spravy.sk spravy.sk

Double s Ružomberkom, Liga majstrov so Žilinou. Štefan Zošák nečakane ukončil kariéru
zdroj: FK Poprad

Double s Ružomberkom, Liga majstrov so Žilinou. Štefan Zošák nečakane ukončil kariéru

Výraznú stratu utrpel pred jarnou časťou druhej ligy FK Poprad. Tím vedený trénerským duom Belejčák - Ďuriš prišiel o kapitána. Skúsený stredopoliar Štefan Zošák sa nečakane rozhodol ukončiť profesionálnu kariéru a „orlom“ tak už nepomôže v jarných bojoch o postup do Fortuna ligy.

„Rozhodol som sa tak po dlhom rozmýšľaní. Uzatváram profesionálnu časť svojej kariéry. Odteraz sa už budem venovať iným veciam a futbalu iba na amatérskej báze,“ potvrdil v rozhovore pre klubový Facebook 35-ročný veterán. Aký dôvod ho k tomu priviedol? „V apríli budem mať už 36 rokov. Myslím si, že je čas dať priestor na ihrisku mladým, nech sa zlepšujú a hrávajú zápasy,“ dodal bývalý hráč Košíc, Ružomberka, Žiliny, Prešova, Nitry či kazašského Šachtaru Karaganda, odkiaľ v januári 2018 prišiel pod Tatry.

Aj keď vzhľadom na Zošákov vek to možno až také prekvapenie nie je, rozhodnutie ukončiť profesionálnu kariéru uprostred sezóny rozhodne mnohých zaskočilo. Rodák z Prešova je totiž stále vo výbornej fyzickej kondícii a aj na jeseň patril medzi najlepších hráčov v mužstve. „Prekvapí vás to, ale nad ukončením kariéry som rozmýšľal sám, netušila to ani snúbenica. Ako som už povedal, mal som to v hlave dlhšie, no definitívne som sa rozhodol až uplynulý víkend. Určite som tým viacerých prekvapil, no v živote sa stávajú aj horšie veci. Myslím si, že je čas urobiť toto rozhodnutie, už je jedno, či by prišlo o pol roka alebo o rok. Je to definitívne,“ zdupľoval šikovný stredopoliar, ktorý ale ešte kopačky na klinec nevešia: „Chcem si ešte ťuknúť aspoň na tej amatérskej báze. Plánujem hrávať ďalej, uvidíme, ako mi to zdravie dovolí. Zatiaľ som však stopercentne pripravený. Uvidíme, aké pracovné možnosti sa mi naskytnú a odštartuje nová etapa.“

Štefan Zošák
Aj vo veku 35 rokov patril Štefan Zošák medzi najlepších hráčov v 2. lige. Jeho rozhodnutie o ukončení kariéry mnohých prekvapilo (foto: jäzva)

Spolu so Stanislavom Šestákom, ktorý skončil v lete, bol v tíme Popradu i akýmsi mentorom pre mladších hráčov, na jeseň nosil na ramene kapitánsku pásku. Aj po skončení hráčskej kariéry by rád pracoval pri futbale. „Myslel som na to už počas minulého roka, kedy som úspešne ukončil trénerskú B licenciu. V blízkej budúcnosti potrebujem nabrať nejakú prax, ktorú potom môžem aplikovať pri štúdiu A licencie. Ale to je hudba budúcnosti,“ načrtol najbližšie plány Zošák, veriac, že ani v Poprade za sebou definitívne nezavrel dvere: „Nič sa nedá vylúčiť, je jasné, že za sebou netreba zatvárať vrátka. Popradu a jeho fanúšikom želám všetko dobré, hlavne zdravie, pretože to je najdôležitejšie. Až keď ho človek nemá, zistí, čo to je. Prajem Popradu, aby hral atraktívny a behavý futbal a aby sa dostavil úspech v podobe postupu do najvyššej súťaže.“

Počas dvadsaťročnej profesionálnej kariéry si na seba Štefan Zošák obliekol dresy šiestich slovenských klubov, rok a pol strávil v Kazachstane. Najväčší úspech dosiahol s Ružomberkom, s ktorým sa v sezóne 2005/2006 radoval z double v podobe triumfu vo vtedajšej Corgoň lige i v Slovenskom pohári. „Samozrejme, že na to budem rád spomínať, rovnako ako na účasť v Lige majstrov so Žilinou. To bol nezabudnuteľný zážitok. V každom meste, kde som hral, mám dodnes veľa kamarátov. Stále sme v kontakte. Možno tie úspechy a pády nerezonujú v hlave až tak ako práve tí kamaráti, s ktorými, keď sa stretnem, tak sa stále máme o čom porozprávať a máme na čo zaspomínať,“ uzavrel lúčiaci sa kapitán FK Poprad.

Modro-bielym patrí po 17 jesenných kolách druhej ligy priebežná štvrtá priečka v tabuľke, na konte majú 31 bodov a sedembodové manko na vedúce duo Banská Bystrica - Dubnica. Jarnú časť Popradčania odštartujú 7. marca zápasom na pôde nováčika FC Košice.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia