spravy.sk spravy.sk

Chéu o nových posilách a potrebách Trnavy: Na niektorých postoch chýba boj o základ
zdroj: TASR

Chéu o nových posilách a potrebách Trnavy: Na niektorých postoch chýba boj o základ

Zmeny prichádzajú, ciele však ostávajú nezmenené. Tvrdí to tréner futbalistov Spartaka Trnava Ricardo Chéu, ktorý začína pomaly pripravovať svojich zverencov na jarnú časť Fortuna ligy. Po zimnej prestávke sa portugalský lodivod vrátil na Štadión Antona Malatinského, aby pokračoval v cieli dostať "andelov" do hornej šestky v našej najvyššej súťaži. Tridsaťosemročný kouč sa na ligové pokračovanie naladil doma v kruhu najbližších počas sviatkov.

"Konečne som mal viac času s rodinou. My ako cudzinci to potrebujeme. Nie je ľahké, keď s nimi nie sme pravidelne a musíme takéto situácie využiť. Sme s nimi, ale hlavami vždy ostávame na ihriskách a s hráčmi. Hľadáme nové myšlienky a nápady, aby sme sa dokázali zlepšiť," vyslovil sa Chéu na mediálnom brífingu spartakovcov. Tréner, ktorého angažovali Trnavčania počas leta z konkurenčnej Senice, verí, že Trnava má na viac, ako ukázala na jeseň. Po osemnástich dueloch má na konte 23 bodov, čo stačí na šiestu pozíciu v tabuľke.

"Moje ambície ostávajú nezmenené. Od prvého dňa som tu pre to, aby sme vyhrávali. Na každý zápas sa chceme pozerať s rovnakou mentalitou, vyhrávať a myslím, že sme to dokázali. Neverím v šťastie, len v tvrdú drinu," poznamenal Portugalčan. Najväčší problém vidí v útoku, ktorý sa doposiaľ postaral iba o 22 presných zásahov, hoci červeno-čierni mali podľa Chéua naviac. "V prvej časti sezóny sme hrali pekný futbal a nemyslím si, že je veľa lepších tímov ako my. Len sme neskórovali dostatok gólov. Nemali sme dosť skúseností a kvality na presné zásahy. Keď sa ale pozriete na štatistiky, jasnou rečou hovoria, že šance sme si vytvorili. Chceme sa zlepšiť v pragmatickosti, potrebujeme však zbierať body, preto musíme vyhrať všetky zápasy."

Aj preto spolu s vedením pracoval a stále aj maká na príchode nových tvárí do klubu. Čo vyžaduje od futbalistov na transferovom poli a čo u nich hľadá? "Pracujeme tvrdo na prestupovom trhu, nezastavujeme sa. Hráči sú síce na prázdninách, ale nik z realizačného tímu neprestáva pracovať. Hľadáme najlepšie riešenia na trhu, ale vieme, že je to náročné. Niekedy hráči očakávajú vyššie platy či lepšie podmienky. Potrebujeme priniesť futbalistov, ktorí cítia, čo je Spartak Trnava, toto mesto a postaviť svoju kariéru pred všetky ostatné potreby," vysvetlil.

Ricardo Chéu
Ricardo Chéu (TASR)

Do Trnavy prišli doposiaľ tri nové akvizície - tou prvou bol útočník z Čiernej Hory Petar Orlandič, ktorý má byť hlavne náhradou za Turka Kubilaya Yilmaza. Práve ofenzívny post bol podľa Chéua jeden z kľúčových. "Jedným zo základov pred novou sezónou je priniesť viac kvality a súťaživosť v mužstve o miesta v zostave. Na začiatku sezóny nám určite chýbal Yilmaz a máme na túto pozíciu iba dve alternatívy, preto boj o hrotový post nie je. Kelemen je veľmi mladý a rovnako aj Sobczyk, ktorý sa potrebuje zlepšiť, no vidím, že robí pokroky. Pozeráme sa preto po hráčoch so skúsenosťami, zabijáka v šestnástke a myslím si, že robíme dobrú prácu, keď sme takých doniesli."

Okrem Orlandiča totiž prišiel aj doposiaľ neznámy futbalista Štefan Molnár, ktorý bol doteraz hráčom štvrtoligových Vlčian. "Niekedy máme veľa talentov v nižších ligách, ktorí potrebujú šancu. On bol s nami tri týždne v závere jesene a má potenciál a charakter na to, aby bol súčasťou tímu. A v ktorej súťaži hrá, to nie je dôležité. Ide o potenciál a tiež treba pochopiť, že máme len istý budget a hľadáme naozaj tú spomínanú súťaživosť a boj o miesto v základnej zostave, ktorý na istých postoch absentuje," komentoval túto posilu Portugalčan a dodal: "Hovoríme o mladých hráčoch, budujeme nový tím, nový projekt a musíme sa pozerať na budúcnosť a potenciál. Takýchto hráčov hľadáme, pracujeme aj na skautingu, aby bol čoraz lepší a mali viac talentov v Spartaku Trnava."

Okrem spomenutých dvoch futbalistov prišiel aj Švéd - záložník Dijan Vukojevič. To by v rámci prestupov nemalo byť všetko. "Potrebujeme jedného stopéra a určite vystužiť zadné rady, kde sa zrodilo veľa individuálnych chýb. Musíme prinášať hráčov na pozície, z ktorých nám niektorí vypadli ako napríklad Yilmaz či Emir Halilovič," podotkol Chéu, ktorého zverenci doposiaľ inkasovali 23-krát. Portugalčan zároveň verí, že splnenie cieľa pomôže Trnavčanom aj k lepšej budúcnosti klubu. "Vieme, že musíme svoj projekt dostať do hornej šestky, aby sme sa dokázali v budúcnosti zlepšovať. Zodpovednosť je na trénerovi, aby sme vyhrávali zápasy, ale i mysleli do budúcna. Pôjdeme tréning po tréningu, zápas po zápase," uzavrel kormidelník Trnavy.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia