spravy.sk spravy.sk

Je koniec. Nižšie slovenské súťaže anulujú ročník, zvyšné zápasy sa neodohrajú
zdroj: TASR

Je koniec. Nižšie slovenské súťaže anulujú ročník, zvyšné zápasy sa neodohrajú

Výkonné výbory Západoslovenského futbalového zväzu (ZsFZ), Stredoslovenského futbalového zväzu (SsFZ) a Výchoslovenského futbalového zväzu (VsFZ), ktoré zastrešujú súťaže na úrovni III. ligy, IV. ligy, V. ligy a tiež niektoré úrovne mládežníckych súťaží, odhlasovali zrušenie súťažného ročníka 2019/2020 a anulovali všetky doteraz dosiahnuté výsledky.

Rozhodnutie prijali vzhľadom na negatívny vývoj šírenia pandémie nového koronavírusu COVID-19. Na základe opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré predĺžilo zákaz organizovania hromadných podujatí, padlo vo štvrtok oficiálne rozhodnutie o zrušení ročníka 2019/2020. Šéfovia súťaží sa na tom dohodli už v stredu v elektronickom hlasovaní. 

Netýka sa to však bratislavskej skupiny tretej ligy, výkonný výbor Bratislavského futbalového zväzu totiž hlasovaním per rollam len odložil všetky svoje súťaže na neurčito a oficiálne tak zatiaľ sezóna v tejto skupine ostáva len prerušená.

Verdikt výkonných výborov znamená, že žiadny klub nepostúpi a ani nevypadne. Nový ročník 2020/2021 sa teda začne v rovnakom zložení, v akom prebiehal ten doterajší. Zrušenie ročníka sa zatiaľ netýka celoslovenských profesionálnych súťaží Fortuna liga a II. liga, tie sa majú odštartovať opäť začiatkom mája. Druhá najvyššia súťaž však s určitosťou nemôže rátať v budúcom ročníku s postupujúcimi nováčikmi z tretej ligy.

Prinášame vám oficiálne vyhlásenie ZsFZ, SsFZ a VsFZ bez redakčných úprav:

Na základe rozhodnutí najvyšších orgánov SR a mimoriadnej situácie v našej krajine spôsobenej koronavírusom vydávajú predsedovia regionálnych futbalových zväzov nasledovné vyhlásenie:
a) Rušíme všetky regionálne súťaže dospelých, dorastu, žiakov a prípraviek jarnej časti 2019/2020.
b) Anulujeme výsledky všetkých doteraz odohratých regionálnych súťaží 2019/2020.
c) Pre prípravu súťažného ročníka 2020/2021 platí zásada, že z aktuálnych regionálnych súťaží žiadny futbalový klub nepostupuje ani nezostupuje.
d) Usporiadanie sezóny 2020/2021 bude v kompetencii príslušného riadiaceho orgánu pri dodržaní vyššie uvádzaných zásad (a,b,c).
e) Západoslovenský futbalový zväz týmto vyzýva ObFZ, aby konali rovnako.

Zdôvodnenie:
Podľa odborníkov bude doterajší nepriaznivý stav na Slovensku trvať dlhšie, ako sa predpokladalo. Deň D – keď sa život dostane do normálu, sa vzďaľuje. Keďže jedným z najdôležitejších opatrení v boji s nákazou je aj obmedzenie osobných a skupinových kontaktov, v našej nespočetnej futbalovej rodine sú vyššie uvedené opatrenia nevyhnutnosťou. Asi sme všetci s úľavou prijali rozhodnutie UEFA posunúť barážové stretnutia na neskorší termín, samotné ME (budú sa konať v 12 mestách) o rok. Súčasná nielen európska generácia čelí najväčšej povojnovej kríze. UEFA a všetky asociácie prejavili zodpovednosť, jednotu, solidaritu a v boji s doterajším neduhom sa stalo ich ústrednou prioritou ZDRAVIE PRED FUTBALOM. Keď sa UEFA rozhodla k takému závažnému kroku, chceme aj my, predstavitelia amatérskeho futbalu, deklarovať jednotu a zodpovednosť realizovaním uvedeného vyhlásenia. Myslíme si, že neexistuje iné riešenie. Vírus rozhoduje o živote a smrti. Je našou povinnosťou popri už existujúcich opatreniach, zrejme tiež budúcich, pomáhať aj zdravotníkom chrániť zdravie a životy všetkých účastníkov našich súťaží. Sme rozhodnutí zmierniť dosah koronavírusu, určite aj v prospech futbalu v budúcnosti, najmä keď deň D je v nedohľadne.

Navyše:
1. Súťaže RFZ a ObFZ hrajú prevažne pracujúci amatéri, chlapci a dievčatá navštevujúci školy. Je nemysliteľné zúžiť jarné súťaže do jedného – dvoch mesiacov formou „anglických týždňov“.
2. Súťažný poriadok SFZ (SP) čl. 7/6 nám umožňuje, citujeme: „Riadiaci zväz je oprávnený zakázať organizovanie stretnutia s odôvodnením.“
3. SP čl. 9/1 citujeme: „Majstrovská súťaž sa hrá dvojkolovo systémom jeseň – jar.“ Toto nebude možné dodržať, preto musí prísť k anulovaniu doterajších výsledkov.
4. Mimoriadna situácia bude mať značne negatívny dosah na ekonomiku, služby atd. Školy budú doháňať zameškané. Nebude priestor na nahustené súťaže – tréningy, ak by aj deň D podľa optimistického variantu nastal, nebude to skôr ako v máji a júni.
5. V prípade postupov a zostupov musí existovať rovnosť šancí. Keďže odvetná časť jarných súťaží bude zrušená, nie je možnosť dodržať túto zásadu – preto sa neuskutoční žiaden postup ani zostup na všetkých úrovniach amatérskeho futbalu v ročníku 2019/2020.

Futbalový ročník 2019/2020 bude mimoriadny – taký história dlho nepamätá. No veríme, že navrhované opatrenia sa v tejto neľahkej dobe stretnú s pochopením širokej športovej verejnosti v snahe futbalu predovšetkým pomôcť, nie mu škodiť.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: 3. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia