spravy.sk spravy.sk

Obdivuje Messiho a Salaha. Nemecký rodák Khan Agha sníva o slovenskej reprezentácii
zdroj: achtzehn99.de

Obdivuje Messiho a Salaha. Nemecký rodák Khan Agha sníva o slovenskej reprezentácii

Keď sa v lete 2018 ujal kormidla pri slovenskej reprezentácii do 19 rokov tréner Albert Rusnák, v hre bola možnosť povolať talentovaného mladíka Ludovita Reisa z Groningenu. Šikovný stredopoliar, ktorý sa síce narodil v holandskom Haarleme, no má slovenských rodičov, ale napokon neprejavil záujem nosiť dres s dvojkrížom na hrudi. V súčasnosti už hráč Barcelony si vybral „Oranjes“, za tamojšiu „devätnástku“ odohral už sedem zápasov. Dnes sa ale v našej mládežníckej reprezentácii ocitol iný šikovný stredopoliar zo zahraničia. A s tým to vyzerá omnoho nádejnejšie.

Amid Khan Agha je presne o rok mladší než Ludovit Reis. Obaja hrajú v strede zálohy, Agha je o osem centimetrov nižší (170 cm), no neuberá mu to na jeho kvalitách. Osemnásťročný mladík pravidelne nastupuje v mládežníckom tíme Hoffenheimu U19, do akadémie TSG prišiel v lete 2016 z FSV Frankfurt. V aktuálnej sezóne odohral trinásť zápasov, v ktorých strelil tri góly a pridal päť asistencií.

Rodák z nemeckého Bad Homburgu má otca z Afganistanu a slovenskú mamu, reprezentovať teda môže až tri krajiny. Doposiaľ nastupoval za mládežnicke reprezentácie Nemecka, až trinásťkrát nastúpil za tamojšiu „sedemnástku“ a dostal i pozvánku do tímu do osemnásť rokov. Keď však prišla pozvánka zo slovenskej „devätnástky“, ani na chvíľu neváhal. Debut si odbil len nedávno, v prípravnom zápase proti českému druholigistovi FK Fotbal Ťrinec (0:4).

„Mužstvo aj tréner ma prijali veľmi dobre, napriek tomu, že nehovorím po slovensky. Fakt, že asistent trénera hovorí dobre po nemecky, mi veľmi pomohol. Budem sa snažiť mužstvu pomôcť najviac, ako sa dá. Slovenská cesta je pre mňa veľká výzva, na ktorú sa veľmi teším. Celkovo, prvé dojmy z úvodných kontaktov so slovenským futbalovým prostredím, sú veľmi dobré,“ rozhovoril sa sympatický mladík pre futbalsfz.sk a jedným dychom dodal, prečo sa rozhodol obliecť si na seba slovenský dres: „Doposiaľ som nad touto možnosťou nerozmýšľal, keďže som hral v nemeckom národnom mužstve. Keďže moja mama je Slovenska, vedel som, že existuje dobrá možnosť hrať za Slovensko a okúsiť iný futbal. Verím, že mojimi schopnosťami môžem svojmu novému tímu pomôcť.“

Amid Khan Agha
Amid Khan Agha doposiaľ reprezentoval Nemecko, no keď dostal pozvánku od Alberta Rusnáka, ani na chvíľu neváhal. Netají, že by chcel hrať za Slovensko (foto: achtzehn99.de)

Hoci sa zdá, že ambiciózny nemecký rodák uprednostní Slovensko, v Hoffenheime mu to nemajú za zlé. „Klub ma vo všetkom podporuje a ľudia v ňom sa tešia so mnou,“ prezradil Khan Agha, ktorého k futbalu priviedol otec. O našej krajine veľký prehľad nemá, najväčšie futbalové hviezdy súčasnosti ale pozná: „Viem, že Slovensko je malá krajina s krásnymi mestami a veľmi veľkými horami, kde sa dá dobre lyžovať. Slovenský futbal je viac zameraný na fyzickú výdrž, v nemeckom je to veľa o technickej zručnosti. Viem, že Slovan Bratislava dominuje v slovenskej lige, a že hral dobre aj v Európskej lige. Z hráčov poznám Hamšíka, Škriniara a Dudu, ktorý hrával v Bundeslige za Herthu Berlín.“

Silnou stránkou možno budúcej opory slovenskej reprezentácie je kreativita a schopnosť hrať na viacerých postoch v zálohe. Ako sám vraví, najlepšie sa cíti na pozícii ‘desiatky’. Veľký fanúšik Messiho a Salaha, ktorého obľúbenými klubmi sú, pochopiteľne, Barcelona a Liverpool, neskrýva, že má pred sebou veľký futbalový sen. „Chcem zostať zdravý a chcem, aby bola moja rodina na mňa hrdá. Rád by som čoskoro hral za slovenskú reprezentáciu, verím, že časom aj za seniorský A-tím!“ uzavrel odhodlane Amid Khan Agha.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Nemecko - Bundesliga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Mládež

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia