spravy.sk spravy.sk

Nitra s ťažkým srdcom na penaltový verdikt. Pindrochovi v rozstrele pomohol ťahák: Tréneri trafili všetko
zdroj: fcvion.sk

Nitra s ťažkým srdcom na penaltový verdikt. Pindrochovi v rozstrele pomohol ťahák: Tréneri trafili všetko

Regionálne derby aj v pohári. Šláger nitrianskeho kraja medzi Nitrou a Zlatými Moravcami priniesol góly len z penált. Či už v riadnom hracom čase, alebo rozhodujúcom rozstrele. A z postupu do semifinále Slovnaft Cupu sa po poriadne dlhom čase napokon tešil FC ViOn, ktorý preukázal pevné nervy a pomohol si okrem iného aj školskou metódou.

Už prvé dejstvo sa nieslo v penaltovom duchu. Keď po vyše štvrťhodine nariadil hlavný arbiter pokutový kop pre modro-bielych, na biely bod si postavil loptu nečakane Michal Faško, ktorý zastúpil povinnosti Milana Ristovského a úspešne sa presadil na 1:0. "Na Milana bol faul, na penaltu som si to aj preto postavil ja. Boli sme určení traja, ja som si veril, že ju dám, podarilo sa," opísal túto situáciu Faško.

ViOn ale odpovedal rovnakou mincou. Už o pár sekúnd neskôr za takmer identický faul kopali penaltu aj Zlatomoravčania. Zásluhou Tomáša Ďubeka bolo zrazu 1:1. Nitrania však pre tento moment mali ťažké srdce na rozhodcu. Jedenástka zo strany hostí sa podľa nich nemala pískať. "Škoda, mali sme dobrý úvod do gólu, následne nastal istý moment... Ale to nechcem komentovať. Diváci to videli. Následne sme ostali zaskočení. Naozaj to nechcem bližšie komentovať, dostal by som trest," hovoril mierne nasrdený Faško.

V ďalšom priebehu konfrontácie nechceli ani domáci, ani hostia výraznejšie riskovať a veľa šancí sme nevideli. Očakávalo sa, že vyrovnaný priebeh bude dotiahnutý až do penaltového rozstrelu samotného, ako to bolo v stretnutí Trenčín - Slovan (5:6 na 11ky, 2:2 po riadnom hracom čase). A presne tak sa aj stalo. Po remíze 1:1, ktorú zabezpečili penalty, nasledoval rozsiahlejší jedenástkový rozstrel. V ňom ako jediný zaváhal práve Faško, ktorý kopol loptu k pravej žrdi Branislava Pindrocha, a ten si s jeho pokusom poradil. "Hodil sa doprava a, žiaľ, trafil som ho. Čo už, je vysoký a vyšiel mu odhad strany. Za to, že som svoju penaltu nepremenil, som sa už ospravedlnil chlapcom v kabíne. Postup do semifinále nás mohol extrémne nakopnúť, nakoniec z neho nič nebolo," mrzelo 25-ročného rodáka z Čierneho Balogu, ktorý bol s Pindrochom spoluhráč v Banskej Bystrici.

Vtedy mu zväčša kopal lopty do ľavej strany, na čo gólman Zlatých Moraviec nezabudol. Teraz si vybral inak. A mohli sme aj vidieť, prečo to tak bolo. Trénerský štáb mu totiž posunul ťahák. Metóda žiakov základných či stredných škôl zaúradovala najmä pri Faškovi. "Tréneri trafili skutočne všetkých, ktorí kopali penalty. Veril som, že Mišo kopne loptu po mojej pravej strane, hoci to nie je jeho parketa. Vyšlo to, ďakujem trénerom, hoci ešte poslednú penaltu Milana Ristovského som chcel chytiť, aby sme neboli nervózni a bol som k tomu blízko. Nestalo sa, ale ráta sa výhra," opísal ťahákovú metódu Pindroch.

Zlaté Moravce prerušili dve veľmi dlhé čakania. To kratšie trvalo od októbra, odkedy ViOn nevyhral jediný zápas, čím vo Fortuna lige stratil nádej na hornú šestku. To dlhšie trvalo až osem rokov - tak dlho nepostúpili do semifinále Slovenského pohára. "Nevyhrali sme od októbra, začiatok jari nám nevyšiel. Verili sme v top šestku a v odohraných dueloch sme neboli o nič horší, chýbalo nám len šťastie, ktoré sme mali na jeseň. Neostáva nám nič iné, iba vyhnúť sa záchrane," skonštatoval Pindroch, ktorý ešte v predošlej sezóne chytával práve za Nitru. "Veľmi rád sa pod Zobor budem vracať, ak budeme brať body a postup (úsmev)."

V krátkosti sa ešte vrátil aj k slovám Michala Faška o tom, že penalta hostí v riadnom hracom čase bola pri najmenšom diskutabilná. Samotný gólman tímu od Žitavy mal mierne výhrady aj k jedenástke, ktorá sa pískala v neprospech ViOn-u po strete Pindrocha s Ristovským. "Ani jedna penalta podľa mňa nebola. Mám sa Ristovskému uhnúť? Ja som ho nedohrával, snažil som sa len natiahnuť, narazil som doňho a on spadol. Nevadí, hlavné je, že sme postúpili," uzavrel hrdina Zlatomoravčanov Pindroch.

Hrdinom číslo dva bol Denis Duga, ktorý za hostí kopol víťaznú jedenástku na 5:4 v rozstrele. Bola to jeho doposiaľ najdôležitejšia penalta za Zlaté Moravce? "Asi áno. Penált veľa nekopem, na to je tu kapitán Tomáš Ďubek. Tréner sa ale pýtal, kto si to zoberie na zodpovednosť, veril som si a vyšlo to," vyjadril sa Duga a prezradil aj to, že na rozdiel od Pindrocha nemal ťahák. "Veru, nemal som ho. Na tréningu som niečo skúšal, aj preto som si dal krátky rozbeh. Šipi (Dávid Šípoš, pozn.) mi to sťažil, lebo sa do poslednej chvíle nepohol, preto som si vybral stranu. Našťastie, úspešne."

Duga verí, že postup do semifinále SC po ôsmich rokoch a výhra po takmer piatich mesiacoch nakopne tím k lepším výkonom i výsledkom v oboch súťažiach. "Pocit je to super, každá výhra poteší, táto o to viac, že sme postúpili. Nebrali sme to tak, že sme tri mesiace nevyhrali. Išli sme od zápasu k zápasu a snažili sa odviesť maximum. Teraz sme si napravili chuť a snáď tak budeme pokračovať aj v lige," zakončil.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovnaft Cup

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia