spravy.sk spravy.sk

Prišiel o zrak, v sprievode syna ale nevynechá jediný zápas: Vidím lepšie ako ostatní
zdroj: twitter.com/SteveJarvisSFC7

Prišiel o zrak, v sprievode syna ale nevynechá jediný zápas: Vidím lepšie ako ostatní

Futbal dokáže napísať neuveriteľné a dojemné príbehy. Angličan Steve Jarvis prežil v roku 1984 nehodu, ktorú mal na motorke, tá ho ale poznačila do konca života. Prišiel totiž o zrak, avšak ani zďaleka nie o svoju lásku k športu na zelených trávnikoch.

"Bol som mimo 71 dní," spomína Steve Jarvis na reťaz udalostí, ktorá sa spustila po jeho nehode. Vtedy mal iba 22 rokov. Jeho priateľka, dnes už manželka Jane vtedy poslala nahrávku vedeniu klubu FC Southampton. Vtedajší tréner "svätcov" Lawrie McMenenemy mu odkázal, aby ich prišiel pozrieť po tom, čo sa zotaví. Hoci Jarvis navždy stratil zrak, ocitol sa v kabíne svojho obľúbeného tímu a pri prvej príležitosti si to znovu namieril na St. Mary's Stadium.

"Bol som iba rád, že som mohol byť na štadióne. Nebol som si istý, ako to bude vyzerať, ale tešila ma prítomnosť v hľadisku, že som mohol byť znova fanúšikom," spomína Steve Jarvis pre The Guardian na svoj prvý zápas po nehode, ktorý navštívil šesť mesiacov po nej. Komentáre k zápasom počúval prostredníctvom rozhlasu a aj vďaka atmosfére vedel, čo sa práve deje na ihrisku. Jeho kamaráti v tom čase pochybovali, že sa znovu vráti k futbalu, on ich však rýchlo činmi uzemnil.

"Ľudia mi hovorili, že neexistuje, aby som znovu chodil na zápasy, pretože nič nevidím. Uistil som ich, že sa vrátim. A pravdupovediac, niekedy mám pocit, že vidím stretnutia lepšie ako ostatní. Som na svojom sedadle so slúchadlami, kým sa iní ľudia nakláňajú a pýtajú sa, čo sa vlastne deje. Ja mám všetko ako na podnose jedným tlačidlom,"
vtipkuje.

Steve je dodnes držiteľom permanentky spolu so synom Danom. Ten je jeho verným sprievodcom od svojich šiestich rokov. Keď sa v roku 1997 spolu vydali prvý raz na zápas proti Aston Ville, možno ani netušili, že to bude ich tradícia každou sezónou, každým zápasom, dokonca aj na výjazdoch v rámci štadiónov Premier League, ale i celej kontinentálnej Európy, pričom sa vydali aj na milánske San Siro či domáci stánok Slavie Praha.

Syn Dan je jeho veľkou oporou a rovnako aj fanúšikom tak, ako je to v prípade "Saints". Chodí s ním na všetky zápasy, spoločne navštívili už takmer 90 anglických štadiónov. Najmä pohárové zápasy, ku ktorým neposkytuje komentár žiadna rozhlasová stanica, mu sprostredkúva opisom aktuálneho diania aj jeho syn. "Otec má všetky dôvody na to byť sklesnutý a vzdať sa, ale neurobí to, preto k nemu vzhliadam," hovorí mladý Dan Jarvis.

Spolu zažili už nesmierne veľa fantastických momentov. Hetrik Sadia Maného za tri minúty, gól Shanea Longa, ktorým vystrieľal Southamptonu finále pohára v roku 2017 na pôde Liverpoolu či najrýchlejší presný zásah v histórii Premier League v podaní toho istého hráča (7,69 sekúnd). "V jednom momente otec zbehol dole osem radov od šťastia a v spleti radosti dostal ranu do tváre. Mama si vtedy myslela, že sme sa pobili s priaznivcami súpera," spomína úsmevnú príhodu Dan.

Steve zase rád vtipkuje o tom, že by sa z tribúny vedel dostaviť na ihrisko aj po slepiačky. Jeho syn je však potrebnou oporou, aby sa tak nemuselo stať. Pravidelne nosí v ruksaku na každý zápas rádio, slúchadlá, batérie i jedlo. Jarvisovci svojim miláčikom fandia v každej situácii. V tejto sezóne si napríklad vytrpeli ponižujúcu prehru 0:9 proti Leicestru, na štadióne ale ostali do poslednej sekundy. "Tak to robíme vždy. Nemohol by som hráčov opustiť," podotýka veľký srdciar Steve Jarvis.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia