spravy.sk spravy.sk

OFICIÁLNE: Šporar prestúpil do Sportingu za rekordnú sumu
zdroj: sporting.pt

OFICIÁLNE: Šporar prestúpil do Sportingu za rekordnú sumu

Potvrdené, spečatené! Kanonier Slovana Bratislava Andraž Šporar definitívne opúšťa "belasých" a prestupuje do Sportingu Lisabon za rekordnú sumu v rámci najvyššej slovenskej súťaže. Slovenský majster zinkasuje za transfer slovinského futbalistu do Portugalska 6 miliónov eur na drevo. Ďalšie peniaze prídu do klubovej pokladnice v podobe bonusov a v konečnom dôsledku prekročia čiastku 7 mil. €. Potvrdil to generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík ml. na oficiálnom webe fortunaligistu.

Ponúk bolo viac

"V zmluve je zakotvené, že v prípade budúceho predaja hráča obdržíme 10 % z prestupovej sumy. Čiže ak Andraž prestúpi v budúcnosti do ešte silnejšej ligy, bude mať Slovan desaťpercentný podiel z prestupovej čiastky, čo pri sumách, za aké Sporting predáva hráčov do zahraničia, môže pre nás predstavovať státisíce, či možno aj milióny eur. Celková hodnota prestupu teda presiahne 7 miliónov eur a plus máme desať percent z ďalšieho predaja," objasnil Kmotrík finančné detaily prestupu 25-ročného rodáka z Ľubľany.

Transfer Slovinca sa podľa generálneho riaditeľa slovenského majstra nerodil jednoducho. V hre bolo okrem Sportingu Lisabon viacero mužstiev. Isté bolo, že Šporar sa túžil posunúť v kariére ďalej. Detaily transferu sa dolaďovali v Turecku. "Rokovania boli veľmi náročné a dlhé, trvali takmer mesiac. Ako som už povedal, mali sme aj veľa iných ponúk či už z Premier League, francúzskej Ligue 1, zo Škótska, arabského sveta či Číny a v poslednom týždni sa ozval aj klub z La Ligy. Cieľom bolo predať hráča za viac než medializovaných 5,5 milióna eur," pokračoval Kmotrík na adresu hráča, ktorý bol súčasťou Slovana od roku 2018 a v predošlej sezóne nastrieľal 29 ligových gólov, čím vyrovnal rekord Róberta Semeníka.

Andraž Šporar (Sporting)
Andraž Šporar po prestupe do Sportingu Lisabon (foto: sporting.pt)

Kmotrík: Andraža nekupujú ako náhradníka

Sporting si dnes už ex-kanonier "belasých" vybral pre to, že by v ňom mal byť hrotovým útočníkom číslo jeden, čo mu iní záujemcovia nevedeli zaručiť naisto. "Sporting je slávna značka a prešli ním hráči ako Cristiano Ronaldo, Nani či najlepší brankár posledných majstrovstiev Európy Rui Patrício. Andraža nekupujú ako náhradníka, ale prichádza tam v pozícii útočníka číslo jeden, čo bolo kľúčové pri jeho rozhodovaní o svojej budúcnosti. Mal by pravidelne hrávať v základnej zostave, čo môže byť pre nás zaujímavé aj z pohľadu desaťpercentného podielu na budúcom transfere, ak by sa dokázal posunúť do ešte kvalitnejšej ligy. Myslím si, že Andraž na to má a teším sa, že bude šíriť dobré meno Slovana aj v zahraničí, pretože v jeho životopise už bude zapísané, odkiaľ prišiel do Sportingu," poznamenal ďalej na klubovej stránke slovanistov Kmotrík.

V rozsiahlom rozhovore dodáva, že nik ďalší už káder Bratislavčanov počas tejto zimy neopustí a klub má ambíciu mať ešte silnejší káder ako na jeseň. Hoci už bez hráča, ktorý nastrieľal v belasom drese 60 gólov a zaskvel sa aj v dueloch Európskej ligy. "Ďakujem mu za všetko, čo pre Slovan odviedol. Myslím si, že tak ako sme my pomohli jemu, tak aj on pomohol nám. Veľa ľudí o ňom zo začiatku pochybovalo, no verili sme mu a ukázalo sa, že sme urobili správnu vec a Andraž sa veľkými písmenami zapísal do histórie klubu. Latku nasadil naozaj vysoko a jeho nástupcovia to nebudú mať ľahké, no veríme, že ho dokážeme adekvátne nahradiť. Ďakujem mu za všetky góly a úsilie a prajem mu všetko dobré. Budem ďalej sledovať jeho kariéru a verím, že sa mu bude dariť a splní si svoje sny. My ideme pracovať na tom, aby sme splnili tie naše. Andraž je na Tehelnom poli kedykoľvek vítaný," uzavrel Kmotrík.

Andraž Šporar zdravotná prehliadla
Andraž Šporar sa po absolvovaní zdravotnej prehliadky stal oficiálne hráčom Lisabončanov. (foto: sporting.pt)

Gigantická klauzula, hráč je šťastný

Šporar priletel do Lisabonu už v noci z utorka na stredu. Bývalý hráč Bazileja či Olimpije Ľubľana absolvoval zdravotnú prehliadku, oficiálne však Sporting potvrdil jeho transfer až vo štvrtok. Niekdajšie slovanistické číslo 9 podpísalo kontrakt do konca leta 2024. Na svojom webe uvádza, že výkupná klauzula Slovinca sa bude pohybovať na úrovni 60 miliónov eur. Ak by Lisabončania naozaj predali Šporara za túto sumu, Slovan zinkasuje rovno šesť miliónov. "Som veľmi šťastný, že som podpísal zmluvu so Sportingom. Dúfam, že spolu dokážeme veľké veci. Som lev!" - zneli prvé slová Šporara po spečatení prestupu. 

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia