spravy.sk spravy.sk

Prognóza konečného umiestnenia: Kto bude majster a kto vypadne?
zdroj: TASR

Prognóza konečného umiestnenia: Kto bude majster a kto vypadne?

Redakcia portálu ProFutbal.sk sa po takmer siedmich mesiacoch vracia k prognóze spred sezóny 2019/2020, v ktorej odhadovala umiestnenia jednotlivých mužstiev v tabuľke na základe sily ich kádra.

Po bohatom zimnom prestupovom období sme sa rozhodli zverejniť nový, aktualizovaný odhad. Súhlasíte s ním? Dajte nám vedieť na sociálnych sieťach Facebook či Instagram a hlasujte v priložených anketách.

1. Slovan Bratislava

Prognóza ProFutbalu na začiatku sezóny: 1. miesto
Aktuálne umiestnenie v tabuľke:
 1.
Najväčšia zimná strata:
 Andraž Šporar
Najväčšia zimná posila:
Ezekiel Henty

Ani väčšina politických strán nemá tak istú jednotku, ako naša slovenská súťaž. Slovan dominuje kvalitou, finančným rozpočtom a po rokoch konečne aj výsledkami. Keď sa slovanisti vrátili na Tehelné pole, vrátil sa aj Slovan. Belasí sú absolútnym favoritom súťaže, skvelými výsledkami v Európe iba demonštrovali svoju kvalitu. Ku cti im slúži, že popri skupine Európskej ligy si dokázali vytvoriť solídny náskok desiatich bodov aj vo Fortuna lige. Klub potvrdil dôveru v trénera Kozáka, ponúkol dostatočne veľa náhrad za odchádzajúceho Šporara - hoci sa nedá očakávať, že všetky jeho góly okamžite preberie jeden hráč - a udržal brankára Greifa. Veru, asi nik si dnes nemyslí, že titul môže reálne získať niekto iný...

2. Žilina

Prognóza ProFutbalu na začiatku sezóny: 3. miesto
Aktuálne umiestnenie v tabuľke:
 2.
Najväčšia zimná strata:
Róbert Boženík
Najväčšia zimná posila:
Dawid Kurminowski

S výnimkou niekoľkých posunov z druholigového béčka zostal káder Žiliny nezmenený, odchody reprezentanta Róberta Boženíka či Ivana Díaza sa pokúsia šošoni nahradiť vlastnými zdrojmi. Jediným príchodom je Poliak Kurminowski, ktorý hosťoval pod Dubňom už na jeseň. Partia okolo kapitána Káčera prekvapila vyrovnanými výkonmi, dokázala už konkurovať najlepším a vyhrávať náročné zápasy, aj keď zakopnutia sa im nevyhli. Zimný presun trénera Kentoša a (podľa vyjadrení dočasný) príchod Staňa veľa nezmení, preto si dovolíme tvrdiť, že Žilinčania si dokážu ustrážiť vydreté jesenné striebro a dokráčať po rokoch opäť do pohárovej Európy.

3. Dunajská Streda

Prognóza ProFutbalu na začiatku sezóny: 2. miesto
Aktuálne umiestnenie v tabuľke:
 3.
Najväčšia zimná strata:
Connor Ronan
Najväčšia zimná posila:
Lorenco Šimić

Na začiatku sezóny všetko nasvedčovalo tomu, že Dunajská Streda bude šliapať na päty bratislavskému Slovanu v boji o titul, dnes ale nemá istú ani obhajobu pozície vicemajstra. V zime navyše odišli kľúčové postavy tímu ako Kristián Koštrna, Matej Oravec a najmä Connor Ronan, v kádri nebudú figurovať ani Taiwo, Ukrajinec Bilenkyi či reprezentačný útočník Almási a vedenie pristúpilo aj k zmene na poste trénera, keď Petra Hyballu nahradil Portugalčan Hélder Cristóvao. Prínos nových posíl Chorváta Šimiča, Srba Lalatoviča či Maďara Schäfera je zatiaľ otázny, výsledky v príprave boli žalostné. Aj preto očakávame, že boj o druhé miesto napokon Dunajská Streda prehrá.

4. Ružomberok

Prognóza ProFutbalu na začiatku sezóny: 6. miesto
Aktuálne umiestnenie v tabuľke:
 4.
Najväčšia zimná strata:
Kristi Qose
Najväčšia zimná posila:
Ladislav Almási

Po mnohých citeľných odchodoch, nástupe nového trénerského dua Haspra - Sapara a rýchlom konci v Európe sa neočakávalo, že sa mladý ružomberský tím včas pozviecha na lepšie výsledky. Sériu siedmich zápasov bez výhry v úvodných ôsmich kolách však nahradila šnúra deviatich zápasov bez prehry a Ružomberčania napokon až do konca jesene prehrali len raz s Trnavou. Aj vďaka tomu dokázali dokráčať až na 4. miesto. V zime prišlo k citlivým zmenám, odišiel iba Peter Ďungel, ktorý nazbieral na jeseň len dva štarty a vrátil sa do poľského Stal Mielec, v tíme napokon nebude pokračovať ani Kristi Qose, ktorý nechcel predĺžiť kontrakt a prestúpil do Karvinej. Udržať sa ale podarilo obrancov Masla, Twardzika, stredopoliarov Kostadinova, Regáliho či Takáča, pričom útok posilnil mládežnícky reprezentant a na jeseň 11-gólový kanonier Petržalky Ladislav Almási. Aj keď má Ruža stále väčší potenciál, než aktuálnu kvalitu, má najlepšie predpoklady stať sa čiernym koňom nadstavbovej časti.

5. Spartak Trnava

Prognóza ProFutbalu na začiatku sezóny: 5. miesto
Aktuálne umiestnenie v tabuľke:
 6.
Najväčšia zimná strata:
Lucas Lovat
Najväčšia zimná posila:
Petar Orlandić

Vedenie Spartaka Trnava počas zimného prestupového obdobia nelenilo a kabína prešla poriadnou zmenou. Z tímu odišla viac ako celá jedenástka, brankári Bolek a Urminský, aj hráči Marinković, Mesík, Diogo, Oršula, Lovat, Záhumenský, Halilovič, Dangubič, Mihálek, Kelemen a Yilmaz. Výhodou však je, že zostala opora tímu Dobrivoj Rusov a vedenie priviedlo adekvátne posily, či už skúseného brankára Kamenára, v obrannej línii sa veľmi dobre javia pravý bek Joel Pereira i talentovaný stopér Anthony Izuchuckwu, na ľavom kraji zvýšili konkurenciu Jakub Krč a Švéd Malkolm Moënza, v ofenzíve prišli strelci Yao či Orlandić. Pokiaľ si v slovenskom Ríme všetko sadne a realizačný tím okolo trénera Chéua dokáže z nových hráčov spraviť tím, Spartak ešte môže zamiešať karty v boji o pohárovú Európu.

6. Michalovce

Prognóza ProFutbalu na začiatku sezóny: 7. miesto
Aktuálne umiestnenie v tabuľke:
 5.
Najväčšia zimná strata:
Lazaros Rota
Najväčšia zimná posila:
Dimitris Konstantinidis

Michalovce aj s podporou skúseného Žofčáka dokázali vyrovnať na jeseň historické piate miesto z minulého ročníka, hoci prišli o svojho dlhoročného trénera Antona Šoltisa. Očakáva sa, že skúsenosti dotiahnu východoslovenského účastníka až do majstrovskej vetvy, no historické čísla sa nepodarí prekonať, ani dorovnať. Odchod jedného z najlepších pravých bekov Llazarosa Rotu mužstvo pocíti, hoci Grék Dimitris Konstantinidis sa javí ako vhodná alternatíva. Stredopoliar Pedrito Martinez však môže v náročných dueloch s tými najlepšími chýbať a aj preto sme Zemplínčanov umiestnili na dno majstrovskej vetvy.

Trenčín gól radosť
Pokiaľ Slovenský pohár vyhrá klub z prvej trojky, o poslednú európsku miestenku si zahrá 4. až 7. tím tabuľky. Reálnu šancu na pohárovú Európu tak má aj víťaz spodnej šestky. Pred dvomi rokmi to bola Nitra, Európu si napokon vykopal piaty Trenčín na úkor štvrtej Žiliny. (foto: facebook/AS Trenčín)

7. ViOn Zlaté Moravce

Prognóza ProFutbalu na začiatku sezóny: 11. miesto
Aktuálne umiestnenie v tabuľke:
 7.
Najväčšia zimná strata:
Senad Jarović
Najväčšia zimná posila:
David Hrnčár

Po hektickom lete, kedy nemal ViOn týždeň pred ligou ani jedného brankára, sa situácia otočila a skúsený Branislav Pindroch napokon vychytal najviac núl z celej súťaže a obrana Zlatých Moraviec so Slobodom či Tóthom sa radí medzi najpevnejšie v súťaži. Z boja o záchranu sú Zlaté Moravce v boji o majstrovskú vetvu, no v úvodných štyroch kolách určite pocítia absenciu kanoniera, keďže po odchode dvoch legionárov ostal v tíme z útočníkov iba tínedžer Kelemen z Trnavy. Ostáva teda otázne, či bude mať kto zakončiť kvalitu v krídelných priestoroch, ktorú prinesú Švec, Hrnčár a Kovaľ, navyše v posledných náročných bojoch základnej časti bude citeľná aj strata pravého beka Čögleya. 

8. Trenčín

Prognóza ProFutbalu na začiatku sezóny: 4. miesto
Aktuálne umiestnenie v tabuľke:
 8.
Najväčšia zimná strata:
Lukáš Skovajsa
Najväčšia zimná posila:
Gino van Kessel

V minulej sezóne sa Trenčín ledva medzi elitou zachránil, v tejto sme čakali výrazný návrat do boja o pohárovú Európu. Koniec trénera Kohlera však prišiel neskôr, než verejnosť čakala, jeden z najskúsenejších hráčov Depetris takmer celú jeseň strávil iba na lavičke. Bude zaujímavé sledovať, kam sa Trenčín posunie na jar, ofenzívu určite skvalitní návrat zraneného Achrafa El Mahdiouiho i návrat Gina van Kessela z Trnavy, ktorý bol na hosťovaní pôvodne len do konca kalendárneho roka. Aj príprava ale odhalila problém v defenzíve, kde skončili tradičné mená Peter Kleščík, Lukáš Skovajsa, mladý Adam Laczkó i legionár John Neeskens. Na otázky, či klub našiel adekvátne náhrady a nakoľko dokáže spevniť obranné rady tréner Hrnčár, odpovie až liga. Podľa nášho odhadu ale len v dueloch spodnej šestky.

9. Sereď

Prognóza ProFutbalu na začiatku sezóny: 9. miesto
Aktuálne umiestnenie v tabuľke:
 10.
Najväčšia zimná strata:
 Denis Ventúra
Najväčšia zimná posila: Senad Jarović

V Seredi sa zobudili z krásneho sna, keď najskôr priviedli skúseného trénera Vojneského a po minulosezónnom umiestnení v majstrovskej vetve túžili v aktuálnom ročníku urobiť z klubu bez štadióna profi celok. Po jeho decembrovej abdikácii a odchodu opory mužstva Ilieva sa vrátili Seredčania späť na zem a aj preto očakávame, že sa zo súčasného miesta posunú v tabuľke vyššie. Iste, tímu budú chýbať opory Ventúra, Iliev i Ulrich, ale návrat staro-nového realizačného tímu na čele s trénerom Lérantom či kapitánom Michalíkom, ale aj vhodné posily ako Šumský, Potoma či Jarovič môžu spraviť tím, ktorý si svojou bojovnosťou vybojuje rešpekt, aký mala Sereď v nováčikovskej sezóne.

10. Nitra

Prognóza ProFutbalu na začiatku sezóny: 12. miesto
Aktuálne umiestnenie v tabuľke:
 11.
Najväčšia zimná strata:
 Frederik Bílovský
Najväčšia zimná posila:
Duje Javorčič

Odvážnemu tipu sa nevyhýbame ani v prípade Nitry, ktorú sme pre finančné problémy odhadovali už začiatkom ročníka na vypadnutie a predposledné miesto na jeseň dalo našim odhadom za pravdu. Očakávaný príchod ukrajinských investorov ale vlial pod Zobor trochu nádeje, doplatil mzdy, a to všetko bez výrazného zásahu do kádra, keďže z užšieho kádra skončil len Frederik Bílovský a Miloš Šimončič ukončil kariéru. Nitrania udržali talentovaného brankára Šípoša, hviezdu slovenskej dvadsaťjednotky Chobota i v súčasnosti najlepšieho strelca súťaže spomedzi aktívnych hráčov Ristovského. Pokiaľ tím dotiahne príchod odchovanca Lazia Rím Javorčiča, ugandského reprezentanta Mulemeho, či útočníka Kuliša, môže sa pri dobrej viere zachrániť.

11. Pohronie

Prognóza ProFutbalu na začiatku sezóny: 10. miesto
Aktuálne umiestnenie v tabuľke:
 12.
Najväčšia zimná strata:
David Hrnčár
Najväčšia zimná posila:
Ismar Tandir

Naopak, pred sezónou sme z pohľadu záchrany verili nováčikovskému elánu Pohronia, tím zo Žiaru nad Hronom ale nedokázal priniesť do ligy žiadnu významnú hráčsku kvalitu a zostal na dne tabuľky. Hoci klub učinil správne rozhodnutie, keď záchranu vložil do rúk skúseného trénera Radványiho, obrovský rez kádrom, keď odišli hráči základnej zostavy ako Vantruba, Nosko, Bartoš, Tesák, Klec, Sedláček, Hrnčár, Zachara, ale aj Kondrlík či Sojka, sa na mužstve musia prejaviť. Hoci skúsené náhrady ako Pavlík, Obročník či Tandir, doplnené mladými nádejami ako Gerebenits, Mihálek či Jacy dotvárajú zaujímavý káder, na pohodlnú záchranu to zrejme stačiť nebude.

12. Senica

Prognóza ProFutbalu na začiatku sezóny: 8. miesto
Aktuálne umiestnenie v tabuľke:
 9.
Najväčšia zimná strata:
Frank Castaňeda
Najväčšia zimná posila:
?

V čase, keď už-už začínala juhoamerická filozofia naberať určité kontúry, sa venezuelský investor rozhodol zo slovenského futbalu zdupkať. Mužstvo od septembra nevidelo výplatu a od začiatku januára odchádzal jeden hráč za druhým. Kanonier Castaňeda zutekal do Moldavska, opora Sofian El Moudane do Maroka, najvyťaženejší Klapan do Bulharska, Cvek na Ukrajinu, talentovaných Oseia i Ramireza si starí majitelia stiahli do rodinného tímu Caracas. V Senici ostali iba tí najvernejší a krátko pred sezónou už ani tí nie. Tréner Ščasný, ktorý bez výplat i bez investorov ostal pri tíme aj celú zimnú prestávku, dostal pár dní pred ligou zbohom a Senica sa na poslednú chvíľu púšťa do odvážneho scenára a začína prerábať filozofiu i tím. Tréner Olejník a hráči ako Otrísal, Kopas či Piroska vzbudzujú nádej, ale kedy budú k dispozícii nové posily a koľko bodov sa stratí, kým sa potenciálny nový tím zjednotí a zohrá, je nanajvýš otázne. Poslednému miestu sa preto nik čudovať nebude.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia