spravy.sk spravy.sk

Tradičné derby: Ovládne ho doma nová Trnava alebo zohratý Slovan?
zdroj: TASR

Tradičné derby: Ovládne ho doma nová Trnava alebo zohratý Slovan?

Nedeľa prvého jarného kola Fortuna ligy bude patriť historicky 154. tradičnému derby medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava. Dodnes sa Slovan radoval 73-krát, Spartak zvíťazil 46-krát a v 35 prípadoch nastala remíza.

Mimoriadne sledovaný duel sa odohrá na Štadióne Antona Malatinského v nedeľu 16. februára o 15.00 hod., hlavným rozhodcom bude Filip Glova. Vo štvrtok večer informoval Spartak 6500 predaných vstupeniek, očakáva sa aj podpora približne tisícky priaznivcov Slovana.

Trnava do jarnej časti vstupuje ako 6. tím tabuľky Fortuna ligy, v záverečných štyroch kolách bude viesť tuhý boj o účasť v majstrovskej vetve. Počas januárového prestupového obdobia vznikol v slovenskom Ríme prakticky nový tím, z tímu odišlo až trinásť hráčov (Bolek, Urminský, Marinkovič, Mesík, Diogo, Oršula, Lovat, Záhumnský, Halilovič, Dangubič, Mihálek, Kelemen, Yilmaz) a naopak prišlo dvanásť (Kamenár, Pereira, Izuchuckwu, Moënza, Krč, Tzandaris, Yao, Vukojevič, Molnár a Orlandič, dvojica Johnson a Siriboe napokon len do juniorky). „Potrebovali sme nájsť hráčov aj s iným profilom, ako sme v kádri už mali. Napríklad Orlandič je typ silného hrotového hráča, aký nám chýbal. Nebudem nikoho vyzdvihovať, všetci sú pre mňa rovnako dôležití, stále preto hovorím o tíme Spartaka, žiaden hráč nejde sám do zápasu, ale ideme doň spolu ako tím,“ zhodnotil zimné prestupové obdobie tréner Trnavy Ricardo Chéu.

Vzhľadom na odchod kľúčových hráčov ako Mesík, Diogo, Lovat, Halilovič či Dangubič sa musia zmeny v kádri prejaviť aj v základnej zostave, minimálne v defenzíve zrejme zostane iba brankár Rusov či kapitán Mitrea. Tréner Chéu karty odkryť nechcel: „Hráčov vyberiem podľa toho, čo chcem proti Slovanu hrať. Nielen týchto jedenásť, ale všetkých hráčov v kádri považujem za dôležitých pre tento tím. Každý súper je iný a na každého sa pripravujeme zvlášť, takže potrebujeme hráčov s rôznou charakteristikou, aby sme ich vedeli nasadiť v správny čas. Stratégiu na Slovan mám jasnú a aj hráčov, ktorí ju dokážu naplniť,“ reagoval 38-ročný Portugalčan. „Je normálne, že pri takej obmene kádra dostanú šancu aj noví hráči. Vidím to tak, že traja-štyria noví hráči nastúpia v základnej zostave. Chceme byť viac kompaktní, najmä v defenzíve. Našou najväčšou slabinou z jesene bolo, že sme mali mnoho šancí a dávali sme málo gólov. Musíme udržať pozornosť na maxime po celých deväťdesiat minút, lebo v ďalších zápasoch už pôjde o veľa,“ uzavrel Chéu.

Slovan do jarnej časti vstupuje ako líder tabuľky Fortuna ligy, pred záverečnými štyrmi kolami má desaťbodový náskok od dvojice prenasledovateľov Žiliny a Dunajskej Stredy. Počas januárového prestupového obdobia neprišlo v Bratislave k veľkým zmenám, zo základnej zostavy odišiel len kanonier Šporar, mladíci Potoma a Hrnčár išli hosťovať. Do mužstva prišlo šesť hráčov, na ľavej strany obrany zvýši konkurenciu Lovat, do stredu poľa prišiel talentovaný Mustafič a o miesto Šporara zaboujú Henty a Ožbolt, Medveď i mladý stopér Laczkó by mali pomáhať skôr juniorke. 

V klube si proti novému Spartaku veria. Po jesennom víťazstve na Tehelnom poli (2:0) tréner Ján Kozák mladší hovoril, že rozhodla kvalita, podobne dúfa, že sa stane aj v Trnave: „Trnava je náš veľký rival, čaká nás obrovské derby, ktoré ukáže, ako sme v príprave pracovali. Vo futbale rozhoduje kvalita, ale všetko musí byť podriadené aj prístupom a emóciami. Verím, že chlapci sú správne nastavení a pripravení, rozhodne sa totiž na ihrisku. Trnava tam určite nechá 120 percent, pre nich je to vždy zápas roka. Na duel sa teším, u súpera nastali obrovské zmeny. Boli sme sa pozrieť a jeden zápas v Turecku a máme odtiaľ aj ďalšie záznamy. Aj keď nových, zaiste zaujímavých hráčov až tak podrobne nepoznáme a nevieme, ako budú reagovať a ako na nich bude vplývať atmosféra derby, verím v našu silu a vyššiu kvalitu. Pôjdeme za víťazstvom, dúfam vo výbornú atmosféru a plný štadión. Takéto zápasy posúvajú nás, aj hráčov, aj kluby.“

V základnej zostave Slovana budú s určitosťou chýbať Čavrič a Strelec, ktorí budú zrejme k dispozícii až v marci, Slovinec Ožbolt si preniesol kartový trest z bulharského Plovdivu. Príprava zatiaľ nového Šporara neodhalila, najlepší strelec bol trojgólový Moha. Tréner Kozák však prezradil, že by sa v zostave mohli objaviť aj niektorí novici. Na hrote môže nastúpiť Henty či mladý Medveď, zo starého kádra napríklad Brazílčan Ratao. „Kto sledoval prípravu, tak vie, že viacerí hráči mali zdravotné problémy, čiže ma mrzí, že som niektorých nemohol spoznať tak, ako som si predstavoval. Napriek tomu by sa jeden - dvaja mohli objaviť v základnej zostave,“ povedal syn bývalého reprezentačného trénera. Nasadenie Lucasa Lovata, posily práve z trnavského Spartaka, zatiaľ nechcel komentovať. „Lucas nebol tak dlho v Trnave, aby tento duel vnímal nejako špecificky, ani sme sa o tom spolu nerozprávali. Určite je rád, že je v Slovane, vo väčšom a kvalitnejšom klube. Nechcem hovoriť, kto by mohol nastúpiť, ale Lucasa v budúcnosti určite čaká mnoho takýchto veľkých zápasov.“

Predpokladané zostavy

TRNAVA: Rusov – Pereira, Izuchuckwu, Mitrea, Moenza – Sobczyk, Grendel, Gamboš, Tešija, Yao – Orlandič

SLOVAN: Greif – Pauschek, Abena, Božikov, Vernon – de Kamps, Nono – Daniel, Holman, Moha – Henty

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia