spravy.sk spravy.sk

Špalek o situácii v Brescii: Mŕtve mesto, ľudia majú strach, no preháňajú to
zdroj: twitter.com

Špalek o situácii v Brescii: Mŕtve mesto, ľudia majú strach, no preháňajú to

Taliansko je pre viacerých cestovateľov vysnívaná destinácia a splnený sen z hľadiska kultúrnej, kulinárskej, ale i športovej stránky. Futbal je tam náboženstvom, fanúšikovia sú vášniví a temperamentní, v ostatných dňoch to ale vyzerá úplne inak. Šíriaci sa koronavírus má za následky aj zápasy pred prázdnymi tribúnami, v tom horšom prípade dokonca posunutie duelov na iný termín. A súčasťou toho sú aj viacerí Slováci, ktorí sú priamymi svedkami toho, ako vyzerá karanténa.

Jedným z nich je aj útočník nováčika Serie A Brescia Calcio Nikolas Špalek. Hoci jeho tímu doposiaľ nepreložili žiadnu konfrontáciu na iný termín, cíti, že situácia je takpovediac iná. "Nie je to príjemné, keď sa takto odkladajú zápasy. Zdravie je však prvoradé. V nedeľu sme dostali voľno, ale od pondelka opäť trénujeme a pripravujeme sa na zápas proti Fiorentine," vysvetlil 23-ročný člen širšieho kádra reprezentácie SR v rozhovore pre denník SME.

Podľa jeho slov vyzerá aj samotná Brescia na severe Talianska, ktorá donedávna naplno žila futbalom, ako mesto duchov, z ktorého cítiť množstvo negatívnej energie. "Ako hráči to extra nepociťujeme. Najväčšie zmeny sú v meste, kde nie je momentálne bujarý život. Sú pozatvárané nákupné centrá i reštaurácie. Brescia je teraz mŕtve mesto. Ľudia sa zdržujú najmä doma. A je cítiť určitý strach."

Nikolas Špalek
Nikolas Špalek (foto: Jozef Bedej)

Koronavírus sa objavil už aj v krajinách od našich susedov - Rakúsku, Česku i Ukrajine. Odráža sa to aj v regáloch potravín či obchodných domov. Ľudia na túto chorobu pochádzajúcu z Číny reagujú nákupmi veľkých zásob jedla pre prípad, že by bola vyhlásená úplná karanténa. Podľa Špaleka je to cez čiaru. "Zažívam to prvýkrát. Môj názor je, že to ľudia preháňajú. Je to normálna chrípka, na ktorú už zomrelo niekoľko desiatok ľudí. Netreba to brať na ľahkú váhu. Ľudia by mali viac dodržiavať hygienu a uvažovať, ako zabrániť tomu, aby ochoreli. Ale to, že vykupujú potraviny, je zbytočná panika. Aj ja mám nejaké zásoby bežných potravín. Ale neznamená to, že teraz pre koronavírus vykúpim obchod s konzervami," podotýka.

Špalek tiež nechodí medzi ľudí a vie, aké opatrenia sú potrebné, aby sa tiež nevyskytol medzi infikovanými. "Najviac nám rozprávali o hygiene, aby sme si pravidelne umývali ruky. Tiež nie je dobré chodiť na verejné miesta, kde je veľký počet ľudí, pretože neviete, kto môže mať vírus a ako sa k vám môže dostať. Treba si dávať pozor, ale netreba robiť paniku. Neznamená to, že keď vyjdeme von, automaticky dostaneme koronavírus. Momentálne fungujem v takom režime, že sa zdržujem najmä v tréningovom centre a doma. Maximálne si idem kúpiť nejaké jedlo alebo si ho objednám domov. Nechodím medzi ľudí," prezrádza rodák zo Šale.

Brescia radosť (Špalek)
Brescia radosť (Špalek) (twitter.com)

Ako ďalej prezradil pre denník SME, aj jeho rodičia sa oňho strachujú a každý deň sa ho pýtajú, či je všetko v poriadku. Dostať sa domov je aj pre nášho futbalistu momentálne náročné. Sám zažil nepríjemnú situáciu, keď letel na Slovensko. "Najskôr mi zrušili let a posunuli ho o dva dni neskôr. Aj ten let napokon meškal ďalších pár hodín. Na letisku bolo cítiť sprísnené opatrenia. Netreba si z toho robiť žarty, lebo je to vírus, ktorý zabil niekoľko desiatok ľudí," zakončil Špalek.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Taliansko - Serie A

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia