spravy.sk spravy.sk

Tabuľka formy: Slovan nie je najlepší, DAC horší ako Nitra i Sereď
zdroj: tasr, dac1904.sk

Tabuľka formy: Slovan nie je najlepší, DAC horší ako Nitra i Sereď

Slovensko ešte stále patrí ku krajinám s najdlhšou zimnou prestávkou. Fortuna liga odpočíva približne dva mesiace od polovice decembra do polovice februára, kluby chodia na sústredenia do Turecka či iných teplejších oblastí, fanúšikovia zatiaľ sledujú poprednejšie futbalové súťaže.

Úvod jarnej časti vždy odhalí, ktorý klub pracoval v zime najpoctivejšie a kde si veci zase úplne nesadli. V čase zúriaceho koronavírusu COVID-19, ktorý prerušil dianie v takmer všetkých ligách sveta, sme sa zamerali na to, ktorý fortunaligista ukázal v úvode jarnej časti najlepšiu pripravenosť. Portál ProFutbal.sk pripravil tabuľku formy pozostávajúcu zo všetkých štyroch jarných kôl, ktorými kluby ukončili základnú časť Fortuna ligy.

Aktuálna tabuľka FL

1. ŽILINA (3-1-0, 9:2)

Aj keď náskok lídra z Bratislavy ostal rovnako veľký až priepastný ako po jesennej časti, Žilina mala v úvode jari lepšie skóre ako Slovan a proti Seredi či ViOn-u dokázala demonštrovať svoju silu a vyhrať rozdielom triedy, čo sa Slovanu nepodarilo. Nový, hoci oficiálne len dočasný, tréner Pavol Staňo dokázal ideálne nastaviť formu Jánošíka, Balaja či Kurminowského a šošoni sú vďaka tomu na najlepšej ceste, aby sa po rokoch dostali do pohárovej Európy.

2. SLOVAN (3-1-0, 4:0)

Belasí si dali záležať najmä na pevnej defenzíve, hoci treba priznať, že za nuly musia spoluhráči poďakovať aj niekoľkým superzákrokom Dominika Greifa. Nový Šporar zatiaľ nie je na obzore, posily Ožbolt i Henty napriek viacero pokusom v zakončeniach zlyhali a Slovan ťahá najmä Brazílčan Ratao. Tréner Kozák však dobre vie, že náskok 10 či 17 bodov pred najbližšími konkurentmi je dostatočne dobrá vizitka a vysvedčenie bude dostávať až v pohárovej Európe.

3. TRNAVA (2-1-1 3:3)

Zverenci trénera Chéua sa na jeseň so šťastím prehupli do top šestky a podľa mnohých názorov môžu ďakovať všetkým bohom, že sa do majstrovskej vetvy napokon zmestili. Iste, v tradičnom derby mohli získať viac ako bod a následne v Senici nepredviedli v podstate vôbec nič, avšak z druhej polovice jarnej časti vyhrali oba náročné stretnutia so Zlatými Moravcami i v Dunajskej Strede. Ak by sa súťaž neprerušila, Spartak v konečnom dôsledku ukázal formu, ktorou by mohol atakovať v nadstavbe priečky zaručujúce pohárovú Európu.

4. MICHALOVCE (2-1-1, 4:9)

Zverenci trénera Majoroša si zaslúžia absolutórium za to, že sa po úvodnej jarnej prehre 1:8 s Trenčínom nezložili. Takáto facka vie s hlavami zatočiť, ale Zemplínčania napokon tuhý boj zvládli a dnes sú na 4. priečke, ktorá by mohla byť ideálnou pozíciou na vstup do prípadnej baráže o miestenku v pohárovej Európe. Iste, klub z východného Slovenska mal ideálne vyžrebovanie, veď doma hostil dva najslabšie celky súťaže. Avšak partia okolo Igora Žofčáka ich zvládla výborne a to ich od tretieho víťazstva v Ružomberku delilo pár minút.

5. TRENČÍN (2-0-2, 10:6)

V prvom jarnom zápase (8:1 proti Michalovciam) sa zdalo, že ofenzívna sila Bukariho či van Kessela môže byť postrachom pre každého súpera. Hráči AS ale nedokázali skórovať ani na Tehelnom poli a dokonca ani proti Zlatým Moravciam, čo sa v kombinácii s obranou, ktorá ani raz nedokázala udržať čisté konto, rovná kľúčovým bodovým stratám, ktoré stáli Hrnčárovcov miesto medzi ligovou elitou. Vzhľadom na ofenzívnu silu možno škoda, veď len Trenčín dal desať z celkovo 50-tich jarných fortunaligových gólov, ale z pohľadu vyrovnanosti výkonov a kvality defenzívy je spodná šestka pre AS zaslúžená.

6. SENICA (1-2-1, 2:3)

Vzhľadom na výsledky sa do hornej šestky v tabuľke formy dostala aj Senica, ktorá napokon do posledného kola poškuľovala aj na majstrovskú vetvu. V konečnom dôsledku ale vyhrala len jediný zápas s Trnavou, proti DAC-u i v Pohroní vyšla strelecky naprázdno a v poslednom kole okrem toho dostala tri kúsky od predposlednej Nitry. Hoci útočník Samson predviedol zaujímavé individuálne výkony, Záhoráci skórovali v skutočnosti len v jednom zo štyroch zápasov, a to na hornú polovicu tabuľky stačiť nemohlo.

7. NITRA (1-1-2, 3:2)

Štyri body síce Nitranov nevykúpili zo záchranárskej zóny, najmä zdolanie Senice či dôležitá remíza s posledným Pohroním ich však dostali do dobrej pozície v nadstavbovej časti. Hoci partia okolo kapitána Farkaša prehrala polovicu zápasov jari, ani proti Slovanu a ani na pôde Michaloviec nebola ďaleko od bodu. Aj keď „Liga majstrov do päť rokov“ zatiaľ z tímu ukrajinských majiteľov nesrší, záchrana mužstva vo Fortuna lige vyzerá vskutku reálne.

8. SEREĎ (1-1-2, 6:8)

Horšie skóre odsunulo Sereď v tabuľke formy až za Nitru, keďže mužstvo okolo lídra Ľubomíra Michalíka inkasovalo v každom zápase stále viac a viac gólov, ofenzívni spasitelia Vuk či Slaninka však tímu vliali ofenzívnu silu, ktorá stála za dôležitým víťazstvom proti Zlatým Moravciam i za vybojovaný bod proti Ružomberku. Tréner Lérant postupne vracia Seredi hernú tvár, akú mala v nováčikovskom čase a bude otázne, nakoľko mu v tomto smere pomôže prerušenie súťaže.

9. RUŽOMBEROK (0-3-1, 3:4)

Tabuľka formy sa dostáva k mužstvám, ktoré majú tri body a menej. Liptáci ich dosiahli vďaka trom remízam. V jednom prípade prišli o víťazstvo v 93. minúte, v ďalšom zachraňovali aspoň bod v 87. minúte a na Slovane prehrali gólom takmer v nadstavenom čase. Tréner Haspra prežil hektický záver prvej základnej časti v trénerskej kariére, po ktorej podľa vlastných slov potreboval oddych v horách. Ten sa z dôvodu koronavírusu predĺži na niekoľko týždňov. Uvidíme, či sa Ružomberčania vrátia po nútenej pauze k mladíckej dravosti a bodonosnej sérii, ktorá ich zdobila v jesennej časti.

10. DUNAJSKÁ STREDA (0-3-1, 2:3)

Táto priečka v tabuľke formy rozhodne nie je pre úradujúceho vicemajstra a aktuálne tretí celok tabuľky lichotivá a rovnako ani pre trénera Heldera, ktorý krátko pred zimnou prípravou nahradil na lavičke tímu Nemca Hyballu. DAC za dva mesiace stratil všetko zo svojej typickej hernej tváre, vysoký pressing a napadánie rozohrávky súpera znížil portugalský kormidelník na minimum a mužstvo zdolalo počas jarnej časti len v pohári druholigový Poprad. V lige sa po troch remízach a prehre vzdialili Slovanu už na 17 bodov a skôr sa očakáva, že na Žitnom ostrove bude skôr úspechom udržanie tretej priečky, než boj o obhajobu strieborných medailí.

11. ZLATÉ MORAVCE (1-0-3, 4:8)

Dlho to vyzeralo, že ViOn bude na dne tabuľky formy. Hoci mali zverenci trénera Karola Praženicu reálnu šancu na majstrovskú vetvu, po prehrách v Žiline, doma so Sereďou a straty vedenia v Trnave o ňu definitívne prišli. Zlatomoravčania stroskotali najmä na absencii hrotového útočníka, Mészáros absolvoval pred premiérou jeden tréning, Cmiljanič strávil v klube len pár dní, klub absolvoval zimnú prípravu iba s tínedžerom Kelemenom. Ktovie, ak by sa veci na prestupovom trhu vyvíjali rýchlejšie, alebo by ostal v kabíne po jeseni 4-gólový Jarovič, možno by prišli prvé jarné body skôr ako v poslednom kole s Trenčínom.

12. POHRONIE (0-2-2, 0:2)

Len jeden fortunaligista získal počas úvodu jari menej ako tri body. Posledné Pohronie ako jeden tím z tria nebodoval a ako úplne jediný neskóroval. Ani Bosniak Tandir, ani Mikuš, ani mladý Žilinčan Gerbenits nepriniesli Pohroniu vytúžené góly, ktoré by nováčika priblížili k záchrane medzi elitou. V Žiari nad Hronom boli od začiatku do konca na chvoste súťaže a nič na tom nezmenila ani zimná príprava. Body však stratili po tesných prehrách so Žilinou či na horúcej pôde Michaloviec, pričom tieto náročné duely už počas nadstavby nemusia absolvovať. Nechajme sa prekvapiť, či záchranársky guru Mikuláš Radványi dokáže načasovať formu a výsledky svojho tímu na tie najdôležitejšie duely napriek tejto nútenej prestávke.

KLUB V - R - PSKÓREBODY
  1. Žilina 3 - 1 - 09:210
  2. Slovan3 - 1 - 04:010
  3. Trnava2 - 1 - 13:37
  4. Michalovce2 - 1 - 14:97
  5. Trenčín2 - 0 - 210:66
  6. Senica1 - 2 - 12:35
  7. Nitra1 - 1 - 23:24
  8. Sereď1 - 1 - 26:84
  9. Ružomberok0 - 3 - 13:43
10. Dunajská Streda0 - 3 - 12:33
11. Zlaté Moravce1 - 0 - 34:83
12. Pohronie0 - 2 - 20:22

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia