spravy.sk spravy.sk

TOP 5 najsledovanejších útočníkov jarnej časti Fortuna ligy
zdroj: FC Nitra, ŠK Slovan, Róbert Andrejov

TOP 5 najsledovanejších útočníkov jarnej časti Fortuna ligy

Zatiaľčo budú fortunaligové mužstvá bojovať o titul, záchranu, európske miestenky či poháre, tak fanúšikovia a verejnosť budú ostriť svoj zrak aj na jednotlivých hráčov a ich výkony počas jarnej časti súťaže.

Redakcia portálu ProFutbal.sk zmapovala v týždni pred štartom jarnej časti aktuálne kádre klubov a vybrala päticu hráčov na každom poste, na ktorých bude počas najbližšieho obdobia zvýšená pozornosť. Po odchodoch kanonierskych es ako Andraž Šporar, Róbert Boženík či Frank Castaňeda budeme sledovať, kto preberie úlohu obávaného zakončovateľa číslo jeden. Len tesne sa nám do výberu nedostali nový strelec DAC-u Ricardo Antonio Phillips Hinds, niekdajší topkanonier a dnes kráľ asistencií v AS Trenčín Gino van Kessel, alebo jeden z mála slovenských útočníkov na slovenskej elitnej scéne a nástupca Boženíka v Žiline Filip Balaj.

Milan Ristovski
Milan Ristovski má najväčšie predpoklady, aby sa stal najlepším kanonierom sezóny. (foto: Lukáš Urbašík)

#1 Milan Ristovski

Po prestupe dvanásťgólového Šporara do Sportingu Lisabon a osemgólového Castaňedu do Šerifu Tiraspoľ ostáva tabuľka kanonierov voľnou výzvou pre zvyšných útočníkov. V súčasnosti najväčší adept na zisk tohto honoru je nitriansky kanonier Milan Ristovski. Nitra napriek neľahkej zime, kedy klub preberali a ešte stále iba preberajú ukrajinskí investori, udržala mládežníckeho reprezentanta Severného Macedónska vo svojom tíme a aktuálny líder tabuľky aktívnych fortunaligistov s ôsmimi gólmi má všetky parametre na to, aby sa stal kráľom ligových strelcov. Na jeseň ukázal, že dokáže využiť príležitosť a pred návratom do kmeňovej Rijeky by bolo pre jeho kariéru výbornou reklamou, pokiaľ by sa pod Tatrami stal najlepším strelcom súťaže. Má nos na góly, rýchlostnú i technickú výbavu, talent i adekvátnych súperov. Po základnej časti ho čakajú v spodnej šestke súperi, proti ktorým sa bude strieľať ľahšie.

#2 Sidibé Modibo

Iba o jeden gól menej, rovnako ako Kristopher Vida z DAC-u či mladý Žilinčan Ján Bernát, zaznamenal michalovský talent Sidibé Modibo. Na sedem zásahov potreboval iba štrnásť zápasov, respektíve jedenásť v základnej zostave, menej ako tisíc minút. Tím z východného Slovenska stále bojuje o majstrovskú šestku, pred rokom im iba o štyri body ušla účasť v pohárovej Európe. Práve to ale môže afrického legionára pribrzdiť. Na ihrisku pôsobil často neohrabane, technické i taktické nedostatky sa nedalo neskryť, kvalitnejší súperi si s ním dokázali poradiť. Napriek tomu treba uznať, že je zaujímavý zjav v slovenskej lige, hoci nie je náhoda, že väčšinu svojich zásahov dal do siete tímov spodnej šestky a tri do brány Dunajskej Stredy. 

#3 Ezekiel Henty

Takmer s istotou sa dá povedať, že belasí tento rok titul kráľa strelcov neobhája, iste, ak niekto predbehne dvanásťgólového Šporara. Ďalším strelcom 42-gólového Slovana v tabuľke kanonierov sú totiž len päťgóloví Holman a Ratao. Hoci sa dá očakávať, že niekto strelecky vystrelí, veď tím má vysokú kvalitu a brilantných nahrávačov Mohu a Daniela, zimná príprava ukázala, že druhého Šporara zatiaľ belasí nemajú. Nezabúdajme však, že aj hviezdny Slovinec dal pri prvom polroku na Slovensku len tri góly a aj Nigérijčan Henty, v minulosti Šporarov spoluhráč a priateľ z Olimpije Ľubľana si zaslúži čas na aklimatizáciu. Hlavne, keď po celej príprave v Turecku sa prvýkrát na Slovensku objaví týždeň pred ligou.

#4 Ismar Tandir

Jeden z dôvodov, prečo Pohronie figuruje na poslednom mieste tabuľky, je aj fakt, že tím nemal vysloveného kanoniera. Tri góly vsietil Abrahám, líder tímu Pellegrini i dnes už hráč poľského druholigistu Klec. Viac nikto. Práve príchod skúseného a osvedčeného kanoniera Ismara Tandira by mohol byť jeden z dôvodov, prečo by sa Pohronie mohlo medzi elitou udržať. Realizačný tím si však na seba uplietol bič, pretože možno ešte náročnejšie, než udržať nováčika vo Fortuna lige, bude udržať na uzde náročnú povahu nemeckého rodáka s americkým a bosnianskym pasom. Predčasný koniec v Ružomberku a minimálne vyťaženie v Olomouci sú zlou reklamou, ale tri góly v zimnej príprave sú nádejou na zlepšenie.

#5 Ladislav Almási

Pokiaľ sa pozrieme na zostavy slovenských tímov v generálkach, tak len len v troch tímoch dostali šancu slovenskí útočníci. Vo ViOn-e tínedžer Kelemen, v Žiline spomínaný Balaj a v Ružomberku nastúpilo duo Almási - Gerec, neskôr aj striedajúci Bobček. Práve prvý menovaný bude podrobne sledovaný. Reprezentant Slovenska do 21 rokov vsietil v druhej lige v petržalskom drese úctyhodných 11 gólov, viac dokázal dať iba Čech Haša v Skalici. Doteraz kmeňový hráč Dunajskej Stredy ale napriek všetkému takmer zadarmo zamieril do tímu ligového konkurenta a na Liptove bude mať ideálnu príležitosť dokázať svoj potenciál na elitnej ligovej úrovni, v tradičnom klube s nemalými ambíciami a s kvalitným trénerským štábom. Ktovie, či ešte DAC svoje rozhodnutie počas nadstavbovej časti neoľutuje.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia