spravy.sk spravy.sk

Pád legendy pre politiku. Z národného hrdinu je utečenec a šofér Uberu
zdroj: TASR/AP

Pád legendy pre politiku. Z národného hrdinu je utečenec a šofér Uberu

Bývanie v prepychu, zlaté sochy na ulici a večný status nesmrteľného. Taký mal byť pofutbalový život niekdajšieho legendárneho tureckého zakončovateľa Hakana Süküra. Osud to ale chcel inak. Zo strelca najrýchlejšieho gólu v histórii majstrovstiev sveta je politický utečenec, ktorý žije v azyle a vo vlasti mu už nik nepovie inak ako terorista či zradca. Kde nastal takýto zlom?

Prerazil vo futbale, chcel aj v politike

29. jún 2002. Hakan Sükür šokuje domáci výber Kórejskej republiky a všetkých na štadióne či pri televíznych obrazovkách, keď v súboji o bronz na MS strelí gól už po 10,8 sekundách hry od úvodného hvizdu. Aj vďaka nemu si "krajina polmesiaca" vybojuje senzačný bronz a oslavuje históriu. Rodák z mesta Sapanca sa stáva v roku 2007 legendou, ktorá v národnom drese strelila 51 gólov, čo nemá na konte žiaden iný Turek. Niekdajší hrotový útočník je zároveň legendou Galatasarayu Istanbul, s ktorým získal osem ligových titulov, päť triumfov v domácej súťaži a dokonca aj Pohár UEFA.

Bývalý hráč Interu Miláno, Parmy či Blackburnu Rovers nastrieľal celkovo za svoju kariéru 332 gólov na klubovej úrovni. Najlepší útočník v histórii krajiny ležiacej na dvoch kontinentoch sa tri roky po konci kariéry (2008) uchyľuje k životnému rozhodnutiu - po futbale zažiariť aj na politickej scéne. Stáva sa členom Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) pod vedením súčasného tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V roku 2013 sa pre viaceré nezhody rozhodol vystúpiť zo strany. O tri roky neskôr na Twitteri verejne urazil Erdogana. "Potom sa začalo peklo," hovoril Sükür.

Dostával vyhrážky, zavreli mu otca

Podľa oficiálnych vyjadrení tureckej vlády sa mal legendárny útočník stať členom organizácie Gülen movement známej aj ako FETÖ, ktorú Turci označujú za teroristickú skupinu. Malo ísť o propagandu Erdogana, ktorý si chcel upevniť svoju suverenitu v štáte. Ľuďom sa Sükür sprotivil. "Hádzali kamene na obchod mojej ženy, moje deti boli na ulici napádané. Obdržal som vyhrážky po každom jednom prehlásení, ktoré som učinil," priblížil Turek v úprimnej spovedi pre Welt am Sonntag.

Niečo podobné, pochopiteľne, nemohol dlho znášať. Dnes už 48-ročný bývalý futbalista sa rozhodol pre útek z vlasti. Problémy však nekončili. "Keď som opustil krajinu, zavreli mi otca a všetko ostatné skonfiškovali." Jeho otca pochádzajúceho z dnešného Kosova napokon predelili do domácej väzby, keďže mu diagnostikovali rakovinu. Rovnakým ochorením trpí aj jeho matka pochádzajúca zo severomacedónskeho Skopje. "Prežívajú veľmi ťažké chvíle. Každý, kto má so mnou niečo do činenia, má finančné ťažkosti. Ja som sa usídlil v Kalifornii a založil si kaviareň," hovoril ďalej Sükür.

Všetko malo byť inak

Hráč prezývaný aj "býk z Bosporu" však nevydržal v tomto biznise dlho. "Chodili tam zvláštni ľudia, ktorí hrali hudbu Dombra." Ide o typ hudby, ktorú AKP opisuje ako piesne pravých Turkov. Okrem iného sa dozvedel aj to, že keď si s ním turecký študent v USA spravil selfie, uväznili ho na štrnásť mesiacov. "Nemám už na svete nič. Erdogan sa o to postaral. Zobral mi právo na slobodu, právo vyjadriť sa či vysvetliť čokoľvek. Právo pracovať," smútil Sükür, ktorý dodnes môže ľutovať, že sa dal na politickú cestu. Všetko ale malo byť inak.

"Keď som sa pripojil k AKP, Turecko bola krajina, ktorá dodržiavala štandardy Európskej únie a dostávala veľa investícií. Erdoganova politika ale viedla k zlým časom a krajina sa vybrala iným smerom - namiesto Európy sa odklonila k Blízkemu východu. Futbal v Turecku nie je slobodný a autonómny. Tamojšie médiá nás však atakujú za to, že vyjadríme svoj názor. Chcú sa uistiť, že iní športovci budú príliš vystrašení na to, aby vôbec prehovorili."

Terorista, ktorý má dve profesie

Napriek všetkému zlému, čím si musel prejsť, tvrdí, že na svoju krajinu ako takú nedá dopustiť. "Nikdy som vo vlasti nerobil nič nelegálne. Ľudí som však rozrušoval tým, že som Hakan Sükür. Môžu poukázať na jeden zločin, ktorého som sa dopustil? Nie. Iba ma oslovujú 'zradca' či 'terorista'. Som nepriateľ vlády, nie štátu a nášho národa. Milujem tureckú vlajku, milujem svoju krajinu," vyznal sa Sükür naďalej žijúci v azyle.

Po skončení kariéry taktiež pôsobil v štruktúrach Galatasarayu. Klub s ním však ukončil kontakt v roku 2017, a to údajne na základe príkazu priamo od Erdogana. "Neučinil tak minister športu, ale prezident. Žiaden súdny zákaz, bol to jedine rozkaz zhora," poznamenal Sükür. Turek sa v súčasnosti živí vo Washingtone prácou šoféra Uberu. Zároveň si v rámci druhej profesie privyrába ako predajca kníh. Svoj skonfiškovaný majetok totiž už zrejme nikdy nedostane a niet preňho inej možnosti.

Özil a Gündogan? Pripojte sa k AKP!

Na záver sa Süküra spýtali aj na tému, ktorá v súčasnosti rezonuje v Európe. Dvojica nemeckých futbalistov s tureckým pôvodom Mesut Özil a Ilkay Gündogan viackrát preukázali viditeľnú náklonnosť a sympatie smerom k prezidentovi Erdoganovi, s ktorým si spravili aj spoločnú fotografiu.

"Nemyslím si, že je to dobré. Mali by si ctiť krajinu, za ktorú hrajú. Ako Mesutovi, tak aj Ilkayovi by som odporučil, aby sa pripojili k AKP. Potom zistia, čo je tá strana zač v skutočnosti," uzavrel Hakan Sükür.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia