spravy.sk spravy.sk

Southampton vymenil za Michalovce. Šimon Kozák chce zabudnúť na smoliarsky rok
zdroj: Peter Brendza/novinyzemplina.sk

Southampton vymenil za Michalovce. Šimon Kozák chce zabudnúť na smoliarsky rok

„ Je to víťazný typ a líder. Vkladáme do neho veľké nádeje. Southampton je klub, ktorý za posledné roky vyprodukoval a predal hráčov v hodnote zhruba dvesto miliónov eur a jeho akadémia patrí k najlepším na svete. Vyniká veľkým talentom a profesionalitou,“ vravel v auguste 2017 na adresu talentovaného obrancu Šimona Kozáka jeho agent Roman Vojtek. Vtedy ešte len šestnásťročný odchovanec trnavského Spartaka vymenil slovenský Rím za tradičný anglický klub Southampton FC.

Na svoj vek fyzicky dobre disponovaný obranca mal na Ostrovoch obrovskú smolu na zranenia. Pribrzdili ho hneď v úvodnej sezóne. Vedenie klubu, vedomé si jeho kvalít, mu napriek tomu vo februári 2018 ponúklo profesionálnu zmluvu. Obe strany našli spoločnú reč a vtedy sedemnásťročný zadák podpísal kontrakt na dva a pol roka.

Ešte horší bol pre šikovného stopéra uplynulý rok 2019, počas ktorého sa prakticky nedostal na ihrisko. „Posledný rok mi naozaj nevyšiel,“ rozhovoril sa mládežnícky reprezentant a jedným dychom priblížil svoje zdravotné patálie: „Už počas prípravy v januári som sa zranil, vykĺbil som si ľavé rameno, no nešiel som na operáciu. Dával som sa takmer štyri mesiace dokopy, žiaľ, po návrate som si zranenie obnovil a okamžite som putoval na operáciu. Cez leto som na sebe pracoval, odohral som aj pár zápasov, no po dvoch mesiacoch som si vykĺbil pravé rameno.“

Zaujímavosťou je, že už minulé leto sa o Kozáka začal zaujímať fortunaligista z Michaloviec. „Riešili sme možnosť hosťovania, no kvôli zraneniu to napokon padlo. Ale snažím sa vziať si z toho len pozitíva. Verím, že ma to posilnilo, momentálne sa cítim výborne,“ prezradil mladík, ktorý sa napokon na druhý pokus predsa len do Michaloviec sťahoval. V uplynulých dňoch rozšíril káder trénera Jozefa Majoroša, pričom na východe republiky by mal pobudnúť na hosťovaní do konca aktuálnej sezóny.

Nad ponukou zo strany Zemplínčanov dlho neváhal. Očakáva sa, že bude pravidelne hrávať. V prípade, že by nemal miesto v prvom mužstve, východniari s ním rátajú aj do tímu do 19 rokov, ktorý čaká na jar tvrdý boj o záchranu v prvej lige staršieho dorastu. „Ponuka z Michaloviec ma zaujala. Videl som posledné výsledky tímu, zvlášť vysoké víťazstvo 5:0 nad Dunajskou Stredou. Je tu mladý káder, cítil som príležitosť, tak som sa rozhodol to prijať. Uvidíme, čo prinesie zimná príprava. Urobím všetko pre to, aby som presvedčil trénera a získal miesto v zostave prvého tímu. Hlavným cieľom je pre mňa dať sa dokopy po spomenutých zraneniach, chcem začať znovu hrávať a naštartovať sa po dlhom výpadku,“ vraví jedna z doposiaľ dvoch zimných posíl žlto-modrých. 

Michalovciam patrí po 18 jesenných kolách piata priečka vo Fortuna lige a majú veľkú šancu zopakovať minuloročný úspech v podobe umiestnenia v top šestke. O tú, zrejme, budú bojovať aj s materským klubom Šimona Kozáka trnavským Spartakom, ktorý zimuje na šiestom mieste. „Som síce odchovanec Spartaka, ale to nič nemení na tom, že som teraz v Michalovciach. Budem bojovať a robiť všetko pre to, aby sme sa dostali čo najvyššie,“ dodal odhodlane 18-ročný obranca.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia