spravy.sk spravy.sk

Nestarnúci samuraj. Futbalový Jágr vo veku 52 rokov predĺžil zmluvu s profesionálnym klubom
zdroj: apnews.com

Nestarnúci samuraj. Futbalový Jágr vo veku 52 rokov predĺžil zmluvu s profesionálnym klubom

Mnohí fanúšikovia obdivujú napríklad Zlatana Ibrahimoviča za to, že aj vo veku 38 rokov dokáže hrať stále na vrcholovej úrovni a prakticky nestarne. Podobné a ešte väčšie unikáty sa však nájdu nielen v Európe. Za priam neuveriteľný svetový fenomén môžeme považovať japonského futbalistu Kazujošiho Miuru, ktorý ešte stále nemyslí na pohodlie dôchodku. A to bude mať čoskoro 53 rokov.

Nestarnúci útočník, ktorý sa narodil 26. februára 1967, je ukážkou známeho prirovnania "vek je len číslo". Svoju profesionálnu kariéru totiž odštartoval ešte v roku 1986 a stále je na nohách. Počas predošlých dní Miura predĺžil kontrakt s jeho klubovým zamestnávateľom FC Jokohama o ďalší rok. Zaujímavých je viacero poznatkov - Japonec figuroval ešte v hre FIFA 96 a bude figurovať aj v najnovšom vydaní FIFA 20. Je starší ako klubový tréner a väčšina jeho súčasných spoluhráčov sa ani nenarodila, keď on započal svoju kariéru.

"Bol som schopný predĺžiť svoju zmluvu aj na rok 2020. Vydám zo seba maximum, aby som tímu pomohol," povedal hráč prezývaný "King Kazu" pre oficiálnu klubovú stránku. Pokojne by však mohol dosať aj prezývku "futbalový Jágr" po velikánovi českého hokeja, ktorý tiež stále brázdi ľadové plochy ako 47-ročný. Miura tak pokračuje v J1 League v mužstve, ktoré sa prebojovalo medzi elitu a už 23. februára, teda tri dni pred svojimi 53 narodeninami. Vtedy si môže najstarší profesionálny futbalista na svete vychutnať pekný darček. Jokohama si totiž zmeria sily s Visselom Kobe, v ktorom figuruje aj španielska legenda Andrés Iniesta.

Kazujoši Miura má za sebou naozaj zaujímavý futbalový životopis. V 15 rokoch sa pobral do Brazílie, kde si zahral aj za FC Santos. Kariéru medzi dospelými začal doma v tíme Yomiuri, resp. Verdy Kawasaki - tíme, ktorý v súčasnosti nesie názov Tokio Verdy. S ním triumfoval štyrikrát v najvyššej lige a sedem ráz v domácich pohárových súťažiach. Zamieril aj do Európy, kde si obliekal dresy tímov FC Janov či Dinamo Záhreb. V Chorvátsku sa tešil aj z ligového titulu. Do vlasti sa vrátil v roku 2005 v pôvodne druholigovej Jokohame, za ktorú odohral už 266 súťažných duelov. Gólovo sa v nich presadil 28-krát. Najvyššiu súťaž J1 League si naposledy zahral v roku 2007 ako 40-ročný.

Darilo sa mu aj na reprezentačnej úrovni. Miura odohral za Japonsko v priebehu rokov 1990-2000 89 zápasov a nastrieľal 55 gólov. S "krajinou vychádzajúceho slnka" triumfoval v roku 1992 na Ázijskom pohári národov. Zaskvel sa aj v kvalifikácii na MS 1998 a svojej vlasti vystrieľal účasť na vrcholovom šampionáte 14 trefami. Na samotnom podujatí sa však neobjavil, keďže ho tím nenominoval do svojho kádra za záhadných okolností.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia