spravy.sk spravy.sk

Majiteľ pražského klubu hrozí odchodom, dotkli sa ho reakcie fanúšikov
zdroj: facebook/Bohemians 1905

Majiteľ pražského klubu hrozí odchodom, dotkli sa ho reakcie fanúšikov

Nečakaný prípad riešia v českom prvoligovom klube Bohemians 1905. Hoci mužstvo vstúpilo do jarnej časti senzačnou výhrou nad lídrom tabuľky Slaviou Praha, po dvoch týždňoch hrozia klubu existenčné problémy. Majiteľ totiž hrozí okamžitým odchodom. Dôvodom má byť nenávisť a urážky zo strany fanúšikov.

Spor určitej skupiny fanúšikov s predsedom predstavenstva Dariuszom Jakubowiczom a jeho synom a zároveň riaditeľom klubu Darkom Jakubowiczom trvá už dlhšie obdobie. Vyvrcholil však najmä uplynulú nedeľu pri zápase s Karvinou (0:0), kde sa na tribúnach ocitol transparent: „Darek ven! Jakubowicz táhni pryč!“

Šéf klubu Dariusz Jakubowicz na situáciu oficiálne reagoval v utorok večer prostredníctvom vyjadrenia na sociálnej sieti klubu. „Pohár mojej trpezlivosti v nedeľu pretiekol,“ začal rozsiahli príspevok, v ktorom odsúdil osobné útoky a nátlak na seba i svojho syna, ako aj údajnú strkanicu v sektore fanúšikov, keď usporiadateľská služba chcela spomínaný transparent zakryť či premiestniť, pri čom sa mali fanúšikovia vyhrážať prerušením ligového zápasu. „Ponúkam, že z klubu odídeme, pokiaľ je to prianie fanúšikov. Prestaneme financovať klub. Ale som zvedavý, či táto skupina príde a každý mesiac dorovná medzeru v rozpočte a dodá tých potrebných niekoľko miliónov,“ píše Jakubowicz starší, ktorý podľa vlastných slov s rodinou za posledných pätnásť rokov vložil do klubu viac než 200 miliónov českých korún.

Krátko po zápase malo prísť k snahe Jakubowiczovcov stretnúť sa s nespokojnými fanúšikmi, podľa daného vyhlásenia opakovane. „Keď sme prejavili žiadosť o vysvetlenie, bolo nám zakaždým odkázané, že sa s nami nikto zo zúčastnených nechce a nebude stretávať. Nerozumiem tomu,“ píše Dariusz Jakubowicz. „Samozrejme, každý má právo vyjadrovať svoj názor, ale keď už niečo také robí, musí tiež dokázať vysvetliť prečo. A to sa celé tie mesiace nedeje. Každý, kto si teraz číta toto moje prehlásenie a v poslednom polroku sa pridal k prezentácii názoru zmieňovanej skupiny, nech sa zamyslí a položí si otázku: ‚Prečo to robím? Viem to?‘ Je to snáď nespokojnosť s predvádzanou hrou? Výsledky? Alebo stav klubu? Nekompetentnosť? Dlhy, ktoré neexistujú? Alebo len proste vzťah otec-syn? Situácia sa dá vyriešiť, ale k tomu sú potrebné obe strany. Ja som ochotný riešiť a jednať, zmieňovaná skupina, bohužiaľ, nie. Aj keď im bolo stretnutie so mnou niekoľkokrát ponúkané. Som pripravený kedykoľvek sa stretnúť a dozvedieť sa, v čom je problém. Pretože kričať ‚Jakubowiczi táhni‘ a nedokázať povedať prečo a čo bude ďalej, to ja nedokážem pochopiť.“

Reakcia fanúšikov na seba, pochopiteľne, nenechala dlho čakať. Na facebookovej stránke Sektor 1905 sa objavila spoločná reakcia trinástich fanúšikovkých skupín, v ktorom sa snažili upriamiť pozornosť na údajné polopravdy a klamstvá v prehlásení Dariusza Jakubowicza. On či jeho syn sa mali snažiť prísnymi kontrolami pred štadiónom zabrániť vneseniu transparentu ‚Darek ven‘, ktorý bol vyvesený už pri iných zápasoch. Podľa ich slov neprišlo ani k žiadnej strkanici v sektore, ani k snahe vtrhnúť na ihrisko a prerušiť tak ligový duel. Dištancovali sa aj od vulgárnych a nenávistných prejavov na tribúne a zároveň priznali, že ich kritika nikdy nesmerovala na celú rodinu, ale len na riaditeľa klubu Jakubowicza mladšieho.

Fanúšikovia tiež odmietli, že by nechceli komunikovať a stretávať sa s vedením klubu, vraj prebehli viaceré stretnutia aj s vysoko postavenými členmi klubu. „Dariusz Jakubowicz nás až do tejto nedele nikdy priamo neoslovil. Až v pondelok nám dal sprostredkovane niekoľkohodinové ultimátum k osobnému stretnutiu, po ktorom: ‚bude musieť reagovať a čokoľvek iné bude znamenať ďalšiu eskaláciu‘. Z časových a pracovných dôvodov sme na to nemohli pristúpiť. Naviac sa nám nepáčil výhražný tón tejto ponuky,“ píše sa v príspevku priaznivcov Bohemiansu.

Fanúšikovia následne vo viacerých bodoch vysvetlili svoje výhrady. Jakubowicza staršieho nevyzývajú k odstúpeniu z akcionárskej štruktúry klubu, jeho syna ale nepovažujú za „schopného generálneho riaditeľa klubu, ktorý by mal rešpekt vo futbalovom prostredí“ a navrhujú mu nižšiu pozíciu v hierarchii klubu. Chcú totiž riaditeľa, ktorý „bude mať dostatočné manažérske skúsenosti; aktívne riadiť zamestnancov a budovať kolegiálne prostredie; nepripustí zamestnancom vystupovať v médiách proti klubu či fanúšikom; predstaví jasnú víziu ďalšieho vývoja klubu a výsledky bude pravidelne vyhodnocovať a prezentovať fanúšikom; bude budovať vzťah klubu s fanúšikmi a bude si vážiť ich podporu“.

Rodina Jakubowiczovcov je väčšinovým majiteľom akcií Bohemiansu Praha 1905, Dariusz Jakubowicz v klube pôsobí od jesene 2014. Klub aktuálne figuruje na hrane záchranárskej vetvy a skupiny o Európsku ligu. Na desiaty Olomouc stráca sedem kôl pred koncom základnej časti sedem bodov.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia