spravy.sk spravy.sk

Najdrahší štadión ako ošarpaná skládka kovošrotu. Zrkadlo korupcie, záujem o futbal sa vytratil
zdroj: twitter.com/essediafoilouco

Najdrahší štadión ako ošarpaná skládka kovošrotu. Zrkadlo korupcie, záujem o futbal sa vytratil

Pohľad z diaľky vyráža dych. Ako moderné koloseum s dokonalou okrúhlou konštrukciou, architektonický skvost ako futuristické dielo. Nie nadarmo bol Estádio Nacional Mané Garrincha považovaný za jeden z najkrajších štadiónov na svete, zároveň aj jeden z najdrahších. Bol. To je najdôležitejšie podotknúť.

V hlavnom meste Brazílie, ktoré nesie rovnaký názov ako krajina, bol postavený nádherný štadión pre takmer 73-tisíc divákov pomenovaný po legendárnom Garrinchovi, ktorý je podľa viacerých priaznivcov "selecaa" väčšia futbalová legenda ako samotný Pelé. Skonštruovali ho najmä z dôvodu usporiadania MS 2014, ale i olympiády, ktorá sa konala o dva roky neskôr. Jeho cena sa pôvodne mala pohybovať na hranici 300 miliónov eur. Napokon sa prehupla na 900 miliónov, čo z neho činí najdrahší štadión na americkom svetadiele a štvrtý najdrahší celkovo (prvé tri priečky obsadili Wembley, Tottenham Hotspur Stadium a Gazprom Arena, pozn.). Futbal sa však na "Garrinchovi" na rozdiel od prvých troch stánkov v rebríčku hrávať nebude. Aspoň nie po finále Brazílskeho Superpohára vo februári.

Takmer šesť rokov po majstrovstvách sveta pôsobí štadión z diaľky rovnako impozantne, zblízka ide o iný príbeh. Je ošarpaný, ošúchaná, zjazvený. Na prvé pozretie je jasné, že nie je milovaný autoritami. "Je to smutný pohľad, viac-menej opustený štadión. Nazval by som ho prípadom zanedbávania," popisuje vo svojej reportáži pre The Athletic Elton Eneas - právnik z mesta Sao Paulo, ktorý bol jeden z návštevníkov najväčšieho futbalového podujatia v roku 2014. Prehliadka okolia i vnútorných priestorov štadióna je pre záujemcov k dispozícii zadarmo. To je vraj dobré, pretože platiaci návštevníci by okamžite požadovali svoje peniaze späť. Čím to je, že by diváci boli vizuálne znechutení?

"Prvá vec, ktorá vám udrie do očí, je 'neplodné' okolie. Štadión Maného Garrinchu je odpojený od civilizácie, nachádzajúci sa v centre piesočnej misy poblíž cestnej komunikácie. V blízkom okolí je len zvlnený štrk. Nazvať okolie štadióna nerozvinutým by bol kompliment. Všade sú kovové zábradlia, kolosálne parkovisko je prázdne, nie však pre skupinu tyrkysových mestských autobusov, ktoré sa tam združujú. Miestna vláda zmenila pôvodný účel stánku a vytvorila dočasný sklad. Podzemný tunel, ktorý kedysi viedol novinárov do mediálneho centra, je teraz zamknutý a plný kovošrotu. Betón v hale sa mení na trosky," opisuje renomovaný portál okolie štvrtého najdrahšieho štadióna na svete.

Interiér pritom ani zďaleka nevyčnieva oproti exteriéru. "Vo vnútri nie sú veci lepšie. Na podlahe sú hrdzavé kovania, peelingové nálepky, praskliny. Tamojšie múzeum pripomína skôr mauzóleum," uvádza ďalej The Athletic. Eufória fanúšikov prítomných na zápase usporiadateľskej Brazílie zo zápasu proti Kamerunu pred takmer šiestimi rokmi je preč. Futbal sa tu celkovo nekoná. Hlavné mesto Brazília ním totiž nikdy nebolo preslávené, lokálne tímy figurujú vo štvrtej lige a majú problém prilákať pár tisíc divákov. Predsa len sa najslávnejšie brazílske kluby združujú v mestách Rio de Janeiro, Sao Paulo, Porto Alegre či Belo Horizonte.

Aj ochrankári na štadióne potvrdzujú, že o futbal nie je viac záujem v hlavnom meste. Posledným zápasom by malo byť finále spomenutého Superpohára. Štadión Maného Garrinchu je už využívaný najmä na koncerty, jeden z nich tam má tohto roku odohrať aj Maroon 5. To sa odráža na ihrisku. Z jednej strany vyzerá ako zoraná pôda bez trávy. Druhá polovica, ktorá dostáva veľa slnečného svetla, je zase zarastená. Je až zvláštne, že brazílska vláda stále investuje zhruba 150-tisíc eur mesačne na to, aby štadión udržiavala v prevádzke. Svoj účel si však našiel - obyvatelia hlavného mesta si môžu v týchto priestoroch vychutnať najmä hudobné koncerty. Okrem nich ale privítal aj rôzne festivaly tetovaní, expozíciu japonského jedla či umelecké výstavy.

Brazílčanom neostáva nič iné ako tolerovať kroky vlády, ktorá sa takto rozhodla. Vopred však viacerí vedeli, že sa tento scenár ako zrkadlo korupcie naplní. "Ľudia akceptovali zvýšenie ceny pre víziu atmosféry, nechali sa uniesť vlnou nadšenia z MS. Teraz je štadión úplne opustený. Jedným slovom - krádež. Vysiela to ale silnú správu do sveta o Brazílii, všetko v našej krajine je krátkodobé," referuje v reportáži Eneas. Podobne totiž dopadli štadióny v meste Cuiabá či ten postavený v Manause, srdci Amazonského pralesa. Štadión Maného Garrinchu však má predsa len svoju budúcnosť. Konzorcium Arena BsB vyhralo tender na jeho administráciu na ďalších 35 rokov, má s ním isté plány. Urobí z neho nákupné centrum Monumental Boulevard plné reštaurácií, obchodov či kancelárskych priestorov. Investícia? Približne ďalších 150 miliónov eur.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia