spravy.sk spravy.sk

Tréner roka Kozák: Snáď som fanúšikov aspoň sčasti presvedčil, že mám srdce na správnom mieste
zdroj: TASR

Tréner roka Kozák: Snáď som fanúšikov aspoň sčasti presvedčil, že mám srdce na správnom mieste

Na seniorskej úrovni pracoval len polroka. V lete prišiel na lavičku Slovana ako dočasná záchrana za Martina Ševelu, ktorý po ďalšom neúspechu v pohárovej Európe pri mužstve skončil, napokon si výsledkami získal trvalý angažmán. Tridsaťdeväťročný kormidelník Slovana Ján Kozák mladší sa stal Trénerom roka 2019.

V kategórii Najlepší tréner, ktorá je pravidelnou súčasťou ankety Futbalista roka, výrazne preskočil svojho predchodcu Ševelu a získal dvojnásobok hlasov ako reprezentačný tréner Slovenska Pavel Hapal, ešte väčší náskok má pred šéfom lavičky gruzínskej reprezentácie Vladimírom Weissom. Zaujímavosťou je, že ešte pred dvomi rokmi triumfoval v ankete jeho otec, ktorý bol dovedna ako najlepší tréner ocenený hneď päťkrát. „Túto cenu si veľmi vážim. Každý tréner poctivo pracuje, aby dosiahol čo najlepšie výsledky. Mne sa hneď v prvom roku, keď som viedol ligové mužstvo, podarilo získať individuálne ocenenie, čo ma veľmi teší,“ povedal v pondelok po zverejnení výsledkov Ján Kozák mladší pre klubový portál Slovana. Prvenstvo získal najmä vďaka úspešnej ceste pohárovou Európou až do skupinovej fázy Európskej ligy, pričom tím naďalej dominoval aj domácej Fortuna lige. Po základnej časti majú belasí náskok 10 bodov.

V ďakovnej reči nezabudol spomenúť ani svoju rodinu, ani kolegov. Veď sám často po zápasoch zdôrazňuje, že úspech je dielom kolektívu. „Rád by som sa poďakoval Slovanu za šancu, ktorú mi dal. Som šťastný, že som dostal príležitosť viesť taký veľký klub s obrovskou históriou. Už to pre mňa znamená veľa. Veľké ďakujem patrí kolegom v realizačnom tíme, bez ich pomoci by som nemohol realizovať svoje myšlienky. Vďačím aj všetkým zamestnancom Slovana, ktorí sa tiež pričinili o to, že sme boli úspešní. Rovnako ďakujem fanúšikom za podporu, futbal robíme pre nich a keď ich vidím po zápase šťastných, tak ma to napĺňa hrdosťou a radosťou. A v neposlednom rade ďakujem hráčom. Bez hráčov by tréner nemohol existovať. Teším sa, že máme v Slovane takýchto hráčov a som šťastný, že s nimi môžem spolupracovať. Ďakujem rodine aj rodičom, ktorí ma celý život podporujú. Rovnako som vďačný aj kamarátom, známym, spoluhráčom z footgolfu a aj pre mňa najdôležitejšiemu človeku. Tým je môj syn Yannick, ktorý je pre mňa motiváciou. Keď vidím, že je na mňa hrdý, tak ma to nesmierne motivuje a posúva ma to dopredu, vyznal sa Tréner roka Kozák.

Rodák z Košíc nebol v Slovane vždy miláčikom tribún. Počas hráčskej kariéry bol hlavne ikonickou postavou petržalskej Artmedie, s ktorou získal dva tituly a zažil legendárnu éru zavŕšenú úspechom v Lige majstrov. V belasom drese strávil len jeden kalendárny rok 2009, uprostred neho zdvihol nad hlavu majstrovskú trofej. V roku 2015 sa však do Slovana vrátil, až do júla 2019 viedol juniorku belasých, pred touto sezónou ju dostal z tretej ligy do druhej. „Je to až také vysnené. Pred rokom som ešte pôsobil v juniorke, kde sme sezónu zvládli bez prehry a postúpili sme do druhej ligy. Snažil som sa využiť každý tréning na to, aby sa zlepšovali hráči a taktiež aj ja ako mladý tréner,“ poznamenal Kozák, ktorý si trénerskými úspechmi získal srdcia mnohých priaznivcov. Snáď som ich aspoň sčasti presvedčil, že mám srdce na správnom mieste a môžem byť správnou voľbou pre Slovan. Určite som nepresvedčil všetkých, no väčšina to verím vidí a vníma. Veľmi ma teší, že som zmenil ich myslenie, lebo bez pozitívnej energie z tribún by sme nedosiahli také výsledky,“ dodal.

Tréning v čase korony

Trištvrte roka po začiatku trénerskej kariéry na seniorskej úrovni musí 39-ročný tréner riešiť situáciu, ktorú nezažili ani jeho omnoho starší kolegovia. Uprostred rozohranej sezóny sa totiž prerušila najvyššia súťaž na nejasné obdobie, začiatkom minulého týždňa sa na Tehelnom poli definitívne zavreli brány a zrušili sa spoločné tréningy všetkých kategórií. Ako vyzerá príprava v bratislavskom klube počas pandémie nového koronavírusu COVID-19?

„Hráčom sme pripravili individuálne tréningové plány, ktoré musia plniť. Na diaľku si vieme prostredníctvom šport-testerov a aplikácie vyhodnotiť, ako plány plnia. Zdravie je na prvom mieste. Je dobré, že keď idem do potravín, tak vidím, že ľudia sú zodpovední a nosia rúško. Zaregistroval som aj to, že naši fanúšikovia pomáhajú starším ľuďom, čo je veľmi pekné a správne. Verím, že to všetci zvládneme, budeme zodpovední a vrátime sa k tomu, čo všetci milujeme, čiže k futbalu. Veľmi si prajem, aby sme s fanúšikmi zažili ešte veľa pekných zážitkov na Tehelnom poli,“ vysvetlil v rozhovore pre web Slovana Ján Kozák.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia