spravy.sk spravy.sk

Svitá v Seredi na lepšie časy? Nový štadión naberá reálne kontúry
zdroj: TASR

Svitá v Seredi na lepšie časy? Nový štadión naberá reálne kontúry

Už rok a pol je ŠKF Sereď súčasťou najvyššej slovenskej futbalovej súťaže, no ešte stále nehrá vo svojom meste. Minulosezónny nováčik našiel prechodný domov v Myjave, v minulosti sa predstavil i v Nitre, ba dokonca aj na bratislavských Pasienkoch. Zdá sa však, že v dohľadnej dobe by sa situácia mohla vyriešiť.

Hlasy kritikov silnejú, kluby hrajúce ligu v cudzích mestách brzdia rozlet Fortuna ligy. Minimálny divácky záujem negatívne vplýva na celú súťaž. Zatiaľ, čo v Seredi by možno na zápasy chodilo dvetisíc ľudí, v Myjave si cestu na štadión nájde sotva pár stoviek. „Po postupe z druhej ligy sme vedeli, že nebudeme môcť hrávať domáce zápasy v našom meste. Dlhodobým plánom bolo vybudovať dôstojný stánok v Seredi, ktorý bude okrem futbalu slúžiť aj na iné spoločenské či kultúrne aktivity,“ rozhovoril sa pre denník Šport člen dozornej rady ŠKF Miroslav Bucha

Sereď síce pôsobí medzi elitou, no na futbale klub nezarobí. Musí platiť nájom na cudzom štadióne, príjem zo vstupného nepokryje ani štvrtinu nákladov. „Je to ekonomicky náročnejšie, ale berieme to ako cestu k cieľu, a tým je výstavba nového štadióna. V Seredi ľudia futbal milujú, ak budeme hrať doma, môžeme počítať s vyššími návštevami, a teda aj príjmami,“ uvedomuje si Bucha, podľa ktorého je vybudovanie nového stánku v Seredi najväčším cieľom pre rok 2020. 

Ešte pred vianočnými sviatkami vláda vyčlenila na výstavbu štadióna 2 milióny eur. Ďalšie dva milióny poskytlo mesto Sereď, z toho jeden milión vyčlenilo zo svojho rozpočtu a druhý získalo prostredníctvom mestskej spoločnosti formou úveru, ktorý sa zaviažu splácať akcionári klubu. Stále tiež prebieha verejná zbierka medzi obyvateľmi mesta. Stopercentným vlastníkom štadióna bude mesto.

Sereď radosť
Nový štadión má mať kapacitu 4-tisíc divákov a bude spĺňať všetky požadované kritériá pre najvyššiu súťaž (foto: futbalsfz.sk)

Nový stánok už bude spĺňať všetky požadované kritériá pre najvyššiu súťaž, bude mať kapacitu 4-tisíc divákov. Tá sa dosiahne prestavbou súčasnej hlavnej tribúny a vybudovaním prístavby, v pláne je i postavenie protiľahlej tribúny. Samozrejmosťou je rekonštrukcia hracej plochy a vybudovanie potrebnej infraštruktúry. „Momentálne sa pracuje na projektovej dokumentácii k územnému konaniu a súčasne sa pripravujú materiály k stavebnému konaniu. Presný dátum začiatku výstavby ešte nepoznáme, no radi by sme začali stavať na jar,“ dodal pre denník Šport s nádejou v hlase Miroslav Bucha

Pod vedením trénera Slavčeho Vojneského sa Sereď na jeseň umiestnila na desiatej priečke Fortuna ligy. V zime v klube došlo k viacerým zmenám a novým hlavným koučom sa stal Roland Praj. Jednoznačným cieľom vedenia klubu je záchrana medzi elitou. Je možné, že domáce zápasy už ŠKF nebude hrávať v Myjave, ale na niektorom z iných štadiónov. Rozhodnutie by malo padnúť v najbližších dňoch.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia