spravy.sk spravy.sk

Slovensko prežíva obdobie výnimočných brankárov
zdroj: TASR

Slovensko prežíva obdobie výnimočných brankárov

Dvadsiaty siedmy ročník populárnej ankety Futbalista roka odhalil zaujímavé veci v slovenskom futbale.

Tridsaťšesť odborníkov tradične zostavilo najlepšiu desiatku slovenských futbalistov podľa svojho pohľadu, po následnom porovnaní hlasovacích lístkov vzišli konečné výsledky. Verejnosť aktuálne pozná len finálovú desiatku, už tá ale odhalila niekoľko zaujímavostí.

Výsledky potvrdili mimoriadnu vyrovnanosť medzi najlepšími slovenskými futbalistami, keďže v top desiatke po prvýkrát v histórii figuruje pre zhodnosť hlasov až jedenásť hráčov a dokonca ani jeden z odborníkov netrafil kompletnú finálovú desiatku, a to napriek tomu, že v nej figuruje o jedného muža naviac. Anketa zároveň potvrdila nárast kvality domácej súťaže, keďže po jedenástich rokoch sa medzi najlepších dostali až dvaja ligoví futbalisti Róbert Boženík a Dominik Greif, pričom na jednom hlasovacom lístku sa objavil aj Erik Daniel. Pre porovnanie, v posledných troch rokoch mala anketa Futbalista roka rýdzo legionársky charakter.

Róbert Mak
Po piatich rokoch chýba v elitnej desiatke Róbert Mak. Po ťažkom roku vypadol oproti minulému z desiatky Miroslav Stoch, pravý bek Peter Pekarík tentoraz nedostal ani jeden hlas. (foto: Jozef Bedej)

Najlepšia desiatka zároveň poukazuje aj na výborné brankárske obdobie pre Slovensko. Figuruje v nej totiž hneď dvojica hráčov, opora slovenskej reprezentácie a tiež účastníka anglickej Premier League Newcastlu United Martin Dúbravka a tiež hviezda bratislavského Slovana a ikona Fortuna ligy Dominik Greif. Dvojnásobné brankárske zastúpenie vo finálovej desiatke je pri ankete Futbalista roka skutočne výnimočný jav, za dvadsaťsedemročnú históriu ankety sa to totiž udialo len druhýkrát.

Dvaja brankári v top desiatke sa dosiaľ objavili iba raz, pred štrnástimi rokmi. V ankete Futbalista roka 2005 sa vtedy medzi najlepších dostali Kamil Čontofalský ako jednotka slovenskej reprezentácie a hráč ruského Zenitu Petrohrad a tiež hviezda Artmedie Petržalka Juraj Čobej. Zatiaľčo Čobej skončil na 8. mieste, Čontofalský dorovnal rekord Miroslava Königa z roku 1998 a umiestnil sa na druhej priečke. V spomínanom roku bol brankár zároveň historicky najbližšie k triumfu, Čontofalský totiž na Mareka Mintála strácal iba sedemnásť bodov.

Anketa Futbalista roka 2018
Pred rokom vyhral anketu Futbalista roka už šiestykrát za sebou Marek Hamšík, dovedna má doma už osem týchto trofejí. (foto: TASR)

Posledné dva roky je poradie najlepšej trojice identické, po víťazovi Marekovi Hamšíkovi nasledoval na druhom mieste Milan Škriniar a tretie miesto obsadil Stanislav Lobotka. Pred tromi rokmi bol na druhom mieste Škrtel a na treťom Mak, ktorý tentoraz nefiguruje ani medzi najlepšou desiatkou, ale dokonca až na 13. mieste za dvanástym Valjentom. Anketa by však mohla mať po siedmich rokoch nového víťaza, keďže Hamšík vo februári 2019 zmizol z európskej mapy do čínskeho Ta-lienu I-fang, napriek tomu ako kapitán reprezentácie ťahal krajinu na európsky šampionát a doviedol ju až o baráže. Tesný súboj v ankete sa ale neočakáva. „Najnižší rozdiel medzi prvým a druhým miestom bol trojbodový. Stalo sa to v roku 2011, keď Škrtel zdolal Hamšíka. K tomuto extrému sa to tento rok nepribližuje, ale tiež ani k tým opačným hodnotám. Vlani bol medzi dvomi najlepšími rozdiel 35 bodov a tento rok je podobný,“ prezradil na margo výsledkov organizátor ankety Michal Zeman.

Či však Martin Dúbravka zamotal poradie na vrchných priečkach sa dozvieme až po vyhlásení výsledkov, tie by mali byť zverejnené koncom mesiaca marec, avšak ešte neznámym spôsobom. Tradičný galavečer sa totiž pre pandémiu koronavírusu zrušil.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia