spravy.sk spravy.sk

Rukami mu prešli Lindelöf či Félix. Omladí Cristóvao najmladší ligový káder DAC-u?
zdroj: dac1904.sk

Rukami mu prešli Lindelöf či Félix. Omladí Cristóvao najmladší ligový káder DAC-u?

Do klubu prišiel s jasnou víziou. Nový tréner Dunajskej Stredy Hélder Marino Rodrigues Cristóvao prezentoval už v deň prvého tréningu s hráčmi DAC-u svoju futbalovú filozofiu - pracovať s mladými hráčmi, zdokonaľovať ich a neustále dostávať na vyššiu úroveň. Dnes už 48-ročný bývalý hráč Benficy Lisabon, Paríža St. Germain či Newcastlu United sa zoznámil so svojimi zverencami v piatok po tom, čo oficiálne podpísal kontrakt na dva a pol roka a nahradil na trénerskej stoličke Petra Hyballu.

Predtým trénoval Hélder B-tím Benficy či saudskoarabské tímy Al-Nassr či Al-Ettifaq. V každom klube sa prezentoval prácou so spomenutými mladíkmi a na DAC-e mu preto imponuje aj fakt, že v roku 2019 nepresiahol vekový priemer základnej zostavy tabuľkovo tretieho mužstva nepresahoval 22 rokov. "Prišiel som sem, aby som pozdvihol futbalistov v mužstve. Nemyslím príliš na zimné transfery, súčasní mladí hráči musia urobiť progres," hovoril po svojom príchode rodák z Angoly a niekdajší reprezentant Portugalska.

Prežili ste úspešnú hráčsku kariéru. Ktorý jej moment si ceníte najviac?
Hélder:
"Hral som vo veľkých kluboch, Benfica je ale určite ten najväčší z nich, hoci i Newcastle má veľké meno. Na svoju minulosť som hrdý, teraz si ale chcem urobiť renomé a dobré meno ako kouč a predstaviť sa touto cestou."

Prečo ste sa rozhodli prikývnuť na ponuku DAC-u? Oslovili vás aj iné kluby?
"Mal som aj iné ponuky, nie je ale dôležité odkiaľ. Prvoradé je, že som tu a cítim, že všetci sú ochotní pomôcť mi s mojimi víziami a uľahčiť mi prácu. Sústredím sa na DAC."

Aké sú vaše prvé dojmy po príchode na Žitný ostrov?
"Moje prvé pocity po príchode do Dunajskej Stredy sú veľmi dobré. Klub som poznal, bol som tu už približne pred rokom a pol. Poznám projekt a viem, aké úmysly má prezident. Po mojej druhej návšteve môžem usúdiť, že DAC je ešte lepší, má špičkové podmienky a som šťastný, že tu môžem byť. Kvalita hráčov je vysoká a musíme začať s organizáciou vecí tak, aby nám všetko vyšlo podľa predstáv."

Klub vás oslovil už v lete roku 2018, absolvovali ste pohovor, napokon však angažovali Petra Hyballu. Prečo to vtedy nevyšlo?
"Ide o momentum a ponuku, ktorú vám dá klub. Ako kouč musíte vidieť veľa rôznych možností - cestovať a vidieť, kde to ako funguje. Mal som túto možnosť v Saudskej Arábii, teraz však už som pripravený na novú výzvu a uvidíme, čo so sebou prinesie."

Pozorovali ste prácu svojho nemeckého predchodcu?
"Peter Hyballa po sebe zanechal veľa dobrej práce. Hral sa pod ním veľmi ofenzívny futbal, čo si chceme ponechať, musíme ale lepšie organizovať hru, niektoré prechody totiž neboli také dobré, aké by mali byť. Mojou úlohou bude pozorovať tím a spôsob, akým hrá. Chceme byť dominantní vo všetkých stretnutiach - doma i vonku. Ľudia sa občas boja zmien, ja som ale neprišiel všetko postaviť na hlavu. Môj cieľ je, aby klub napredoval a aby som mu predal skúsenosti aj z mojich hráčskych čias."

Hélder Cristóvao
Hélder Cristóvao začína tréningový proces v Dunajskej Strede. (foto: tasr)

Čo sa chystáte urobiť ako prvé v najbližších dňoch a aké sú vaše očakávania na základe toho, čo už viete o Dunajskej Strede?
"Musím si pozrieť hráčov v procese a vidieť ich s loptou v pohybe. Vonku je všetko pekné, ale musíme vyhrávať, hrať dobrý futbal s diváckou podporou, ktorá je nesmierne dôležitá. Videl som jeden prípravný zápas DAC-u a vášeň, ktorú priaznivci ukazujú klubu. Chceme takto pokračovať, mať ešte viac ľudí na štadióne, vytvoriť pre všetkých vhodné prostredie."

Niečo ste už naznačili, poďme však do hĺbky. Čo môže byť slabina žlto-modrých, ktorú by ste chceli odstrániť či popracovať na nej?
"Postrehol som, že tím má problémy s prechodmi do obrany. Chce útočiť a robiť to rýchlo, musíme však nájsť správny balans ofenzívy i defenzívy. Je problém, ak sa nakopí veľa hráčov na ofenzíve zálohy. Videl som duel so Slovanom, DAC kontroloval hru, no po strate lopty nastali problémy."

Aký herný štýl uprednostňujete a za aký typ trénera sa považujete?
"Je to viac než len o štýle. Preferujem dominanciu a chcem nastaviť mužstvo tak, aby sme boli my dominantní, vytvárali si pozície, hrali v útočných trojuholníkoch a mali vždy dostatok hráčov v šestnástke. Samozrejme, všetko musí byť vyvážené aj v rámci defenzívnych činností. Máme k dispozícii mladých hráčov, ich treba naučiť kontrolovať hru, strategicky sa presúvať na iné pozície a byť agresívni na lopte. Inokedy ale musíte byť chytrí a kontrolovať pohyb súpera s loptou. Čo sa týka trénerstva, baví ma a som vždy ochotní pomôcť a porozprávať sa aj s vami, novinármi. Keď vyhrám, som nesmierne šťastný, po prehrách sa mi ale hovoriť nechce (úsmev)."

Hélder Cristóvao
Hélder Cristóvao: "Keď vyhrám, som nesmierne šťastný, po prehrách sa mi ale hovoriť nechce." (foto: tasr)

Peter Hyballa sa snažil hráčom vštiepiť do herného štýlu prvok gegenpressing. Budete sa vy naopak snažiť o aplikovanie niečoho z portugalskej školy futbalu?
"Portugalský štýl hry sa vyskytuje momentálne skoro všade. Ako krajina môžeme byť hrdí, že máme najlepších koučov v najkvalitnejších súťažiach, aj preto je pre mňa dôležité byť v Dunajskej Strede a odviesť dobrú robotu. Ricardo Chéu je už istý čas na Slovensku a robí tu veľa dobrej práce."

Klub spomenul, že potrebuje posilniť ešte tri posty. Máte v pláne odporučiť niekoho z hráčov?
"Prišiel som sem, aby som pozdvihol futbalistov v mužstve a nie prinášal veľa nových. Nemyslím príliš na zimné transfery, súčasní mladí hráči musia urobiť progres. Mojím odkazom pre nich je, že im verím."

Podľa vašich vyjadrení bude pre vás prioritná zrejme práve práca s mladými futbalistami, však?
"Áno, preto som tu. Je to všeobecne víziou klubu, ak si pozriete moje CV, zistíte, že mi rukami prešlo mnoho mladíkov, ktorí sú teraz v top svetových ligách. Preto sem prichádzam, aby som mladíkov pozdvihol a odovzdal im skúsenosti. Ide o projekt, ktorý ma láka a chcem mu pomôcť. Tým klub získa viac peňazí a môže mať ešte lepšie zázemie."

Niektorých môžeme spomenúť aj konkrétne. Rukami vám už prešli hviezdni hráči ako Joao Félix, Victor Lindelöf, Jan Oblak. Môže sa nájsť podobný talent aj na Žitnom ostrove?
"Teraz sú z nich hviezdy, v minulosti ale neboli. Chcem v hráčoch vidieť a rozvinúť ich talent. Joao Félix hral už v šestnástich medzi elitou, nemôžeme sa preto báť využívať mladých hráčov. Ak majú kvalitu, talent a klub im dá dobré podmienky, musíme im dať príležitosť."

DAC má už teraz najmladší káder vo Fortuna lige. Plánujete ho omladiť ešte viac tým, že budete čerpať v mládežníckych kategóriách?
"Niektorí mladíci sú už v A-tíme plne etablovaní. Plánujem byť v kontakte s trénerom 'devätnástky' a aj teraz som ho pozval, aby s nami strávil 3-4 dni. Musím vidieť všetkých hráčov a ich úroveň, na akom sú leveli. Možno troch-štyroch hráčov potom zapracujeme k mužom, prioritou ostane 'áčko'."

Jan Van Daele a Hélder Cristóvao
Jan Van Daele a Hélder Cristóvao (foto: tasr)

Tabuľkovo tretia Dunajská Streda má aktuálne už desaťbodové manko na vedúci Slovan. Môže práve etablovanie mladých hráčov pomôcť k okresaniu tejto straty či návratu k bojom o titul?
"Musíme na to vytvoriť podmienky. Prezident na tom usilovne pracuje a darí sa mu to, prináša koučov s ofenzívnym poňatím hry. Vieme, že Slovan je na inej úrovni, musíme byť objektívni. Hráči sú mladí a nemožno na nich klásť ťažké bremená v podobe boja o titul. Ocitnú sa pod tlakom, čo by nebolo dobrým krokom."

Vidíte teda boj o titul skôr v dlhodobejšom horizonte?
"Pôjde to pomalými krokmi, slovenský futbal potrebuje viacero klubov na vrcholovej úrovni, ktorí sa budú biť o prvenstvo. Súťaživosť a schopnosť biť sa o titul so Slovanom, to je náš cieľ."

V rámci zápasov, ktoré ste už mali šancu vidieť, ako sa vám pozdáva úroveň Fortuna ligy?
"Páči sa mi kvalita slovenskej ligy. Máme v tíme talenty, profesionálov a možno štýl, ktorým sa hrá, nie je úplne najkvalitnejší, tímy na prvých štyroch či piatich priečkach sa ale prezentujú kvalitným futbalom. Veľké tímy musia mať stratégie, ako sa dostať do vápna, tie nižšie postavené budú, samozrejme, hrať viac defenzívnym štýlom. Zo zápasov, ktoré som videl, si však myslím, že úroveň ligy je dobrá. Cítim z ľudí vášeň a vidím, že milujú futbal, preto je pre mňa výzva byť tu."

V pozícii trénera sa musíte vysporadúvať s neustálym tlakom, v Dunajskej Strede sú očakávania od trénera nemalé...
"Taký je projekt, ten musíme vždy brať ako prvoradý. Tlak a výzvy mám rád, stále je totiž možnosť rozvíjať nových mladých hráčov. Niekedy robia chyby a nevieme ich pripraviť úplne rýchlo, ale v prípade, že chybujú, treba im poskytnúť pomocnú ruku, aby mali naďalej chuť hrať."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Rozhovory

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia