spravy.sk spravy.sk

Vyhliadla si ho Sparta, neprešiel zdravotnou prehliadkou. O pár týždňov zakotvil v Slavii
zdroj: slavia.cz

Vyhliadla si ho Sparta, neprešiel zdravotnou prehliadkou. O pár týždňov zakotvil v Slavii

Mladý stopér z Pobrežia Slonoviny Mohamed Tijani sa stal v januári ústrednou postavou konkurenčného boja pražských S.

Rodák z Pobrežia Slonoviny prešiel mládežníckymi kategóriami španielskeho klubu Rayo Vallecano. Pred dvomi rokmi prestúpil z jeho béčka do českého treťoligového MFK Vyškov. V meste neďaleko Brna prevýšil svojich spoluhráčov, do roka sa dostal do druhej ligy do Jihlavy. O jeho služby teraz prejavila záujem pražská Sparta. Dvadsaťdvaročný Mohamed Tijani mal byť pôvodne posilou priamo do základnej zostavy, keďže Sparta má v obrane dlhodobé problémy. V prvom jarnom kole na poste pravého stopéra zaskakoval slovenský reprezentant Dávid Hancko.

Mohamed Tijani (Jihlava)
Neskôr vysvitlo, že by Tijani po podpise v Sparte aj tak hosťoval len v Tepliciach. (foto: facebook/FC Vysočina Jihlava)

Keď už novinári čakali na fotografie hráča v sparťanskom drese, prišla z klubu nečakaná správa. Podľa výsledkov dôkladnej lekárskej prehliadky sa totiž objavili komplikácie s krížovými väzmi v kolene a klub z transferu radšej vycúval. „Úprimne, veľmi ma to prekvapilo,“ priznal v tom čase českým médiám Tijani. „So všetkým rešpektom k Sparte si myslím, že v tomto prípade pochybili. Necítim žiadny zdravotný problém, cítim sa skvele,“ povedal hráč, ktorého sa zastal aj jeho rovnako zaskočený agent: „Od chvíle, kedy začal s profesionálnym futbalom v klube Rayo Vallecano, nebol nikdy zranený. Behom posledného roku v Jihlave vynechal jeden zápas, kvôli červenej karte. Lekárska správa zmieňuje, že je tam do budúcna určité riziko zranenia hráča. Ale ktorý futbalista neriskuje zranenie?“ udivene hovoril hráčsky agent Daniel Chrysostome.

Nad verdiktom pražského klubu krútilo hlavou aj vedenie klubu Jihlavy. „Asi majú po všetkých tých zraneniach svojich hráčov strach,“ uviedol riaditeľ klubu z Vysočiny Jan Staněk. Neskôr musel vyvracať špekulácie médií, ktoré hovorili, že hráčovi chýbajú kolenné väzy. Podľa českého druholigistu ich má, len oslabené, ale zato silne spevnené svalovinou. Talentovaný Tijani tak začal zimnú prípravu s druholigistom. „Trochu ma mrzí, že z tohto prestupu zišlo. Jediné, po čom ale teraz túžim, je vrátiť sa do tréningového procesu, užívať si futbal a baviť sa ním. Som optimista. Verím, že všetko zlé je na niečo dobré,“ dodal začiatkom januára africký mladík.

A veru, ani nevedel, čo ho neskôr čaká. Hráč, ktorý 10. januára opustil kabínu Sparty, sa presne o mesiac stal hráčom konkurenčnej Slavie. Klub ho získal z Jihlavy na polročné hosťovanie bez povinnej opcie. „Strávil som tri týždne v neistote, ale teraz sa už cítim dobre, pretože som prišiel do veľkého klubu. Všetko, čo sa za posledné obdobie udialo, je už za mnou a teraz sa môžem sústrediť len na to, aby som zapadol do môjho nového tímu. Som rád, že som v Slavii, ktorá má rovnako ako ja najvyššie ambície. Chcem sa predviesť v čo najlepšom svetle a pomôcť k tomu, aby sa Slavia udržala na pozícii najlepšieho klubu v krajine,“ uviedol po príchode nadšený Tijani.

Krok Sparty sa môže zdať logický, pre problémy s kolenom mala či má na maródke Dočkala, Panáka či Drchala, reprezentant Kadlec bol dokonca nútený ukončiť kariéru. Slavia hosťovaním zase nič neriskuje a keďže jej do konca sezóny chýba stopér David Hovorka, polročná pomoc talentovaného Afričana jej padne vhod. Tijani vie alternovať aj za Tomáša Součeka, ktorý v zime zamieril do West Hamu. Úvodné ligové kolo zatiaľ presedel na lavičke vedľa rovesníka Davida Zimu, ktorý prišiel do Slavie z Olomouca za 30 miliónov českých korún (1,25 mil. eur). To je šesťnásobok ceny, za ktorú mal Tijani prestúpiť do Sparty. Hosťovanie vyšlo zošívaných len na pár drobných.

Čo však Slavia určite vyhrala, je súboj fanúšikov. Tí už dnes hojne zaplavili príspevkami sociálne siete a rovnako škodoradostne sa budú tešiť aj na derby, dúfajúc, že práve Tijani rozvlní sieť Sparty, ktorá nad ním zlomila palicu.

Prípad Koro Koné

Hráčsky agent Daniel Chrysostome zastupuje niekoľkých hráčov v českej súťaži, medzi jeho klientov patrí aj Dyjan Carlos de Azevedo, bývalá hviezda druholigového slovenského Bardejova a dnes kmeňový hráč Baníka Ostrava. Zastupuje aj tridsaťročného krídelníka Kora Koného, ktorý svojho času ako mládežnícky reprezentant svojej krajiny prichádzal do Spartaka Trnava. Pre Koného išlo zatiaľ o najväčší angažmán v kariére, za žiadny iný klub totiž neodohral toľko zápasov. V priebehu troch rokov nazbieral v slovenskom Ríme 69 štartov a vsietil 21 gólov.

Slovan - Trnava (Martin Dobrotka, Koro Koné)
Posledný zápas na Slovensku odohral 6. novembra 2011. Po dvoch góloch v tradičnom derby proti Slovanu (2:0) si vytrucoval prestup do zahraničia a vo zvyšku jesene nenastúpil. (foto: TASR)

Odchovanec juhoafrického Jomo Cosmos prestúpil ako 17-ročný do švajčiarskeho Zürichu, po roku zamieril do Nemecka, kde sa cez mládežnícke družstvá Duisburgu a Herthy Berlín dostal do Trnavy. Neskôr si vynútil prestup do francúzskeho Dijonu, pôsobil aj v AC Arles, až odišiel do alžírskej ligy. V lete 2016 mal namierené do Česka, prestup však stroskotal na zdravotnej prehliadke. „Bol to rovnaký prípad. Vtedy doktor Slovácka zmieňoval podobné problémy. A vidíte, nielen, že sa Koro nikdy nezranil, ale dnes hrá švajčiarsku Superligu za Servette Ženeva,“ doplnil Chrysostome. Koné vtedy polroka nehral futbal, neskôr krátko pôsobil vo francúzskych kluboch Boulogne a Sedan. V lete 2018 zamieril do Ženevy, kde dodnes naskočil do 35 duelov a zaznamenal 17 gólov.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia