spravy.sk spravy.sk

Nenaplnený sen zlatého chlapca. Bol som závislý, za večer som prehral 15-násobok platu
zdroj: Andros Townsend oslavuje gól pri debute v drese Anglicka. (TASR/AP)

Nenaplnený sen zlatého chlapca. Bol som závislý, za večer som prehral 15-násobok platu

"Nepijem, neberiem drogy a v živote som nebol v nočnom klube. Napriek tomu som prišiel o 46-tisíc libier jediným ťuknutím do mobilu. Aby bolo jasné, toto nie je príbeh 'zlatého chlapca' anglického futbalu," uvádza kedysi veľká nádej Tottenhamu a bývalý 13-násobný anglický reprezentant Andros Townsend (28) na úvod monológu pre portál The Players' Tribune.

Dynamický krídelník Crystal Palace opisuje, čo znamená potĺkať sa po hosťovaniach v nižších súťažiach a obetovať sa v honbe za splnením si sna. Žiť osamote v hotelových izbách, vždy v inom prostredí. A to v čase, keď sa osobnosť mladého muža formuje najviac.

Bolesť bude so mnou až do konca

Townsenda priviedol k futbalu o osem rokov starší brat Kurtis. Pre Androsa bol vzor, chcel byť ako on. "Sníval som o tom, že raz budeme hrať spoločne v Premier League. Život však nie vždy funguje tak, ako si ho nalajnujete v hlave. Keď mal Kurtis 18 rokov, šiel so spoluhráčmi na zápas autom. Mali ťažkú nehodu. Všetci prežili, okrem brata. 

Neznášam to, keď športovci vravia, že smrť blízkeho človeka ich poháňa. Nie, po jeho smrti som nezačal pracovať tvrdšie a strieľať viac gólov. Cítil som len bolesť a mizériu. Chýbal mi a chýba stále. Keď prídete o svojho hrdinu, nie je to len jedna kapitola ako v rozprávke. V skutočnom živote nikdy neobrátite list. Bolesť bude so mnou už do konca," popisuje Townsend pocity z ťaživej straty.

Šikovný a rýchlonohý driblér s jedovatou ľavačkou už v siedmich rokoch pôsobil v akadémii Tottenhamu. Talent Townsenda bol nesporný, no neprehliadnuteľná bola i jeho horúca hlava. Keď ho Spurs v sedemnástich rokoch poslali na hosťovanie do treťoligového Yeovilu, nebolo to len o zbieraní futbalových skúseností. Bola to ďalšia životná skúška vo vývoji mladého muža na prahu dospelosti.

Spoluhráč ma chcel zabiť

"Hrať v Premier League je svojím spôsobom jednoduchšie než v nižších súťažiach. Môžete byť tak trochu ,čur*k', ako malý krídelník s plným arzenálom trikov ste v Premier League omnoho viac chránený. A podmienky mimo ihriska? Pred zápasmi vám v kantíne naservírujú voňavého lososa a idete si podriemkať. Pohoda. Nemusíte počas 5-hodinovej cesty autobusom tlačiť do seba krčmovú stravu. V Yeovile sme hrali o záchranu v 3. lige. Spoluhráči bojovali o živobytie - autá, hypotéky, o všetko. Ja som sa prišiel len rozohrať.

V prvom zápase som dostatočne nebehal. Obranca na mňa kričal, aby som sa vracal dozadu. 'Nas*r si!' reagoval som akoby na kamaráta z rezervy Tottenhamu. No pre neho futbal nebol len hrou, bol to spôsob, akým uživiť rodinu. 

Nepovedal mi nič. Neotvoril si ústa ani pred trénerom či médiami. No po zápase vletel do šatne akoby ma chcel zabiť. Skákal som cez lavičky, behal dookola, spoluhráči sa ho snažili chytiť a upokojiť. Keď tak spomínam, neviem, čo som si myslel. Nebol som dostatočne zrelý, pretože som nežil v reálnom svete. Bol som predsa futbalista, viete..."

Osamelý a znudený

Townsend v priebehu štyroch rokov hosťoval v deviatich rôznych kluboch. Bez rodičov, priateľov, vždy v inom kolektíve. Vo veku, keď sa jeho charakter formoval. Postup klubu pri zaobchádzaní s tínedžerom dodnes vyvoláva polemiky, či je to správny a zdravý spôsob rozvoja mladých hráčov. "Mal som spoznávať život a pomaly sa stávať mužom. No môj život pozostával z pobytov na hoteloch, ciest autobusmi, ťukania do mobilu a hrania Fify. Nemal som čas spoznať ľudí okolo seba a putoval som ďalej. Bol som osamelý a znudený."

Townsend debutoval v Tottenhame v januári 2011. Skóroval a získal ocenenie pre Hráča zápasu. Splnil sa mu sen, veril, že sa v prvom tíme usadí natrvalo. "Po zápase som si našiel všetky články o mojom debute. Gólové video som pozeral stále dookola. Konečne, stal som sa plnohodnotným hráčom Tottenhamu. 

No čo sa stalo o desať dní neskôr? Poslali ma na hosťovanie. A potom ešte na ďalšie štyri. Ani neviem, či by som nezabudol na nejaký klub, keby som menoval všetky, kde som hosťoval. Spomínam si na to ako na nekonečnú prehliadku hotelových izieb."

Bol som závislý

K nude a osamelosti sa pridali depresie. A to tvorí nebezpečnú kombináciu. V jednom z tímov bol v kolektíve populárny hazard. Stávky na dostihy či ragby. Townsend nikdy predtým nepodal jedinú stávku, no pod tlakom okolností podľahol. 

"Presne si pamätám na prvý tiket. Nudil som sa, ako inak, na hoteli. V telke som videl reklamu na aplikáciu, ktorá ponúkala prvú stávku zdarma. Stiahol som si ju a stavil, aby som zabil čas. Trvalo len pár mesiacov a vymklo sa mi to spod kontroly.

Vychádza to z mojej povahy. Musím byť najlepší vo všetkom, čo robím. Platilo to aj pri gamblingu. S tým rozdielom, že som neustále prehrával. Snažil som sa vyhrabať, získať späť stratené peniaze. Stačilo málo a bol som závislý.

V Birminghame sme hrali o postup do Premier League, čakal nás najväčší zápas sezóny. Večer pred ním som sedel s mobilom v ruke a nakladal jednu stávku za druhou. Tú noc som prehral 46-tisíc libier, pričom som zarábal 3-tisíc týždenne. Padol som na úplné dno. Cítil som sa absolútne prázdny. Mal som myslieť na futbal - na vec, ktorú zbožňujem. No hlavou mi behalo len to, ako vyhrám svoje peniaze späť." 

Našťastie ma odhalili

Townsend počas pôsobenia v Leedsi neprišiel na akciu s fanúšikmi. Večer predtým prehral veľké peniaze, mal depresie a nenašiel motiváciu vstať z postele. Závislosť už ovládala jeho život. "Neprestal som, až kým ma nechytili. A vďaka Bohu za to. Hrozil mi ročný zákaz, bál som sa o kariéru. To ma vrátilo do reality. 

Ľudia zo zväzu si našťastie uvedomili, že som neovplyvňoval zápasy. Bol som jednoducho hlúpe decko, ktoré spravilo chybu. Odpustili mi väčšinu trestu, poslali ma na sedenia so špecialistom. To mi zachránilo nielen futbalovú kariéru, no zrejme aj život."

Krátko po tom, ako prekonal problémy, jeho kariéra raketovo vystrelila k vrcholu. Nový tréner Spurs André Villas-Boas ho vytiahol z tieňa Garetha Bala na ľavej strane a postavil ho na opačné krídlo. Andros zmenil štýl hry, usadil sa v základnej zostave a zanedlho debutoval v reprezentácii. Opäť s gólom a ocenením pre Hráča zápasu. 

Anglickí fanúšikovia, milujúci mladých futbalových hrdinov, mu okamžite pridelili ťaživú nálepku "zlatý chlapec". Tlak médií bol neúnosný. Townsend sa navonok tváril sebavedomo, no v súkromí nedokázal čeliť očakávaniam a často osamote plakával. 

Nebol už ako predtým

Niekoľko mesiacov po premiére v národnom tíme si vážne poranil zadný stehenný sval a už nikdy nebol ako predtým. "Kompletne to zmenilo môj bežecký i futbalový štýl. Nebol som už tak výbušný a rýchly. Trvalo mi dlho, kým som to dokázal akceptovať. Po nevydarených zápasoch som si púšťal staré videá a pýtal sa, prečo nemôžem hrať znovu takto." 

Po príchode trénera Mauricia Pochettina herné príležitosti pre Townsenda ubúdali. Frustrácia horkokrvného mladíka narastala a vyvrcholila potýčkou s kondičným trénerom. Zakrátko klub natrvalo opustil.

"Nikdy som nesníval o Reale Madrid či Manchestri United. Spurs boli pre mňa všetko. Keď sa to skončilo, bol som zničený," spomína. Po polročnom pôsobení v Newcastli United prestúpil v lete 2016 do Crystal Palace. Trvalo dlho, kým znovu nabral sebavedomie.

"Prvú sezónu som bol zo seba frustrovaný, mama najala športových psychológov, aby mi pomohli. Odporúčam to každému. Posedenia u športového psychológa boli to najlepšie, čo som kedy urobil. Ľudia majú problém priznať, keď je niečo zlé. A ja som bol dobrý v maskovaní problémov. No v skutočnosti som bol posadnutý svojím starým ja.

Poviem to takto, trvalo mi 19 rokov, kým som debutoval v Tottenhame. To je prvý deň, na ktorý som najviac pyšný. Trvalo mi 22 rokov, než som prvýkrát hral za Anglicko - to je druhý z tých dní. No a trvalo mi 28 rokov, kým som ako hráč a najmä človek našiel mier. A síce ma čaká ešte veľa práce, no toto musí byť tretí z tých dní. 

Zo 'zlatého chlapca' možno nevyrástol 'zlatý muž' anglického futbalu, no nádejam sa, že som vyrástol v lepšieho človeka, než som bol."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia