spravy.sk spravy.sk

S Petržalkou hral Ligu majstrov, teraz je trénerom Žiliny. Staňo: Bol by nezmysel niečo meniť
zdroj: myzilina.sme.sk / archív

S Petržalkou hral Ligu majstrov, teraz je trénerom Žiliny. Staňo: Bol by nezmysel niečo meniť

Možno prekvapivé, ale riešenie sa našlo. Po tom, čo tréner Jaroslav Kentoš zamieril na lavičku slovenskej "dvadsaťjednotky", hľadala Žilina nového trénera. A našla ho v osobe niekdajšieho aktívneho futbalistu Pavla Staňa, ktorý sa ako aktívny hráč predstavil aj v Lige majstrov v drese Artmedie Patržalka.

"Bolo to milé zaskočenie. Dôveru, ktorú vkladá do rúk nás všetkých vedenie, chceme splatiť. Zámerne hovorím nás - sám by som si to nedovolil vziať. V realizačnom tíme sú ľudia, ktorí ma podporia a spoločne pôjdeme za jedným cieľom. Nečakal som to, ale nebojím sa tejto výzvy. Je to veľká výzva. Pán majiteľ chcel, aby sa zachovala štruktúra mládežníckych kategórií, možno aj preto padla voľba na mňa," zareagoval svojimi prvými slovami na nový angažmán Staňo, ktorý doteraz pôsobil ako asistent a videoanalytik pri B-tíme "šošonov".

Dnes už 42-ročný rodák z Čierneho trénoval najprv Krásno nad Kysucou v roku 2018, následne prešiel do Poľska, kde strávil podstatnú časť hráčskej kariéry (celkovo 243 zápasov). Ešte pred pôsobením pod Dubňom robil asistenta trénerovi Jacekovi Zieliňskemu v Termalice Nieciecza. "Som pri futbale dlho a trénerskú činnosť som vnímal ako hráč, keďže som aktívnu kariéru skončil iba pred tromi rokmi v ligovom mužstve. Postupne, ako som sa pripravoval na koniec kariéry, vedel som, že chcem pokračovať týmto smerom. Dočkal som sa relatívne rýchlo. Spravím všetko pre spokojnosť vedenia a každého fanúšika MŠK," podotýka podľa webu žlto-zelených Staňo.

Pavol Staňo (vľavo)
Pavol Staňo bol v hráčskych časoch obrancom Artmedie Petržalka. (foto: tasr)

Tomu bude pri kormidle žilinského "áčka" asistovať Talian Attila Malfatti. Pri mužstve zostáva v pozícii asistenta aj Mário Auxt, tréner brankárov Miroslav Seman a všetci ostatní členovia pôvodného realizačného tímu. "Všetci sa poznáme, boli sme aj predtým na pozíciach v klube. Prepojenie s hráčmi tak určite je. Chalani poznajú aj Attilu Malfattiho, zvyšok realizačnému tímu ostáva, čo je len dobré," reagoval Staňo, pre ktorého nebudú novými tvárami ani hráči. Úvod zimnej prípravy s nimi absolvuje 7. januára.

"S tým, že som v klube dlhšie, poznám hráčov, ako sa prezentujú na zápase či v tréningoch. To mi dáva určitý prehľad. Až kontakt v kabíne mi však ukáže kvalitu, charakter hráčov. Verím, že si nájdeme spoločnú reč. Teším sa na to, teším sa na nový kolektív. Celý čas myslím na to, ako zlepšiť herný prejav a motivovať hráčov tak, aby sme ťahali za jednu stranu povrazu. Myšlienky sú len pozitívne, všetko je pred nami. Meniť na zimnej príprave nič nebudeme, bol by to nezmysel, keďže máme málo času. Prispôsobíme sa tomu, čo bolo nastavené. Dôležitý bude samotný tréningový proces, ako v ňom budeme pracovať."

Ambície nového kouča MŠK sú jasné. Chce pokračovať v práci svojho predchodcu, ktorý ponechal klub po jesennej časti Fortuna ligy na druhom mieste. "Bolo by perfektné, keby sme nadviazali na bodový zisk, ktorý mužstvo získalo. Predošlý tréner spravil kus dobrej roboty, na druhej strane by sme však chceli mužstvo ešte viac naštartovať. Je mladé, preto by sme chceli ísť ešte viac do dynamiky, do behavosti. Veľmi by som chcel aj to, aby sa divák, ktorý príde na štadión, vrátil späť. Aby bol hrdý za výkon, ktorý v zápase podáme a bude nám tolerovať aj chybičky, ktoré spravíme. Na to mladé mužstvo má právo, ale srdce, nasadenie a dynamika nesmie chýbať v žiadnom súboji."

Pavol Staňo
Pavol Staňo si s Petržalkou zahral aj skupinovú fázu Ligy majstrov. (foto: tasr)

Staňo ostane trénerom minimálne do konca jarnej časti ročníka 2019/2020. "To, že zmluva platí do 30. júna, je dohodou medzi mnou a pánom Antošíkom. Som ambiciózny človek, ktorý sa chce rozvíjať. Teraz mám možnosť sa realizovať. Až výsledok ukáže, či na kratšiu alebo dlhšiu dobu," hovorí. A aký bude bývalý slovenský obranca ako tréner? "Taký, aký som bol aj na trávniku. Rád som bránil, ale aj útočil, mal som rád agresívnu hru. V kariére som však nastúpil aj ako útočník, takže som si prešiel všetkým. Dokážem tak rozumieť hráčovi na každej pozícii. Prichádzam z B-tímu, ale vôbec sa neobávam komunikácie s chalanmi," zakončil Staňo.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia