spravy.sk spravy.sk

O kole po kole: Každý má to, čo si zaslúžil
zdroj: ProFutbal.sk

O kole po kole: Každý má to, čo si zaslúžil

Slovenská Fortuna liga má za sebou posledné kolo základnej časti. Pozrite sa na 22. ligové kolo očami redakcie portálu ProFutbal.sk a zrekapitulujte si s nami to najdôležitejšie, čo sa na trávnikoch udialo.

Každé mužstvo malo počas dvadsiatich dvoch kôl svoje problémy, či hráčske, či trénerské, či slabšiu formu a či pochybenia rozhodcov. Tabuľka po základnej časti ale dokonale odzrkadľuje ich výsledky mužstiev a každý klub ide do nadstavby s tým, čo si zaslúžil.

O lídrovi nemusíme ani hovoriť, Slovan v lige dominuje a napriek plnému harmonogramu na jeseň prehral dosiaľ iba jediný zápas. Každého súpera vo Fortuna lige zdolal aspoň raz, s výnimkou Žiliny, s ktorou si dvakrát body podelil. Aj preto sú šošoni považovaní za jediných, ktorí môžu boj o titul zamotať, hoci dnes strácajú priepastných desať bodov. Stále je to však výrazne menej ako vicemajster z Dunajskej Stredy, ktorý po viacerých zaváhaniach figuruje na tretej priečke so stratou sedemnástich bodov a jar naznačuje skôr tuhý boj o udržanie miestenky do európskej kvalifikácie.

Zvyšné tímy bojovali o účasť v majstrovskej šestke, v ktorej odohrajú atraktívnejšie duely, môžu využiť slabú pripravenosť Dunajskej Stredy, prípadne si vytvoriť lepšiu pozíciu do prípadnej kvalifikácie o miestenku v pohárovej Európe, pokiaľ Slovan získa očakávané double. Zatiaľčo Ružomberok výborne zvládol jesennú časť sériou deviatich zápasov bez prehry, Michalovce a Trnava uhrali výborný finiš. Zemplínčania víťazne zvládli oba jarné domáce zápasy a veľmi blízko víťazstva boli aj v Ružomberku, Spartakovci dokázali bodovať v najťažších jarných súbojoch so Slovanom a Dunajskou Stredou, pričom takisto na domácej pôde od októbra neprehrali.

Trenčínu možno chýbalo práve to domáce ihrisko, keďže pre rekonštrukciu štadióna hrajú len na alternatívnych ihriskách. Tím tiež neodhadol situáciu a neskoro pristúpil k odvolaniu trénera Kohlera, pod Hrnčárom už tím nezvládol len jeden zápas. Žiaľ, práve ten posledný, rozhodujúci. ViOn nezvládol ani záver jesennej časti, v ktorom vyhral z posledných desiatich zápasov iba jeden, pričom jarnú časť odštartoval sériou troch prehier. Senica po telenovele meniacich sa majiteľov, trénerov, rapídnom odchode hráčov, ktorých nahrádzali dorastenci síce ukázala bojovný výkon so srdcom, ich miestenka v top šestke by však bola po jeseni nespravodlivá.

O záchranu budú zaslúžene bojovať Sereď, Nitra a Pohronie, ktoré sú na dne tabuľky odstupňované po troch bodoch. Sereď sa vrhla na neprebádané legionárske chodníčky, čo ju doviedlo na chvost ligy a bude zaujímavé sledovať, či ju vykúpi jarný návrat trénera Léranta či hráčskej osobnosti Michalíka. Nitra pyká na nejasnú situáciu vo vedení, dodnes nedokázala zorganizovať valné zhromaždenie, ktoré sa malo uskutočniť ešte v lete a nejasný je rovnako aj vstup ukrajinského investora. Na dne je po zásluhe Pohronie, ktoré neoplývalo ani dostatočným nováčikovským entuziazmom a ani kvalitou. Záchranárska vetva ale teraz odhalí, kto si naozaj miesto vo Fortuna lige nezaslúži viac.

MOMENT KOLA: Trnavský gól. Spartak na účasť v top šestke nutne potreboval bodovať na ihrisku úradujúceho vicemajstra z Dunajskej Stredy. Oba tímy sa prezentovali v úvode jari nevýraznými výkonmi, viac však víťazstvo potrebovali hostia a podľa toho to aj na ihrisku vyzeralo. Výraznú gólovku síce nemali, vo 4. minúte pohrdol chybou Száraza Gamboš, ale o desať minút prišiel najdôležitejší moment: Tavares našiel na úplne voľnej strane Turňu, ten bez väčších problémov poslal loptu do šestnástky, Gamboš však loptu zle trafil, tá sa odrazila od Yanna Yaoa a prekvapený Sobczyk, stojac meter pred obrancami DAC-u, poslal loptu do siete. Od ofsajdu ho zachránil len Dušan Lalatovič, ktorý pozoroval celú akciu takmer od čiary pri rohu ihriska. Keď Rusov neskôr skvele vychytal Fábryho, Schäfera, Ramireza a Kružliaka, prepukla erupcia radosti na lavičke hostí.

SKLAMANIE KOLA: Výkon AS Trenčín. O kvalite zverencov trénera Norberta Hrnčára netreba ani hovoriť, o sile Bukariho, van Kessela či Roguljiča sa všetci mohli presvedčiť pri výhre 8:1 v úvodnom jarnom kole. Aj vďaka tomu sa Trenčania dostali na dosah top šestky, ktorú potrebovali potvrdiť víťazstvom na pôde Zlatých Moraviec. Na ihrisku, kde hrali len pred týždňom víťazný domáci zápas (2:1) so Sereďou, však nečakane padli. ViOn, ktorý prehral všetky tri doterajšie zápasy jari, predčil súpera bojovnosťou i kvalitou a zaslúžene zvíťazil. Trenčanom tak druhý rok po sebe tesne ušla miestenka medzi najlepšou šesticou tímov. Teraz musia veriť, že sa opäť po roku nenamočia do bojov o záchranu a že im v budúcej sezóne azda nový domovský stánok pomôže k lepším výsledkom.

POSTAVA KOLA: Hrnčár. Zaujímavosťou zápasu ViOn-u s Trenčínom bol aj mikrosúboj Hrnčárovcov. Mladý krídelník Zlatých Moraviec David Hrnčár síce neskóroval, dobrým výkonom však prispel k tomu, že si aj jeho otec na lavičke AS Trenčín Norbert Hrnčár zahrá vo zvyšku jari len vetvu o záchranu. Tichá domácnosť však ani podľa jedného z nich nehrozí.

PREKVAPENIE KOLA: Výbuch Senice a trénerské zmeny. Po úvodných troch jarných kolách sa odpisovaní Seničania nečakane dostali do boja o majstrovskú vetvu. Piata zmena trénera za uplynulú polovicu mesiaca ale Záhorákom nepomohla a Ján Bíreš, ktorý sadol na lavičku len tesne pred začiatkom zápasu, zažil neúspešnú premiéru. Predposledná Nitra vyzrela na hviezdy súpera ako Didiba, Addo či Baumgartner, s kanonierom Samsonom si poradil skvelý Šípoš či stopér Podhorin, niekdajší kapitán Senice. Mimochodom, k trénerskej zmene sa podľa všetkého schyľuje aj v Nitre, údajne chorý Ukrajinec Anatolij Demjanenko sa vrátil domov a mužstvo viedol asistent Miroslav Nemec. Ten doviedol mužstvo na jar k prvým trom bodom.

CITÁCIA KOLA: „Je to asi najkrajší deň, aký som ako tréner zažil. Chcem odovzdať obrovský pozdrav a poďakovanie do Zlatých Moraviec, kde nám vybojovali prvú šestku. Keď mi bolo oznámené, že vedú nad Trenčínom, dostal som sa do inej nálady a všetko zo mňa spadlo. Idem na dva dni do hôr a nechcem nikoho vidieť. Len ja a les,“ úprimne sa vyznal v televíznom rozhovore pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) tréner Ružomberka Ján Haspra. Liptáci sa napriek prehre udržali v majstrovskej vetve.

ZOSTAVA KOLA: Rekapituláciu tradične zakončujeme jedenástkou hráčov, ktorí sa prezentovali podľa redakcie portálu ProFutbal.sk najlepšími individuálnymi výkonmi. V zostave má tentoraz najväčšie zastúpenie víťaz základnej časti Slovan Bratislava s tromi hráčmi, po dvoch má druhá Žilina i dvojica úspešných tímov bojujúcich o majstrovskú vetvu Trnava a Michalovce. Jedného zástupcu v zostave majú aj Nitra a Zlaté Moravce. Honor Hráča kola po prvý raz v jarnej časti vyberú čitatelia ProFutbal-u.

Najťažšou úlohou bolo vybrať brankára, keďže vo svojich zápasoch hviezdili aj Nitran Šípoš, Ružomberčan Krajčírik, ale aj Trnavčan Rusov. Napokon si ale miesto vyslúžil bravúrnymi zákrokmi Žilinčan Dominik Holec. Pred ním operuje trojica aktívnych stopérov - Myenty Abena založil viac útočných akcií Slovana než krajný obranca, Oliver Podhorin dokonca stál na začiatku akcie pri druhom góle Nitry a Michalovčan Ian Soler bol dôležitou oporou pri kľúčovom víťazstve v boji o top šestku. V strede poľa vznikol priestor pre piatich futbalistov, napriek tomu sme ale museli škrtať viaceré solídne výkony. Medzi najlepších sa dostali žilinský krídelník Lukáš Jánošík, trnavský futbalista Rafael Tavares a zo stredopoliarov mozog Spartaka Marko Tešija, režisér hry Slovana Ibrahim Rabiu a opora Zlatých Moraviec Tomáš Ďubek. V ofenzíve zažiarili mimoriadne dôležitými gólmi Modibe Sidibo z Michaloviec a Rafael Ratao zo Slovana.

Ideálna jedenástka 22. kola základnej časti Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

Holec - Abena, Podhorin, Soler - Jánošík, Ďubek, Rabiu, Tešija, Tavares - Sidibe, Ratao

Hráči kola Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

1. kolo: Zsolt Kalmár (Dunajská Streda, redakčný výber)
2. kolo:
Lukáš Čmelík (Dunajská Streda, 40 % hlasov čitateľov)
3. kolo: Ivan Mesík (Spartak Trnava, redakčný výber)
4. kolo: Igor Šemrinec (Trenčín, redakčný výber)
5. kolo:
Ján Bernát (Žilina, 42 % hlasov čitateľov)
6. kolo:
Ante Roguljić (Trenčín, redakčný výber)
7. kolo: 
Miroslav Káčer (Žilina, 24 % hlasov čitateľov)
8. kolo: Branislav Pindroch (Zlaté Moravce, 40 % hlasov čitateľov)
9. kolo: Dávid Strelec (Slovan Bratislava, redakčný výber)
10. kolo: Eric Davis (Dunajská Streda, 34 % hlasov čitateľov)
11. kolo: Dominik Kružliak (Dunajská Streda, redakčný výber)
12. kolo: Frank Castaňeda (Senica, 39 % hlasov čitateľov)
13. kolo:
Lukáš Kojnok (Ružomberok, 53 % hlasov čitateľov)
14. kolo: Llazaros Rota (Michalovce, 46 % hlasov čitateľov)
15. kolo:
Zsolt Kalmár (Dunajská Streda, 59 % hlasov čitateľov)
16. kolo: Andraž Šporar (Slovan Bratislava, 53 % hlasov čitateľov)
17. kolo: Dominik Holec (Žilina, redakčný výber)
18. kolo: Michal Šulla (Slovan, 64 % hlasov čitateľov)
19. kolo: Osman Bukari (Trenčín, redakčný výber)
20. kolo: Samson Akinyoola (Senica, redakčný výber)
21. kolo:
Dawid Kurminowski (Žilina, redakčný výber)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia