spravy.sk spravy.sk

Pohyby v MŠK Žilina: Tajnosti okolo Boženíka, záujem o Káčera, Diaza nevedeli uspokojiť
zdroj: mškžilina.sk

Pohyby v MŠK Žilina: Tajnosti okolo Boženíka, záujem o Káčera, Diaza nevedeli uspokojiť

Nový tréner, odchod Boženíka aj ticho okolo Ivana Diaza. Pod Dubňom sa počas posledných týždňov udialo niekoľko zmien. Na tie najdôležitejšie reagoval športový manažér klubu Karol Belaník.

Káder druhého tímu našej najvyššej súťaže sa výraznejšie nezmenil. Hoci Žilinčania podávali najmä v úvode jesene slušné výkony, z prvého tímu odišli len dvaja hráči. „Najmedializovanejším bol odchod Roba Boženíka do Feyenoordu Rotterdam. Včera sme ešte zrealizovali odchod Ivana Diaza do Viktorie Plzeň. Odchádza tam na hosťovanie do konca sezóny s opciou na transfer,“ zhrnul Karol Belaník.

Prestupová sága okolo Boženíka sa ťahala niekoľko týždňov, hráč počas nej vystriedal agenta a striedali sa aj kluby, ktoré mali o jeho služby záujem. Na prvú ponuku od CSKA Moskva ešte mladý útočník nereagoval. Potom však prišla šanca ísť do holandského Feyenoordu. Tej už rodák z Terchovej neodolal. „Prestúpil do dobrého, zaujímavého a tradičného klubu. Je to preňho nová výzva, verím, že sa čím skôr adaptuje a bude podávať dobré výkony. Budeme to, samozrejme, intenzívne sledovať,“ hodnotil Belaník

Karol Belaník Žilina
Karol Belaník vysvetlil odchod Diaza či dôvod, pre ktorý budú hrať "šošoni" úvodný domáci zápas jari v nedeľu (foto: TASR)

Kým klub z Moskvy sľuboval Žilinčanom okolo 8 miliónov eur, medializované informácie o prestupe do Holandska počítali s nižšou sumou. Karol Belaník na priamu otázku neodpovedal. „Druhá zmluvná strana si to vyložene nepriala. Niektoré sumy, ktoré boli uvedené v médiách, boli bližšie, iné boli ďalej. Z našej strany by to nebol problém, ale necháme to na novinárov, nech si to nejako zistia,“ tajuplne a s úsmevom „zatĺkal“ Belaník. Prestupovú sumu klub nedostane naraz, ale v niekoľkých splátkach.

Okrem Boženíka sa z kádra A-tímu porúčal aj Argentínčan Diaz. Na začiatku prípravy ešte figuroval v zostave, neskôr sa po ňom však takpovediac zľahla zem. Diaz tak po takmer 4 rokoch Žilinu opustil a zamieril do Česka. „Ivan absolvoval prípravu až po odlet do Dubaja. Po návrate sa pripravoval s rezervným tímom, lebo sme vedeli, že momentálne by sme nevedeli „uspokojiť“ jeho túžbu hrávať pravidelne,“ hovorí Belaník a dodáva: „Zostavu sme mali vyskladanú, na ostatné miesta sme mali hráčov z našej Akadémie, ktorí pre nás majú väčší potenciál do budúcna. Ivanovi sme teda povedali, že budeme hľadať riešenie. Našli sme kompromis, pustili sme ho teda k trénerovi Adriánovi Guľovi do Plzne - najprv na hosťovanie a potom prípadne aj na permanentný transfer.“

Hoci klub zarába najmä z prestupov, v zime predal len jedného hráča. Hovorilo sa o záujme o gólmana, Dominik Holec však miesto prestupu predĺžil zmluvu. To isté urobil aj útočník Filip Balaj. Na otázku o konkrétnych ponukách na ďalších hráčov odpovedal Belaník takto: „Skôr išlo o mediálne šumy. Prišla jedna oficiálna ponuka na Mira Káčera od klubu z Cypru. Po diskusii s ním sme ju však odmietli.“ V kádri A-tímu figurujú aj noví hráči z Akadémie MŠK, Patrik Iľko, Miroslav Gono a Adrián Kaprálik, ktorí zabojujú o šancu vo Fortuna lige. 

Žilinčania naskočia do jarnej časti sezóny v nedeľu. To je pre „šošonov“ nezvyk, na jeseň hrávali najmä v sobotu - zvlášť, ak v ten istý víkend hral doma aj Trenčín, s ktorým sa delia o ihrisko. „Takto sme sa dohodli s Trenčínom len kvôli prvému jarnému kolu. Majú dôležitú spoločenskú udalosť, tak sme im vyhoveli. Pôvodne sme mali hrať v sobotu, ale tento termín sme im prepustili a budeme hrať v nedeľu,“ uviedol Belaník na pravú mieru možné dohady o posune termínov. 

MŠK privíta v nedeľu Zlaté Moravce. Pre nového trénera Pavla Staňa to bude súťažná premiéra. „Do jarnej časti sezóny vstupujeme optimisticky. Minulá jarná časť nám ukázala, že niekedy vyjde príprava dobre, niekedy horšie. Kľúčový je vstup a výsledky na jar,“ zhodnotil Belaník a pripomenul, že prvotným cieľom bola účasť medzi najlepšími šiestimi tímami v lige. Poučení z minulej sezóny by sa už v MŠK radi vyhli sklamaniu a na umelú trávu pod Dubeň by radi priviedli európske poháre. Ostatne, umelá tráva bola veľkou témou aj na jeseň. Podľa všetkého sa jej bude musieť Žilina od sezóny 2022/2023 vzdať. Rokovania so Slovenským futbalovým zväzom o jeho nariadení sa podľa čelného predstaviteľa klubu nijako nepohli: „Zatiaľ nie. Máme na to 2 a pol roka, poznáte naše stanovisko, poznáte stanovisko zväzu. Nič sa neposunulo.“

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia