spravy.sk spravy.sk

TOP 6 najväčších otázok jarnej časti Fortuna ligy
zdroj: TASR; FC Nitra/Dominik Tvrdý

TOP 6 najväčších otázok jarnej časti Fortuna ligy

Už cez víkend po zimnej prestávke opäť odštartuje Fortuna liga. V jarnej časti sa tradične rozhodne o majstrovi, vypadávajúcom či o tímoch, ktoré získajú miestenku do pohárovej Európy. V redakcii portálu ProFutbal.sk sme sa bližšie pozreli na šesť základných otázok, na ktoré nám dajú odpoveď najbližšie mesiace.

Ktoré tímy budú hrať v skupine o titul?

Najskôr spomedzi všetkých šiestich otázok spoznáme odpoveď na to, ktoré tímy budú hrať na jar v skupine o titul, a ktoré sa budú medzi sebou pasovať o záchranu. Okrem Slovana Bratislava, Žiliny a Dunajskej Stredy si ešte nikto iný nemôže byť istý účasťou v top šestke. Aktuálne sa v nej nachádzajú aj Ružomberok, Michalovce a Trnava, no veľkú šancu majú stále aj Zlaté Moravce a Trenčín, ba dokonca i deviata Senica a desiata Sereď. Súťaž sa prehupne do nadstavby po odohratí posledných štyroch kôl základnej časti. Tá vyvrcholí 7. marca. Cieľ majú prakticky všetky tímy od štvrtého po desiate miesto v tabuľke rovnaký. Ktorá trojica to napokon dotiahne do top šesť?

Obháji Slovan bez problémov titul?

Minulá sezóna bola jasne v réžii bratislavského Slovana, ktorý získal ligový titul predčasne a napokon finišoval so sedemnásťbodovým náskokom pred druhou Dunajskou Stredou. Všetko nasvedčuje tomu, že ani tentoraz to nebude inak. „Belasí“ majú už po osemnástich jesenných kolách na čele tabuľky komfortný desaťbodový náskok pred dvojicou Žilina - Dunajská Streda. Zverenci trénera Jána Kozáka ml. sú tak na najlepšej ceste k úspešnej obhajobe titulu. Doposiaľ prehrali iba raz, a to na jeseň úspešne reprezentovali Slovensko i v Európskej lige. Na jar budú mať podstatne menej nahustený kalendár, na druhej strane, k dispozícii už nebudú mať topkanoniera Andraža Šporara. Napriek tomu asi len najväčší optimisti veria, že by niekto mohol Slovan detronizovať.

Kto získa miestenku do pohárovej Európy?

Ak hovoríme o tom, že Slovan s najväčšou pravdepodobnosťou získa titul, automaticky to znamená, že poputuje do predkola Ligy majstrov. Ďalšie tri celky zabojujú o účasť v Európskej lige. Tá pripadne druhému a tretiemu tímu konečného poradia Fortuna ligy, a tiež víťazovi Slovnaft Cup-u. Samozrejme, to iba v tom prípade, že víťaz národného pohára nebude aj v top trojke ligy. Ak by v nej bol, o poslednú štvrtú miestenku do Európskej ligy by sa bojovalo v dodatočnej baráži medzi 4. - 7. tímom konečného poradia. Ak si to rozmeníme na drobné, aktuálne majú najväčšiu šancu preniknúť do pohárovej Európy Slovan, Žilina a Dunajská Streda, pričom Slovan a DAC sú aj vo štvrťfinále Slovnaft Cup-u. Ak by v pohári neuspeli, do Európy by nakukol niekto ďalší zo zvyšnej pohárovej šestice - Sereď, Ružomberok, Trenčín, Nitra, Zlaté Moravce, Poprad. Ak Slovan alebo DAC pohár získajú, vo Fortuna lige sa strhne obrovský boj o štvrté až siedme miesto a následne ešte bitka v rámci play-off. Aj v tomto smere sa tak máme na čo tešiť.

Kto vyhrá Slovnaft Cup?

Automaticky na predošlú otázku nadväzuje i tá ďalšia. Hoci sa bytostne netýka Fortuna ligy, nakoniec zohrá veľkú rolu v tom, kto poputuje do Európskej ligy. Systém získania miestenky do európskej pohárovej súťaže č. 2 sme si už vysvetlili. Nemenej nás však zaujíma i samotný fakt, kto zdvihne nad hlavu pohárovú trofej. Isté je, že prvenstvo v súťaži neobháji trnavský Spartak, ktorý v osemfinále vypadol s Dunajskou Stredou. V marcovom štvrťfinále je až sedem prvoligistov a jeden druholigista (Sereď - Ružomberok, Trenčín - Slovan Bratislava, Nitra - Zlaté Moravce, Dunajská Streda - Poprad). Čo myslíte, dočkáme sa po dlhšom čase nového víťaza? Veď za posledných desať rokov vyhral až 5x Slovan, 2x Trenčín a po 1x Trnava, Žilina a Košice.

Kto vypadne a kto bude hrať baráž o udržanie?

Nesmierne zaujímavý bude i boj o záchranu. Na vypadnutie totiž máme hneď viacero adeptov. Tímy na chvoste tabuľky sú veľmi vyrovnané a je ťažké odhadnúť, komu zostane v rukách „čierny Peter“. Ako je známe, posledný celok konečného poradia automaticky vypadáva do II. ligy. Minulý rok takýto osud postihol Podbrezovú. Ani predposledný tím ale ešte nemá nič isté, pretože ho bude čakať dvojzápasová baráž o udržanie. Tú si pred rokom proti Popradu vyskúšali hráči Trenčína, ktorí sa pod vedením trénera Ivana Galáda len s odretými ušami udržali medzi elitou. Aktuálne je na dne fortunaligového pelotónu Pohronie, o bod za Nitrou. V boji o záchranu sú však až po uši namočení i Sereď a Senica. Samozrejme, ani mužstvá na vyšších priečkach si ešte nemôžu byť stopercentné isté, že sa ich boj o udržanie v súťaži týkať nebude. Rozlúči sa s najvyššou súťažou nováčik z Pohronia? Doplatia na veľké zmeny v kluboch počas zimy Nitra a Senica? Alebo sa v prípade Serede prejaví pretrvávajúca absencia domovského stánku?

Kto bude najlepší strelec Fortuna ligy?

Dovolíme si tvrdiť, že je isté, že v tejto sezóne strelecký rekord nepadne. Pred rokom sa 29 presnými zásahmi zaskvel kanonier bratislavského Slovana Andraž Šporar, no na toto číslo sa momentálne nik nechytá. Je to práve Šporar, kto je po jeseni najlepším strelcom ligy. Dnes už bývalý hráč Slovana strelil 12 gólov, no v zime prestúpil do Sportingu Lisabon. O štyri góly menej strelili Milan Ristovski z Nitry a Frank Castaneda zo Senice, no i ten zmenil pôsobisko a odišiel do Šeriffu Tiraspoľ. Automaticky je tak favoritom na zisk koruny pre kráľa strelcov Severomacedónčan Ristovski. Na krk mu ale budú dýchať ďalší ofenzívni hráči, sedemgóloví Bernát (Žilina), K. Vida (DAC) či Sidibé (Michalovce), ale i hráči so šiestimi (Ďubek, Kalmár, Mitrea) či piatimi presnými zásahmi (Čataković, Holman, Ratao, Sobczyk, Twardzik). Koľko hráčov podľa vás predbehne dvanásťgólového Šporara a kto bude napokon najlepším strelcom?

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia