spravy.sk spravy.sk

FOTO: Rok od tragédie. Nešťastný let, spor o peniaze, premenovanie štadióna
zdroj: TASR/AP

FOTO: Rok od tragédie. Nešťastný let, spor o peniaze, premenovanie štadióna

Presne pred rokom 21. januára 2019 sa odohrala obrovská tragédia, ktorá poznačila celé zimné prestupové obdobie. Argentínsky útočník Emiliano Sala (28) mal za 17 miliónov eur vymeniť francúzske Nantes za účastníka anglickej Premier League Cardiff City. Svoj sen, zahrať si v najlepšej ligovej súťaži na svete, si nesplnil.

Sala začínal v Bordeaux, v roku 2015 prestúpil do Nantes. Tam sa strelecky chytil, v čase odchodu z klubu bol vo francúzskej Ligue 1 tretí najlepší strelec za Cavanim a Mbappém, no pred Neymarom či Falcaom. Rodák z argentínskeho Santa Fe už bol v Cardiffe, kde podstúpil lekársku prehliadku, podpísal zmluvu a absolvoval fotenie. Následne sa ešte vrátil do Francúzska, aby sa rozlúčil s bývalými spoluhráčmi. Pri ceste späť do Británie sa však ľahké lietadlo typu Piper Malibu stratilo nad Lamanšským prielivom oddeľujúcim Veľkú Britániu od Francúzska.

Vedenie Cardiffu v dôsledku jeho zmiznutia zrušilo tréningy a s napätím očakávalo nové informácie. "Myšlienky a modlitby tímu, manažmentu a celého klubu sú s Emilianom a pilotom," povedal výkonný riaditeľ Ken Choo. "Náš majiteľ Tan Sri Vincent Tan a prezident Mehmet Dalman sú veľmi rozrušení. Modlíme sa za pozitívne správy," dodal Choo.

Otec Horacio Sala povedal, že sa o zmiznutí syna dozvedel z miestnych správ. "Neviem nič, nemôžem tomu uveriť, som zúfalý. Z Nantes nás nekontaktovali, jediné čo viem, je, že to bolo malé lietadlo. Netuším, čo sa mohlo stať. Som bez slov," hovoril pre argentínsku televíziu C5N TV a dodal, že synov prestup znamenal preňho i pre celé rodné mesto veľkú radosť: "Je pokorný chlapec.“

Nantes, v ktorom Sala odohral štyri roky, odložil svoj zápas Francúzskeho pohára proti Entente Sannois. "Bol zdvorilý a milý hráč, ktorého mali všetci radi," povedal prezident francúzskeho klubu Waldemar Kita.

Žiaľ, najhoršie obavy sa potvrdili. Emiliano Sala a anglický pilot Dave Ibbotson pri tragédii prišli o život. Vrak lietadla sa našiel až pár dní po páde, 4. februára úrady potvrdili, že v troskách sa nachádza telo. "Telo, ktoré dnes priviezli do prístavu v Portlande, bolo oficiálne identifikované... a patrí profesionálnemu futbalistovi Emilianovi Salovi," uviedla o štyri dni neskôr na Twitteri dorsetská polícia.

Vyšetrovanie tragédie prinieslo šokujúce odhalenia o lietadle i pilotovi, ktorý bol podľa BBC farboslepý a lietať v noci bolo pre neho neprípustné. Navyše, nemal ani licenciu na komerčnú prevádzku. Podľa správy vyšetrovateľov David Ibbotson síce mal povolenie lietať aj vo Veľkej Británii, ale pasažierov mohol prepravovať v rámci Európskej únie iba v prípade rozdelenia si nákladov.

Aby toho nebolo málo, o pár týždňov sa Nantes a Cardiff začali doťahovať na peniazoch za prestup. Francúzsky klub podal sťažnosť a žiadal o vyplatenie peňazí, keďže transfer reálne prebehol. FIFA napokon rozhodla, že Cardiff musí zaplatiť prvú splátnu z dohodnutého odstupného, teda 6 miliónov eur. Predstavitelia klubu sa len v decembri minulého roka obrátili na Športový arbitrážny súd. CAS už odštartoval arbitrážne konanie, vypočúvať bude obe strany na jar a verdikt by mal byť známy najskôr v júni 2020.

V argentínskom Progrese pomenovali štadión po svojom zosnulom rodákovi Salovi. Slávnostné premenovanie a posvätenie Estadia Emiliano Sala uskutočnili 31. októbra 2019, v deň jeho nedožitých 29. narodenín.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia