanúšikovia sledovať pravidelne aj na huste.tv, ako vnímate vzrastajúci záujem o malý futbal na Slovensku?
"Vzrastajúci záujem o malý futbal je logickým vyústením kvalitnejšej mediálnej práce SZMF a novými atraktívnymi projektami ako SZMF Superliga, SZMF Winter Cup či EMF Nations Games, ktoré sa v minulom roku organizovali v Galante. Taktiež Majstrovstvá SR dostali v posledných dvoch rokoch úplne iný nádych, a to nielen po stránke organizačnej. Malý futbal je atraktívny šport, plný emócií, krásnych športových zážitkov a hrá ho na Slovensku viac ako 8-tisíc hráčov. Záujem oň teda bezpochyby je, avšak, je naďalej dôležité dostávať ho do čo najväčšieho množstva médií, či už internetových portálov, televízií, ale aj rádií, tlače a ďalších."

Peter Králik verí, že sa zväzu podarí rozbehnúť i ďalšie zaujímavé projekty (foto: SZMF)

Chcete, aby sa súťaž ešte viac rozrástla, aby ju hralo viac tímov?
"Ja chcem veľa vecí, avšak, treba sa držať pri zemi a pozrieť sa na naše reálne možnosti. Tie v tejto chvíli nikto nevie predpovedať a ako hovorím, zmeny sú v pláne, no záležia od viacerých faktorov. Vo všeobecnosti si myslím, že osem tímov nie je zlý koncept, reálne však vidím aj desať či dvanásťčlennú Superligu."

Víťazmi prvého ročníka sa stali Košice, ako to hodnotíte?
"Oba východoslovenské tímy, Prešov i Košice, patria dlhodobo k špičke malého futbalu na Slovensku, kvalitne nás reprezentovali aj na európskych súťažiach a dovolím si povedať, že v posledných rokoch sú azda aj najlepšie. Gro hráčov v týchto tímoch tvoria hráči, ktorí majú azda najviac tímových trofejí v malom futbale. Finále bolo reklamou na malý futbal so šťastným koncom pre Košičanov."

Ktorý zo zápasov vám doposiaľ najviac utkvel v pamäti?
"Samozrejme, finálový zápas úvodného ročníka SZMF Superligy. Ako hovorím, bolo sa ozaj na čo pozerať, keď sa stretli dva najlepšie tímy na Slovensku a rozhodlo sa až po penaltách."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Malý futbal

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia