spravy.sk spravy.sk

Legendárny Titus Buberník: Verím, že Slovan to o rok dotiahne ešte ďalej
zdroj: TASR, ŠK Slovan

Legendárny Titus Buberník: Verím, že Slovan to o rok dotiahne ešte ďalej

Výsledky bratislavského Slovana patrili medzi to najlepšie, čo Slovensko na športovej úrovni zažilo v kalendárnom roku 2019. Suverénny zisk ligového titulu v sezóne 2018/2019, jednoznačný náskok po polovici aktuálneho ročníka, ale aj sympatické výkony v skupinovej fáze Európskej ligy, z čoho tiež pramení záujem európskych veľkoklubov o jednotlivých hráčov.

Belasí čakali na majstrovský triumf v domácej súťaži od sezóny 2013/14, kvalifikáciou v pohárovej Európe až do skupinovej fázy prešli v ročníku 2014/15. Jeden z najlepších kalendárnych rokov Slovana za posledné obdobie mal pod drobnohľadom aj legendárny futbalista Titus Buberník. „Samozrejme, stále sledujem, čo sa vo svete či v našom domácom futbale deje. V mojom veku už veru človek veľmi do lopty kopať nemôže, takže väčšinou sedím pri televízore, prípadne idem na zápas na štadión, či už ide o našu reprezentáciu, alebo o Slovan. To je v súčasnosti asi jediná moja zábavka,“ s úsmevom povedal pre ProFutbal.sk odchovanec bratislavského klubu.

Jozef Štibrányi Josef Jelínek Adolf Scherer Václav Mašek Titus Buberník  Jozef Adamec
V kariére mal možnosť stretnúť sa a zahrať si s výbornými slovenskými futbalistami. Na snímke spolu s legendami ako Jozef Štibrányi, Josef Jelínek, Adolf Scherer, Václav Mašek a Jozef Adamec na stretnutí v roku 2017. (foto: TASR)

Buberník strávil v Slovane úspešné mládežnícke roky, neskôr sa cez VSS Košice dostal do Červenej Hviezdy a Interu Bratislava. V ich drese si pripísal 264 ligových štartov, zaznamenal 47 gólov, v roku 1959 získal titul. „V Slovane som začínal ešte ako žiak. Mal som desať či jedenásť rokov, vtedy azda všetci chlapci hrávali za Slovan. Zakotvil som aj v doraste, tam sme sa stali majstrami Slovenska. Až v neskoršom veku sa chodilo do rôznych mestských klubov. V Interi som reprezentoval aj podnik, ktorý vlastnili rovnakí ľudia ako klub. Boli to však tiež pekné roky, odohrali sme veľa úspešných zápasov a spomínam na to doteraz,“ zaspomínal si elegán v kopačkách.

Bývalý výborný stredopoliar považuje za jednu z najdôležitejších udalostí tohto roka otvorenie štadióna na Tehelnom poli. Veľkolepý stánok zažil v priebehu roka ligový triumf, európske zápasy, dokonca aj jeden reprezentačný duel. „O výstavbe nového štadióna sa začalo hovoriť ešte v časoch, keď sme ako dorastenci končili v Slovane a začínali seniorskú kariéru. Trvalo to poriadne dlho, kým sme sa dočkali tejto chvíle,“ povedal na margo Národného futbalového štadióna Buberník. Výsledná podoba slovanistického stánku sa legendárnemu futbalistovi páči, viac však vyzdvihuje vôbec jeho existenciu. „Bratislava si zaslúži, aby v tomto meste stál krásny štadión, na ktorom sa môžu hrať tie najväčšie zápasy a kam futbaloví fanúšikovia môžu pravidelne chodievať.“

Na snímke brankár Slovana Dominik Greif reaguje po inkasovaní vyrovnávajúceho gólu počas prvého zápasu 1. predkola Ligy majstrov ŠK Slovan Bratislava - Sutjeska Nikšič
V úvode novej sezóny nedokázal Slovan vyzrieť na Sutjesku Nikšič, na konci hral vyrovnané zápasy s Besiktasom, Bragou či Wolverhamptonom. (foto: TASR/AP)

Osemdesiatšesťročná legenda slovenského futbalu sa radí medzi veľkých priaznivcov belasého klubu. Dominancia Slovana vo Fortuna lige Titusa neprekvapuje, aj z vlastnej kariéry je na taký pohľad zvyknutý. Ako však dodal, milo ho prekvapil úspech na medzinárodnej scéne, najmä po vypadnutí v prvom kole kvalifikácie Ligy majstrov proti Sutjeske Nikšič a vyhodení dlhoročného trénera Martina Ševelu. „Je to prekvapenie. Napokon som dokonca veril, že sa môžu prebojovať ešte aj do ďalších kôl. Tentoraz to nevyšlo, ale podľa mňa majú kvalitu a koncept, aby o rok dosiahli ešte lepšie výsledky,“ poznamenal Buberník, ktorého nerozrušuje ani fakt, že dres oblieka len minimum Slovákov.

Práve porovnanie legionárov s domácimi futbalistami sa veľakrát rozoberá medzi fanúšikmi, keďže najmä Slovan mal v minulosti v tíme popredných slovenských futbalistov. „Dnes futbal žije práve z nakupovania a predaja hráčov. A to platí aj pre Slovan. Veľké kluby len málo vychovávajú, sústreďujú sa na to skôr tie menšie a na európskej úrovni menej úspešné kluby. Je teda pravdepodobné a logické, že Slovan bude naďalej skôr nakupovať, než tlačiť do zostavy odchovancov. Žijeme v inej dobe ako v minulosti. Deti v mladom veku zaujíma veľa iných vecí ako futbal, chýba im trpezlivosť, skromnosť a čistá láska k športu. Nedával by som za vinu klubu, že stavia mužstvo na zahraničných hráčoch,“ uzavrel Buberník, ktorý sa v mladosti venoval aj basketbalu a získal v ňom dokonca titul juniorského majstra Československa.

Titus Buberník, Jozef Kliment
Buberník sa v sprievode dcéry Barbary koncom roka stretol v sídle SFZ aj so svojimi bývalými spoluhráčmi. „Človek už ani nedúfal, že sa niekedy s bývalými spoluhráčmi ešte stretne pohromade. Zväzu patrí česť za to, že takúto udalosť usporiadal.“ (foto: futbalsfz.sk)

Kráľ vzdušných súbojov a elegantný technik Titus Buberník patrí k veľkým postavám slovenskej futbalovej histórie. V reprezentačnom drese nastúpil na 23 zápasov a vsietil päť presných zásahov. Premiéru v reprezentácii si odkrútil na svetovom šampionáte v roku 1958 a tiež bol členom slávneho mužstva, ktoré bojovalo vo finále MS 1962 v Čile. Na ME 1960 získal bronz, zaradili ho aj do All-Stars tímu turnaja. Rodák z Pustých Úľan bol známy ako gentleman na ihrisku, v kariére videl len jedinú červenú kartu. „Aj tá má svoj príbeh,“ zasmial sa v rozhovore pre ProFutbal.sk. „Bolo to v mojom prvom zápase za reprezentáciu. Išiel som do hry ako striedajúci hráč a necítil som sa zdravotne dobre. Mal som teplotu, trápili ma hlieny a odpľúval som si, kedy a kde sa len dalo. Raz za mnou prišiel rozhodca a vylúčil ma, asi si myslel, že som tak reagoval na nejaký jeho verdikt. Tréner sa ma pýtal, čo som spravil, ja som mu odvetil, že nemám tušenia. Keďže rozhodca bol Francúz a nikto z nás nepoznal cudziu reč, nedokázali sme mu vysvetliť, prečo som si v skutočnosti odpľul,“ zakončil.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia